Eğitim ve turizmde Ortaca-Dalyan hattı

Bu haber 03 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.128 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğlalıların Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu ile Muğla Eğitim Enstitüsü’ne sahip iken en büyük düşlerinden biri bir İktisat Fakültesi’ne sahip olmaktı.
“Körün istediği bir göz, Allah verdi eki göz” diye bir söz vardır, işte o hesap; Muğla fakülte beklerken üniversiteye sahip oldu.
Bir başka söz de şöyledir:
“Ağlamayan çocuğa meme yok”
 
xx           xx           xx
Fakülte beklerken üniversiteye sahip olma “beceresi” gösteren ve biraz da “Sıtkı Koçman şansı” yaver giden Muğla, bir “Güzel Sanatlar Fakültesi”ne sahip olmak için az ağlamadı!
Muğla, tarihi Adliye Sarayı’nın Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılması için adeta feryat etti. Herkes duydu, Muğla Belediyesi duymadı!
Yeni eğitim kurumlarına sahip olunabilmesinde yerel yönetimler çok önemli…
 
xx           xx           xx
Muğla’nın Kentsel Sit Alanı’nın bir anda ayağa kalkabilmesi, 400’e yakın tescilli tarihi Muğla yapısının restore edilip,  “pansiyona” dönüşebilmesi için çok önemli bir “itici güç” olabilecek Güzel Sanatlar Fakültesi’ni Muğla Belediyesi’nin duyarsızlığı sonucu Bodrumlular kaptı…
Muğla’nın çok istediği Güzel Sanatlar Fakültesi’ne Bodrum sahip oldu.
Bu fakülte ile yetinmeyen Bodrumlular, bu günlerde Bodrum’da bir de üniversiteye sahip olmanın çabası içindeler!
 
xx           xx           xx
Muğla gibi bir yerde yeni öğretim kurumlarına sahip olmanın önemini anlatmaya gerek var mı bilmiyorum… Eğitim kurumları pek çok bakımdan önemli. “Turizm merkezi Muğla ili” için bir başka türlü önemli.
Muğla’nın önemli turizm destinasyonlarından biri de Ortaca-Dalyan hattı…
Muğla Üniversitesi’nin kurucu rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı’nın anlayışı Rektör Prof. Dr. Şener Oktik ile devam ediyor. Bu anlayışın bir gereği olarak, Muğla Üniversitesi Muğla il merkezinde yığılıp kalmadı, değişik yüksek okul ve bölümlerle tüm ile yayıldı…
Bu yayılma sürecinde de Ortaca bir “Meslek Yüksek Okulu”na sahip oldu.
Oldu da ne oldu?
Olduğu yerde kaldı!
 
xx           xx           xx
Yatağan, Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın duyarlılığı sonucu bir yüksek okula sahip oldu. Kavaklıdere de Belediye Başkanı Nuray Bozyer sayesinde bakırcılık ve mermercilik programlarına sahip bir meslek yüksek okuluna sahip olursa şaşırmamak gerek.
Muğla Üniversitesi, “isteyen olmadığı halde” Köyceğiz’de de bir Meslek Yüksekokulu kuruluşuna karar verdi.
Köyceğiz Belediyesi, Muğla Belediyesi kadar duyarlı olduğu için yüksekokul faaliyete geçemedi.  Seracılık ve Meyvecilik bölümleri ile Köyceğiz Meslek Yüksekokulu’nun faaliyete geçebilmesi için bir üniversiteye bir bina gösterilmesi gerekiyor!
 
xx           xx           xx
Ortaca, Ortacalıların hiçbir ciddi çaba ve mücadelesi olmadan Meslek Yüksekokulu’na sahip oldu. Dalaman’da öyle…
Oysa bu çanak, Dalamanlılar kızıyorlar ama, Dalaman Çukuru Muğla’nın önde gelen turizm destinasyonlarından biri… Bu destinasyonda, özellikle Dalyan, önemli yatak sayısına sahip merkezlerimizden birisi. Dalyan ve Sarıgerme’de yataklı turizm tesislerinin, pansiyonların neredeyse tamamı sezon dışında boş…
Ama doldurulabilir…
 
xx           xx           xx
Ortaca Meslek Yüksekokulu’nda “Seracılık ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği”, “Bahçe Ziraatı”, “Peyzaj”, “Turizm ve Seyahat İşletmeciliği”, “Turizm ve Otel İşletmeciliği” ve “Su Ürünleri” programları bulunuyor.
Ortaca’da mevcut yüksek okulun kapasitesi yeni bölümlerle arttırılamaz mı? Yeni bir Meslek Yüksekokulu daha açılamaz mı? Ortacalıların Bodrumlulardan neyi eksik?!!
 
xx           xx           xx
Muğla Üniversitesi’nde faaliyete geçen en son fakülte Su Ürünleri Fakültesi oldu. Muğla il merkezinde faaliyete geçirildi. Oysa bu fakülte pekala Dalaman Çukuru’nda açılabilirdi. Ama başta vurguladığım gibi “ağlamayan çocuğa meme yok”…
Muğla il merkezinde Su Ürünleri Fakültesi, “Su Ürünleri Mühendisliği” ile faaliyette.
Su Ürünleri Fakültesi’ne sahip olabileceği halde, eski belediye başkanlarının duyarsızlığı sonucu sahip olamayan Ortaca ve Dalyan bu fakültenin yeni bölümlerine, narenciye, su ürünleri ve arkeoloji dalında “enstitülere” sahip olabilir.
Ortaca ve Dalyan Belediye Başkanlarının el ele vermeleri yeterli olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.