Ege’nin en pahalı yazlık başkenti Muğla

Bu haber 04 Mart 2015 - 0:38 'de eklendi ve 1.112 kez görüntülendi.

egeninTürkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından sahibinden.com, 2014 yılı Türkiye emlak haritasını yayımladı. Türkiye’nin yedi bölgesinde oluşan emlak satış ve kiralama fiyatları, bölgesel olarak konut tercihlerine de ışık tutarken en uygun alım-satım ve kiralama dönemleri hakkında önemli ipucu verdi. Verilere göre, Ege Bölgesi’nde satılık konutlarda popüler yazlık ilçelerine ev sahipliği yapan Muğla en pahalı il olarak ilk sırada yer aldı.

Haber Merkezi

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından sahibinden.com, 2014 yılı Türkiye emlak haritasını yayımladı. Türkiye’nin yedi bölgesinde oluşan emlak satış ve kiralama fiyatları, bölgesel olarak konut tercihlerine de ışık tutarken en uygun alım-satım ve kiralama dönemleri hakkında önemli ipucu verdi. 2014 yılı Türkiye emlak haritası verilerine göre, Ege Bölgesi’nde ortalama kira bedeli 650 TL, satılık konut bedeli ise ortalama 142 bin TL olarak belirlendi. Yıl ortalaması baza alındığında Eylül ayı kiralık emlakların en çok rağbet gördüğü dönem olurken, satılıklarda Aralık ayının tercih edildiği gözlemlendi.

Verilere göre, Ege Bölgesi’nde satılık konutlarda popüler yazlık ilçelerine ev sahipliği yapan Muğla en pahalı il olarak ilk sırada yer aldı. Satılık konutların ortalama 170 bin TL olduğu Muğla’yı, ortalama 160 bin TL ile İzmir ve ortalama 145 bin TL ile Manisa izledi. Kiralıklarda ise İzmir ortalama 750 TL ile birinci sırada yer aldı. İzmir’i, ortalama 700 TL ile Muğla ve 650 TL ile Manisa izledi.

Ege Bölgesi’nde yaşayanların tercih ettiği emlak özelliği; 2. katta, doğalgazlı, 3+1 daireler olarak öne çıktı. Satılık konutlarda bina yaşı sıfır olanlar, kiralıklarda ise 5-10 yıl arası konutlar ilk tercih oldu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.