Dürüst Olana Oy Vermeli!

Bu haber 28 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.163 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu gün ayın 28’i… Yaşamım boyunca hiç böyle bir seçim süreci yaşamadım. Nasıl geldi, nasıl geçti belli olmadı. Bir şey anlamadık. Ama şunu söyleyebilirim, bu seçimin “Deli Numan”ı çoktu!

Deli Numan kim?

Yıllar önce bir belediye başkanlığı seçimiydi. NumanAlmancı” idi. Kesin dönüş yapıp, Muğla’nın ilk “Giysi Temizleme” atölyesini veya O’na göre fabrikasını açmıştı. Kimlerin gazına geldi ise bağımsız aday olmuştu. Bu konuya bu köşe yetmez. Şu kadarını söyleyeyim, Numan’ın en önemli vaadi “Muğla’ya deniz getirmek” olmuştu.

Yıllar geçti… Bu gün Muğla’ya deniz getirmek mümkün… Seçimden sonra söylerim. Ama bu seçimde Numan’ı geçenler oldu. Onları da seçimden sonra yazarız…

xx        xx        xx

Yarın ayın 29’u… Yarından sonra sandık başına gidiyoruz.

Kimsenin hakkını yemeyelim. Seviyeli bir seçim yaşadık. Bu seçimde o çirkin naylon bayraklarla görüntü kirliliği ve çöp yaratılmadı. Arada bir rahatsız olmuşluğumuz olmuş olsa da gürültü kirliliği yaşadığımızda söylenemez.

Umarım yarın, yarından sonra sükûnet devam eder, Muğla’ya yakışır bir seçim sürecini tamamlamış oluruz.

xx        xx        xx

Pazar günü sandıklar açılınca Büyükşehir kimin olacak? İlçeler kimin olacak?

Bu sorunun yanıtı var. Ama ben yanıtı vermek niyetinde değilim.

Yanıtı verirsem partiler ve taraftarları ayağa kalkar.

Tabi benim de yanıtını aradığım sorular var. O soruları paylaşmadan edemeyeceğim.

Önümüzdeki seçimde CHP Büyükşehir seçimini kazanırsa Osman Gürün’ün, Muğlalıları dikkate almadan “belediyecilik oynadığı” 14 yıl ibra edilmiş mi olacak?

Bahattin Gümüş Menteşe Seçimini kazanamazsa CHP Menteşe’de seçim kaybetmiş ve Başkan Gürün’ün faaliyet raporu ibra edilmemiş mi olacak?

Bahattin Gümüş seçilirse ve Başkan Gürün kendisini rahat bırakırsa halkla iç içe bir başkan olacaktır. Ama Osman Gürün’ün faturasını ödemek zorunda kalırsa Gümüş için üzüntü duyarım!

Keşke Başkan Gürün Menteşe Adayı olsaydı da faaliyet raporunun ibra edilip edilmeyeceğini görseydik…

xx        xx        xx

Başkan Gürün Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirse, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni bırakmadığı gibi Menteşe Belediyesi’ni bırakmayacaktır.

Nitekim Menteşe Mahallesi’nde park açılışı yapılırken Başkan Gürün konuşurken, Bahattin Gümüş’e söz verilmemiş!

İşte bu benim kafamı karıştırıyor… “Başkan Gürün Büyükşehir’e aday oldu da kendisinden kurtulduk” diyenler, park açılışından beri “Eyvah… İstanbul’un hala Başbakan Erdoğan tarafından yönetildiği gibi Menteşe de Osman Gürün tarafından mı yönetilecek?” diye soruyorlar!

xx        xx        xx

30 Martın ardından yeni bir siyasal dönem başlayabilir. Yeni dönemde eski alışkanlıkların tasfiyesine de tanık olabiliriz.

Yukarıda da vurgulamaya çalıştığımız gibi yerel seçim adeta referanduma dönüştü. Pazar günü vereceğimiz oylarla sanki Cemaat için “Suçlu” veya “Suçsuz” derken, ayakkabı kutuları ve tapelerle ilgili “Yolsuzluk var” veya “Yolsuzluk yok”; dış güçler ve komplo ile ilgili de “Var” veya “Yok” demiş olacağız!

Doğrusu yerel seçimin adeta referanduma dönüşmüş olması muhalefetin düştüğü bir tuzak!

Seçim sürecince bunları konuştuk. Meydanlarda bunlar konuşuldu. Karşılıklı suçlamalar yapıldı.

Ya 17 Aralık olmasaydı? O zaman seçim sürecince projeler konuşulmuş, tartışılmış olur muydu? Sanmıyorum… Ortaya çıkan adaylardan fazlasını beklemek de saflık veya vicdansızlık olurdu!

xx        xx        xx

Peki, vatandaşlar dertlerini, isteklerini adaylara anlatabildiler mi?

AK Parti Adayı Mansur Harmandar ile MHP Adayı Mehmet Erdoğan ne yaptı bilmiyorum. CHP Adayı Osman Gürün’ün ne yaptığını da bilmiyorum. Duyumlarımıza göre Başkan Gürün köy ve beldelerde, yani yeni mahallelerde şikayet ve istekle karşılaşınca “Bunları muhtarlara yazdırın” demiş.

Doğru ise muhtarlar yandı!

xx        xx        xx

Yıllar önce Demirelli, Ecevitli seçimlerden birinde seçim bölgesinde aday, seçmenlerin dileklerini Yenice sigarası paketinin ardına yazıp yol alıyormuş. Aday seçmenlere sormuş:

– “Niye gülüyorsunuz?

Seçmenden gelen yanıt şu: “Bundan dört yıl önce de gelen aday dileklerimizi Yenice Paketi ardına yazmış gitmişti de…

Artık Yenice sigarası da yok!

xx        xx        xx

Peki, pazar günü kime oy vereceğiz?

Herkesin merek ettiği bu… Ben kime oy vereceğim.

CHP’nin MHP’den transferi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş şöyle diyordu:

Türkiye’de artık sağ sol kavramları birbirine karıştı. Dürüstle dürüst olmayan var. Belediye başkanının partisi olmaz. Seçildikten sonra rozetini çıkarıp herkesin başkanı olmasını bilmeli. Kaybedecek bir tane insanımız, ötekileştirecek kimsemiz yok. Belediye başkanının böyle bir lüksü olamaz. Çoğunluk bende olsa da bir MHP’den bir AK Parti’den üye alacağım belediye encümenine. Birlikte yöneteceğiz. Kendimi, icraatlarımı denetime açmış olacağım gibi temsilde adalet sağlanacak.

Osman Gürün’ün 15yıllık Muğla Belediye Başkanlığı’nda bu anlayışı göremedik. Seçilirse Büyükşehir yönetiminde görülür mü onu da bilmiyorum.

Bildiğim ben Pazar günü oy verirken Mansur Yavaş’ın sözüne uygun davranacağım. Dürüst olana, seçilince de dürüst olacağına inandığıma oy vereceğim. Partiye değil, dürüst olana oy vermeli…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
sadık can 28 Mart 2014 / 14:45

ben Özcan beyin oyunu söyleyeyim size
Menteşe : Osman Can Yenice MHP
Büyükşehir : Ayşe Erdem HDP