“Ecrimisil” Denilen Bir Çeşit “Kira”…

Bu haber 02 Mayıs 2017 - 0:39 'de eklendi ve 1.039 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Turizm bu sene nasıl geçer?

İyi geçer” diyen de var, “Kötü geçer” diyen de…

Bana sorulursa, benim yanıtım şöyle olur:

Turizmci ne uzar, ne kısalır…

Neredeyse 2 yıldır “kriz” yaşanıyor. Ne kapanan tesis var ne de satılan…

Galiba olan en çok turizm personeline oldu. Tesis sahipleri daha az personelle ve her şey de “tasarruf” ederek yola devam edecek. Danayı gözden çıkarıp, ineği kurtarmaya bakacak…

 

xx           xx           xx

Turizmde kriz baş gösterince sektörün ayakta kalabilmek için Hükümet’ten taleplerinde öne çıkanlardan biri de “turizmciden ecrimisil alınmaması” olmuştu.

Son zamanlarda Bodrum’dan “ecrimisil” feryatları yükselmeye başladı.

Bu konuda AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu ve AK Parti Teşkilatının çabalarıyla bir toplantı gerçekleştirilmiş.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, AK Parti İlçe Başkanı Macit Gündoğdu ile Muğla Defterdarı Veysel Sezgin, Defterdarlık Uzmanlar Koordinatörü Yusuf Karataş, Defterdarlık Uzmanı Ömer Biçer, BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, AK Parti Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte konunun muhatabı olan Turizmciler ve esnaflar katılmış.

 

xx           xx           xx

Bodrum’da yapılan toplantıdan iki anlam çıkarabiliriz.

Birincisi Hükümet’in kriz başladığında ortaya koyduğu destek paketinde “ecrimisil” yer almamış.

Aldı ise de gereği yapılmamış.

Benim asıl anlayamadığım;

Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı daha yeni geldi gitti.

Bakan Avcı önce Marmaris’te, ardından Bodrum’da sektörün temsilcileri ile bir araya geldi.

“Ecrimisil” o toplantılarda gündeme getirilmedi mi?

Demek ki getirilmemiş.

 

xx           xx           xx

Benim bir diğer anlayamadığım ise, bu toplantının Marmaris’te değil de Bodrum’da yapılmış olması.

Bilindiği gibi AK Parti İl Başkanı Kadem Mete Marmaris’ten, AK Parti Muğla Milletvekillerinden biri olan Nihat Öztürk te Marmaris’ten…

Hal böyle iken bu toplantı Marmaris’te değil de Bodrum’da yapıldığına göre “ecrimisil” sorunu, yani Hazine Arazisi işgali Bodrum’da daha çok yaşanıyor.

Ecrimisil” denilen bir çeşit “kira”… Turizmci bunu vermek istemiyor!

Tabi Bodrum’da yapılan toplantı bir işe yararsa, bu sadece Bodrum’daki turizmciyi değil, il genelindeki ve hatta ülkemizdeki turizmcilerin tamamının işine yarar…

 

xx           xx           xx

Ecrimisil nedir?

Ecrimisil; hazine taşınmazının ya da bir malın sahibinin idarenin izni ve malın sahibinin rızası dışında gerçek veya tüzel kişilerce bu malı kullanmakla bir zarara uğrayıp uğramayacağı söz konusu olmaksızın bu maldan, işgal tasarruf veya her ne şekilde olursa olsun yararlanması sebebiyle, İdarenin bir zarara uğrayıp uğramadığına veya işgalcinin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın, taşınmazın işgalden önceki haliyle elde edilebilecek muhtemel gelir esas alınarak işgalci tarafından ödenen ve idarece talep edilen, belediye tarafından tahsil edilen tazminattır diye tanımlayabiliriz.

Daha anlaşır olması için örnek vereyim.

İztuzu Kumsalı koruma altına alınmadan önce ailemle orada çadır kurardık. Dalyanlıların, Ortacalıların ve Köyceğizlilerin de “ahşap barakaları” vardı. Yazları barakalarına göçerlerdi. Mal Müdürlüğü’nden gelen görevlilerde baraka sahiplerinden “kira” gibi “ecrimisil” alırlardı.

 

xx           xx           xx

Başta AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu ve Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut KocadonEcrimisil alınmasın” görüşündeler.

Geçen yıl alınmayabilirdi. Bu yılda alınmayabilir. Ya gelecek yıl?

Eğer “ecrimisili” ortadan kaldıran bir uygulama getirilirse, bu hazine arazilerinin işgaline yol açar! Bence ecrimsil ücretlerinin fazlalığından bahsedilerek siyasilerin işin içine girmesine gerek kalmadan Maliye Bakanlığı, vergisel ödevlerini tam ve zamanında yerine getiren mükelleflerin ecrimsil ücretlerini de ilgili müdürlükler arasında eşgüdüm sağlayarak belli oranda indirim ve taksitlendirme yaparak ödüllendirmeli.

Bu turizmciye zor günlerinde destek anlamına gelebilir.

Krizden önce vergisel anlamda veya SGK konularında problemleri olanlara da acımamalı..

Sorun bu şekilde çözülmeli. Çünkü zaten ortada karşılıklı bir mağduriyet var. Ecrimsil ödeyerek kullanma hakkını alan işletmelerin ve Devletimizin vatandaşın o alanlardan faydalanmasını engellemiş olduğu unutulmamalı.

İsterseniz o alanları ihale ile satışa çıkarın.

 

xx           xx           xx

Muğla İl Defterdarı Veysel Sezgin’in hazırlayacakları raporu Maliye Bakanlığı‘na sunup, takipçisi olacaklarını söylediği toplantının açılış konuşmasını BODTO Başkanı Mahmut Kocadon yapmış.

Kocadon, ecrimisilin Bodrum‘un kanayan bir yarası olduğunu ve yıllardır da böyle süregeldiğini belirtip, şöyle demiş:

Göreve geldiğimiz 2005’den bu yana bunun mücadelesini veriyoruz. Çalmadığımız kapı kalmadı, sonuç alamadık. İlgili makamlara gelin bu ecrimisilleri düşürün, çünkü gelir vergisinden daha fazla ecrimisil ödüyoruz bu da yük getiriyor’ dedik. Bunun üzerine ecrimisilleri ötelediler ama yine ödeyeceğiz. Turizmde kötü bir sezon yaşanırken ödemeler yine üst üste gelecek. Önerimiz gelin kriz zamanlarında bunları iptal edelim. Oturup tekrar konuşalım ve ileriye dönük bu rakamları indirelim. Türkiye’nin en yüksek ecrimisilini Bodrumlu işletmeciler olarak biz ödüyoruz. Ayrıca bunu ödemek için de bankalardan kredi çeker hale geldik.

 

xx           xx           xx

BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, ecrimisil ücretleriyle ilgili yapılan bireysel müracaatlarda kişilerin kazanamayacağı gibi bir durumla karşı karşıya kalındığını belirtip, “Başımıza ne geldiyse lahmacun hadisesinden geldi.” ve BODER Başkanı Halil Özyurt da ülkenin durumu düzelene kadar turizmcilerden ecrimisil alınmamasını isteyip, “Kimin ne kazandığını Ankara’dan göremezsiniz. İnsanlar, Bodrum’daki yüksek ecrimisil ücretleri nedeniyle neredeyse intihar edecek duruma geldi.” ifadesinde bulunurlarken, AK Parti İlçe Başkanı Macit Gündoğdu ise iktidarın Bodrum‘daki siyasi temsilcisi olarak bu ecrimisil paralarının kaldırılmasını istediklerini söylemiş.

Kendisinin de turizmci olduğunu belirten Gündoğdu, şöyle devam etmiş:

Turizmciler, tersaneciler istihdam yarattığı için ecrimisil ile tekrar cezalandırılmamalı. Zaten bu insanlar gerekli yatırımları yapmışlar ve işletmelerinde istihdam sağlıyorlar. Devlete vergi ödüyorlar, ikinci bir vergilendirme haksızlıktır diye düşünüyoruz.” demiş.

 

xx           xx           xx

Konuyu bütün yönleri ile inceleyeceklerine dikkati çeken Muğla Defterdarı Veysel Sezgin gerekirse mevzuat değişikliği önereceklerini ve Bakanlık cevabına göre konuyu ele alacaklarını belirtirken, “Çok fazla itirazlar oluyor ama uygulamakla yükümlü olduğumuz kanun ve yönetmelik var. Bugüne kadar Bakanlık aleyhine açılan davaların yüzde 97’si Hazine lehine çıkıyor. Sizlerin ödeme kabiliyetlerini zorluyorsa elbette konuyu ona göre ele alacağız. Tek taraflı olarak devlet her türlü haklıdır ve bu ödemeyi tahsil eder gibi bir anlayışımız yok.” demiş.

Ecrimisilde toplu itirazın sadece Bodrum’dan geldiğini belirten Sezgin şöyle anlatmış:

Marmaris, Fethiye’den kişisel itirazlar geliyor. Bu rapordan sonra bizzat ben kendim bakanlığa gidip konunun takipçisi olacağım. Her şeyi dinleyip notlarımızı alacağız. Umarım ki Bakanlık buradan çıkacak rapora itibar eder. Biz de ona göre bir çalışma yürüteceğiz. Biz bu çalışmaları Maliye Bakanlığı için yapıyoruz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için rapor hazırlamayacağız. Uygulamalar arasında bir tutarlılık yok. Bunun da bir an önce giderilmesi lazım. Bu işlemler tek bir kamu birimi tarafından takip edilmeli. Bodrum’da iki yılda bir ecrimisil gönderecek duruma geldik. Ama geçmişteki borçlarınızı ödeyemediğiniz için biz de onları gönderemedik. Ortam fazla gerilmesin ve insanları daha da zor bir duruma düşürmeyelim diye düşündük

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.