Efsane Geri Döndü: Mavi Çatı Açıldı

Bu haber 11 Aralık 2018 - 0:49 'de eklendi ve 1.158 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Önceki hafta “Üniversitede İyi Şeyler Oluyor” başlıklı bir yazı yazmış ve efsane “Mavi Çatı”nın tekrar hizmete açılacağını söylemiştim.

Mavi Çatı 5 Aralık 2018 günü gerçekleşene büyük bir törenle tekrar hizmete girdi. Yani o güzelim bina araba garajı olma esaretinden kurtuldu.

1996 yılında, üniversitenin tüzel kişiliğini kazanmasından sonraki ilk binası bu binadır. O yıllarda “uzay çatı” tekniği ile inşa edilen ve o kadar geniş alanda hiç sütun bulunmadan kurulan bir bina olarak bu yöredeki tek bina idi.

Bina bitip hizmete açıldığında “Mavi Çatı” adını öğrenciler vermişti. Çünkü duvar ile çatı arasındaki kısım tatlı bir mavi ile kaplanmıştı. Öğrenciler rengin çarpıcılığına kapılarak “Mavi Çatı” dediler. Bu isim üniversite yönetimince de kabul gördü. O günden beri oraya “Mavi Çatı” dendi. Araba garajı olarak kullanıldığı o kötü günlerinde bile “Mavi Çatı” dendi oraya.

Şimdi Mavi Çatı, eski neşeli ve mutlu günlerine geri döndü.

Geçen Çarşamba yapılan törenle Mavi Çatı, öğrenci topluluklarının bir arada olduğu bir binaya dönüştü. Yani günün büyük bir kısmında o güzelim bina cıvıl cıvıl insan kaynayacak ve öğrencilerin projelerini konuşacakları ve hayata geçirecekleri bir mekân olarak üniversite tarihine katkıda bulunmaya devam edecek.

Açılış programında Metinbilim Topluluğu adına başkan Gizem Yavuz konuştu ve derslerin yanı sıra topluluk faaliyetleriyle de kendilerini geliştireceklerini, Mavi Çatı’nın tamamen öğrencilerin topluluk faaliyetlerine tahsis edilmesinin kendilerini çok mutlu ettiklerini; bu ayrıcalığı nitelikli bir şekilde kullanacaklarını söyleyerek rektöre ve ekibine teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Mavi Çatı’yı öğrenci topluluklarına vermekten dolayı mutlu olduklarını ifade etti ve bu fikri ortaya atıp hayata geçirilmesini sağlayan rektör yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çevik’e teşekkür etti. Öğrenci merkezli bir eğitim anlayışıyla hareket ettiklerini söyleyen rektör Çiçek, Mavi Çatı’yı günün her anında kullandırmak üzere plan yaptıklarını söyledi.

Açılış töreninde dans gösterileri ve şarkılarla öğrenciler Mavi Çatı’yı kullanmaya başladılar.

Açılış olduğu anda orada bulunan eski personelin tamamının gözlerinde bir ışıltı vardı. Çünkü hepsi, o mekânın şahitlik ettiği güzel günleri hatırlıyorlardı.

O mekânda cumhurbaşkanı ağırlanmıştı. Ahmet Necdet Sezer 22 Eylül 2000 günü yapılan açılış törenine katılmıştı. Bu gözler, cumhurbaşkanı ağırlanan mekânın “araba ahırı” yapıldığını da gördü. Binanın “araba ahırı” devrinden inşallah bu binayı büyük bir heyecanla yapan kurucu rektörümüz Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı’nın haberi olmamıştır.

Mavi Çatı’da ne açılışlar ve ne mezuniyet törenleri yaşadık!… Kokteyller, konserler, konferanslar… Mesela Ali Şen Fener Bahçe başkanı iken o mekânda öğrencilerle sohbet etti.

Sonra düğünler… Evlilik törenleri, sünnet düğünleri… Mutluluğa ve “erkekliğe” atılan ilk adımlar…

Sonra ne heyecanlı futbol maçları seyrettik orada!… Ağzına kadar dolu mekânda seyredilen heyecanlı maçların hiçbirinde, istenmeyen hiçbir olay yaşanmamıştır. Demek ki mekânlar insanlara olgunluk da empoze edebiliyormış…

Şimdi o efsane günler geri döndü… Mavi Çatı insan sesleriyle cıvıl cıvıl… Açılış günü en az iki bin kişi o sevinci paylaşmıştı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Onlar bir efsaneyi geri döndürdüler çünkü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.