Eğitim Sistemimizin Sorunları

Bu haber 19 Eylül 2016 - 0:44 'de eklendi ve 2.015 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Bugün yeni eğitim öğretim döneminin ilk günü. Uzun yaz tatilinin ardından ilk, orta ve lise öğrencileri ders başı yapıyor. Üniversitelerin farklı akademik takvimleri var ama üniversitemizde de bugün dersler başladı. İl merkezimiz öğrencilerle birlikte yeni bir yoğunluğa giriyor. Öncelikle yeni dönem öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olsun. Okula yeni başlayan miniklere, şehrimize yeni gelen üniversite öğrencilerine hoşgeldiniz diyor, heyecanlarını paylaşıyorum. Sınav yılına giren öğrencilere de şimdiden üstün başarılar diliyorum.

Yeni dönemin daha ilk günü eğitim sistemimizin sorunlarına değinmek hoş olmasa gerek ancak yıllardır katlanarak büyüyen sorunlarla karşı karşıya olduğumuz da bir gerçek. Ülkemizin diğer ülkelerle rekabet edebilmesi, yeni nesillerin küreselleşen dünyada statü kazanabilmesi eğitimin niteliğiyle doğrudan ilişkilidir. Nitelikli eğitim süreçlerinden ülkenin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacak bireyler yetişir. Geçmişten günümüze toplum açısından eğitim önemini korumakta hatta daha stratejik hale gelmektedir. Eğitimde yaşanan sorunlar ise toplumun diğer kesimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Genç nüfusa sahip olmak yaşlanan Batı karşısında mutlaka önemli fırsatlar doğurmaktadır. Bu genç nüfusun iyi yetişmesi bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

Fiziki alt yapı, merkeziyetçi ve bürokratik yapı, öğretmen yetiştirme ve istihdam sorunları, mesleki ve teknik eğitim eksikliği eğitim sistemimizin temel sorunları olarak öne çıkmaktadır. Özellikle şehir merkezlerindeki okullarda kalabalık sınıflar, üniversite öğrencilerinin barınma sorunları, atanmayı bekleyen öğretmen adayları ne yazık ki bir türlü çözülemeyen, müzminleşen konular olarak dikkat çekmektedir. Ezberci eğitim modeli, teknolojik donanım eksiklikleri küreselleşme çağında gençlerin rekabet koşullarını olumsuz etkilemektedir. Diğer taraftan özel sektörün eğitim alanına girmesiyle farklı eğitim koşulları nedeniyle toplumda ortaya çıkmaya başlayan eşitsizlikler, toplumun bazı kesimlerinde bir türlü giderilemeyen maddi imkânsızlıklar eğitimin niteliğini doğrudan etkilemektedir.

Spor, sanat, müzik gibi yetenek gerektiren alanlarda da başarılı olduğumuz söylenemez. Örneğin spor alanında gurbetçi ailelerin çocuklarının Avrupa’nın pek çok ülkesinde başarılı sporcu olabildiklerine şahit olmaktayız. Üstelik bu olgu yeni de değil. Uzun yıllardır gurbetçi futbolcular başarılarıyla gerek bulundukları ülke milli takımlarında gerekse milli takımımızda ve önemli takımlarda kendilerinden söz ettiriyorlar. Liglerimizde ve milli takımımızda bu oyuncuların ağırlığı fazla. Gurbetçi gençlerimizin başarısında o ülkelerin eğitim sisteminin rolü yadsınamaz. Ülkemizin nüfusuyla kıyaslanmayacak sayıdaki gurbetçilerimizin çocukları bulundukları ülkelerde yeteneklerini geliştirme imkânı bulurken, ülkemizde böyle bir imkân sağlayamadığımız ortada. Bu genç yeteneklerin Türkiye’de futbol oynamayı tercih etmemesi, sadece alt yapı eksikliklerine bağlanabilir mi? Milli takımımıza kazandırılmaya çalışılan bu yeteneklerin o ülkelerce nasıl engellendikleri konuyu yakından takip edenlerce iyi bilinmektedir.

Sonuç olarak, eğitim sistemimizin köklü değişime mi yoksa günlük çözüm önerilerine mi ihtiyacı olduğu konusunda veli, öğretmen ve öğrenci temelinde toplumsal uzlaşı sağlanmalıdır. Toplumda yeni eşitsizlikler doğuran değil sosyal adaleti öne çıkaran çağdaş eğitim sistemiyle, uluslararası arenada yaşıtlarıyla rekabet edebilen, ülkemizin milli, manevi değerleriyle donanmış, Atatürk milliyetçiliği doğrultusunda toplumun kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayan nesiller yetiştiremez miyiz? Günümüz gençliğinin pek çok bakımdan avantajları da mevcuttur. Fırsat ve koşullar sağlandığında her alanda başarılar gelmektedir. Artık yapılması gereken bireysel başarılar yerine toplumsal gelişmeye yönelik politikaların oluşturulmasıdır. Elbette bulunduğumuz coğrafyanın özel koşulları dikkate alınmalıdır. Siyasi istikrarsızlığa yol açan bir takım gelişmelere rağmen ülkemizin birliği, beraberliği ve geleceği için nitelikli nesiller yetiştirecek iyi bir eğitim sistemi geliştirmek zorundayız.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.