Ebru, Tezhip ve Hüsn-i Hat Sergisi

Bu haber 26 Ocak 2015 - 23:29 'de eklendi ve 1.464 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

23 Ocak günü Saadet Hanım Konağı, güzel bir faaliyete sahne oldu. Ebru ve hüsn-i hat örnekleriyle Yavuz Merih Ulubay, tezhip örnekleriyle Aliye Atlı, Saadet hanım Konağında güzel bir sergi düzenlediler.

Sayın Müftümüz Abdurrahman Koçak, bir yandan şehrin dini hizmetleri için gayret sarf ederken, öbür yandan da kültürel konularda üzerine düşen konularda çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyor.

Bu sergide pek çok güzellik bir aradaydı ve serginin en anlamı yönü de, 10 sene öncesine kadar şehrimizde ebru sanatını icra eden; ancak geçtiğimiz günlerde haybedip ebediyete uğurladığımız Mehmet Selim Saygılı anısına olmasıydı.

Saadet Hanım Konağı’nı Muğla Müftülüğü kiraladı ve burada Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) ve Aile ve Dini Rehberlik Bürosu güzel faaliyetlere imza atıyor.

Yavuz Merih Ulubay, değerli kardeşimiz Öğr. Gör. Çetin Çelebi ve rahmetli M. Selim Saygılı atölyelerinde ebru sanatını öğrenmişti.

1998 yılı sonlarında rektör yardımcısı olarak göreve başladıktan sonra bir gün sevgili Çetin Bey kardeşim ile sohbet ederken, üniversitede, ebru ve tezhip kursları açmayı konuştuk. Tezhip için gerekli personelimiz yoktu, benim de vaktim yoktu (Tezhiple uğraşmış bu konuda 2 sene de ders vermiş biriydim ama akademik ve yönetim çalışmalarından vakit arttırıp tezhip kursu düzenlemeye vaktim yoktu.). Sevgili Çetin ebru kusrlarına başladı; daha sonra seçmeli Güzel Sanatlar dersi olarak açtık ebruyu.

Rahmetli Selim’le o günlerde karşılaştık. Üniversite öğrenciliği esnasında ebru dersleri almıştı ve bu sanatı icra etmek istiyordu. Sevgili Çetin’le rahmetli sırt sırta verip üniversitede ve Muğla’da ebru sanatının temellerini attılar.

Rahmetli Selim meslek olarak ilaç mümessilliği yapıyordu ama bu işinden vakit arttırıp ebru dersleri de veriyordu. Daha sonra rahmetliyi Teknik Eğitim Fakülte’sinde ahşap üzerine ebru uygulama dersi için görevlendirdik. Bir kaç sene ahşap üzerine ebru uygulaması çalışmaları devam etti. Çok güzel eserler metdana getirildi. Hatta bu işin patentini bile aldı üniversitemiz. Sonra biz yönetimden ayrıldık. Rahmetli ebru derslerine bir süre daha devam etti ama daha sonra üniversitedeki derslerini sonlandırmak mecburiyetinde kaldı ve bir süre sonra da Muğla’dan ayrıldı. Maalesef onu 10 Ocak 2015 günü İstanbul’da ebediyete uğurladık.

Muğla Müftülüğü Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) ile Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, Saadet Hanım Konağı’nı bir kültür mekânı olarak hayata geçirirken ilk faaliyetlerden biri olarak ebru, hüsn-i hat ve tezhip sergisi düzenlemeyi planlayınca, sevgili Yavuz Merih, bu sergiyi merhum hocası adına düzenlemek istemiş. Müftülük teklifi kabul etmiş ve değerli genç hocalarımız Sevdegül Öztürk Çekiç, Hatice Acar ve Gülsüm Toraman’ın gayretleriyle, bu sergi açıldı. Açılışta değerli Müftümüz Abdurrahman Koçak bir konuşma yaparak hem konağın hem de serginin önemine değindi. Ben, Çetin Çelebi ve Yavuz Merih Ulubay, rahmetli Selim Saygılı ile ilgili kısa konuşmalar yaparak onu hatırladık ve bu hatırlamaya vesile olanlara teşekkür ettik.

3 gün açık kalan sergide çok güzel ebru, hüsn-i hat ve tezhip eserleri sergilendi. İnşallah ilerki zamanlarda, daha büyük ve daha uzun süreli sergilerle beraber oluruz. Kültür ve sanat açlığı yaşayan Muğla’mızda uluslararası sergilere ve sergi merkezlerine, kültür sarayına ihtiyaç gün geçtikçe daha da artıyor.

Hem konak ve hem de sergi olmak üzere böyle güzellikleri Muğla’ya kazandıran değerli Müftümüz Abdurrahman Koçak’a, genç hoca kardeşlerimize ve sanatçılar Yavuz Merih Ulubay ile Aliye Atlı’ya teşekkür ediyoruz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.