‘Ege İncisi’ suçtan uzak tutacak « Hamle Gazetesi

‘Ege İncisi’ suçtan uzak tutacak

Bu haber 29 Aralık 2017 - 1:15 'de eklendi ve 889 kez görüntülendi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kur Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Ege İncisi’ projesi ile suça sürüklenmiş çocuklar ve dezavantajlı fertlerin meslek sahibi yapılması hedefleniyor.

Kadir Tamer

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kur Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Ege İncisi’ projesi ile suça sürüklenmiş çocuklar ve dezavantajlı fertlerin meslek sahibi yapılması hedefleniyor. Ege İncisi isimli projenin protokolü Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli arasında imzalanarak hayata geçirildi.

Önemli bir proje

Protokol imza töreninde konuşan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, “Muğla Cumhuriyet Başsavcılığımız, Muğla Emniyet Müdürlüğümüz ve Muğla Çalışma ve İş Kurumumuz ile birlikte güzel bir projeye imza atıyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza bir nebze olsun katkı sağlayabilmek. Bu noktada Açık Cezaevinde tahliyesine az bir süre kalmış hükümlüler ile denetimli serbestliğe tabi tutulan arkadaşlarımızı bu proje ortağı ediyoruz. Proje bir yıl süreyle 2018 yılının sonuna kadar devam edecek. Bu süreçte 18 yaşından küçük engelli kardeşlerimizi de dahil etmek istiyoruz. Projenin uygulanacağı alan sadece Muğla’nın merkezi değil, tüm ilçeler dahil olacak. Amacımız tüm kurumlar ile bir olmayı, beraber olmayı ve vatandaşlarımız ile birlikte güçlü olmayı hedefliyoruz” dedi.
Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli, projenin amacı hakkında bilgi verdi. Sarıyerli, “Nerede dezavantajlı grubumuz varsa, gerek denetimli serbestlik kapsamında, gerekse suça meyilli olanlar ve engellileri sahip çıkmak. Çalıştıkça kendini doğuracak olan bir proje bu. Başka kesimler de olabilir. Çünkü dezavantajlı gruplar çok ayrıntılı kesimlerden oluşuyor. Ama öncelikle biz bu belirlediğimiz kesimlerle çalışıp fotoğrafı gördükçe bir üst seviyeye çıkacağız” diye konuştu.
Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, proje ile kentin huzur, güvenlik ve asayişine katkıda bulunmak istediklerini söyledi. Çetinkaya, “Bir şekilde suça bulaşmış, iştirak etmiş veya suç işlemeye uygun ortamlarda yaşayan insanlarımızın çocuklarımızın önüne bir fırsat sunulacak. İş aş sahibi olacaklar ve hayata yeniden iyi bir başlangıç yapabilmenin imkanına kavuşabileceğine inanıyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve Çalışma ve İş kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli arasında ‘Muğla İncisi’ projesinin protokolü imzalandı.

Projede Menteşe İlçe Emniyet müdürü Tümer Yılmaz ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Ege İncisi projesi

Üç kurum tarafından hayata geçirilen İnci projesi il genelinde uygulanacak. Projenin logosu ise Muğla bacası, eller ve inci olarak belirlendi. Logoda yer alan ‘Muğla bacası’ projenin Muğla il merkezi ve ilçelerinde uygulanacağını, eller devletin farklı kurumlarının ve projeye gönüllü destek verecek olan kişi ve kuruluşların, aynı amaç etrafında toplandıklarını, ortada kısımda yer alan inci ise suça sürüklenmiş çocukları simgeleyecek. Psiko-sosyal model örnek alınarak hazırlanan ‘Ege İncisi’ projesi etkinlikleri kapsamında, farklı meslek dallarında işbaşı eğitim programları düzenlenerek, başta suça sürüklenmiş çocuklar olmak üzere, dezavantajlı sosyal grupları oluşturan fertlerin, Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbaşı eğitim programlarından yararlandırılmaları ve sonrasında istihdam edilmelerine yardımcı olunması amaçlanıyor. Bu sayede başta çocukların olmak üzere fertlerin suçtan uzak tutulması hedefleniyor.

Başarı belgesi verilecek

‘Sorumlu Fert Güvenli Kent’ sloganı ile yürütülecek proje kapsamında, 3’er aylık periyotlar halinde, gönüllü işletmelerde işbaşı eğitim programları düzenlenecek. Program süresince katılımcılara günlük 54 TL aylık asgari ücret düzeyindeki cep harçlığı ile katılımcıların genel sağlık sigortaları ve iş kazası meslek hastalığı primleri Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce karşılanacak. Proje kapsamında, işbaşı eğitim programlarını başarılı bir şekilde tamamlayan kursiyerlere başarı belgeleri, sertifikaları ve işverenlerin çocuklara sunacakları hediyeleri düzenlenecek törenlerde verilecek. Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları, özel sektör işyerleri ve vatandaşlar, 1 Ocak 2018-31 Aralık 2018 tarihleri arasında, gönüllü destekçi olmak istedikleri takdirde, yapacakları basın açıklamaları ile projenin gönüllü destekçisi olabilecekleri açıklandı. Projede Menteşe İlçe Emniyet müdürü Tümer Yılmaz ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Şube Müdürü Müzeyyen Yıldırım projede koordinatör olarak görev alacak.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.