EGEGEP’ten Muğla’ya yeni projeler

Bu haber 28 Aralık 2015 - 23:42 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi.

EGEGEP'TEN MUĞLA'YA YENİ PROJELEROrman ve Su İşleri Bakanlığı, EGEGEP kapsamında Milas’a yeni projeler kazandıracak. Projelerle beraber Milas’ın tabiat turizmi potansiyeli ortaya çıkarılacak ve Milas taşkın ve sellerden korunacak.

Orman ve Su işleri Bakanlığı, EGEGEP (Ege Gelişim Projesi) kapsamında Muğla’ya ve Milas’a yeni projeler kazandıracak. EGEGEP ile beraber 2015-2019 yılları arasında Milas’ın tabiat turizmi potansiyeli ortaya çıkarılarak, yöreye turistlerin gelmesi sağlanacak. Ayrıca Ağaçlıhöyük Mahallesi’nin kış aylarında en büyük kâbusu olan sel ve taşkınlar, ‘Sel Kapanı’ projesiyle son bulacak.
EGEGEP ile beraber Milas’a 2019 yılının sonuna kadar 3 adet Otomatik Gözlem İstasyonu (OMG) yapılacak. Kurulan meteorolojik gözlem ağı ile hem çiftçilerin ihtiyacı karşılanacak hem de turistlerin hava durumu hakkında bilgi sahibi olması sağlanacak. EGEGEP kapsamında da Ağaçlıhöyük Mahallesi’ne müjdeli haber geldi. DSİ tarafından planlanan ve ÇED raporuna takılı kalan proje çözümlendi. Yıllardır kış aylarında köylülerin en büyük sorunu olan sel ve taşkınlara karşı 2019 yılına kadar EGEGEP kapsamında, sel kapanı projesi yapılacak. Sel kapanıyla beraber, köylüler rahat bir nefes alacak.
Ayrıca Milas Çınarlı Kocaçay Deresi Islahı ve Kafaca Çakmak ve Çeşmealtı Dere ıslahı çalışmaları gerçekleştirilecek.
EGEGEP projesiyle tabiat turizmi potansiyelinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Milas’ın; kuş gözlemciliği, dağ bisikletçiliği, mağara turizmi, atlı tabiat yürüyüşü, bisiklet turizmi, botanik turizmi, yaban hayatı (fauna) gözlemciliği ve foto safari alanlarında 2019 yılına kadar geliştirilecek olan planlarla beraber Milas farklı bir çehreye bürünecek.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın müjdelediği EGEGEP ile Milas’ın ekonomisine ve turizm faaliyetlerine büyük katkı sağlayacak. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.