Durum vahim, ama umutsuz değil!

Bu haber 28 Eylül 2019 - 0:03 'de eklendi ve 1.842 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünya turizminde Thomas Cook Depremi yaşanıyor. İngiltere‘de yaşanan depremin artçıları Almanya‘yı vururken, Türkiye‘de sarsılmaya devam ediyor. Bu sarsılmalar Muğla’da ne kadar yıkıma neden olabilir, bundan sonra ne olacak soruları sorulurken, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘nin açıklaması sektörde dikkatleri çekti. Neredeyse aynı anda Marmaris‘ten, İzzet Ünsal‘dan gelen “Sevgili dostlarım, İngiliz Thomas Cook iflas etti. Ülke’mize de yüklü miktarda turist getiren bu firmanın iflasının Muğla’ya da çok büyük zararı olacaktır. Marmaris’te iş yapan iş sahibi dostlarıma, çalışanlarına, kolayliklar diliyorum. İnşallah yankıları uzun sürmez. Kasım ayında Londra’da yapılacak fuarda, yeni seyahat firmaları boşluğu doldurur. Dualarımız sizinle, sevgiyle kalın.” şeklindeki açıklamada dikkat çekici oldu.

Kriz” ve “umut” bu kıdar kısa ancak bir “turizmci” tarafından ortaya konabilirdi…

xx      xx      xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘nin açıklaması ise “yüreklere su serpici” olmakla birlikte kaygı verici de oldu. Kendisi de “otel işletmecisi” olduğundan olmalı sektör temsilcilerinden önce açıklama yapan İl Başkanı MeteHükümet yetkililerinin gerekli önlemleri aldığını ve Thomas Cook’un Türkiye’deki müşterilerinin mağdur edilmeyeceğini” söyledi. Açıklamasını paylaştığım bir turizmci “Biz ağırladığımız turistin parasını alabilecek miyiz? Bizim mağduriyetimiz ne olacak?” diye sordu.

Mete‘nin açıklamasında bu soruya cevap olabilecek ne var diye baktım, “Türkiye olarak daha önceden bu tür, bu kadar büyük olmasa da bir çok tur operatörünün iflas ettiğini gördük. Türkiye aslında bu konularda deneyimli bir ülke. Hükümetimiz bu konuda gerekli çalışmaları yaptı ve hem tur şirketinin müşterileri hem de otel işletmecilerimiz mümkün mertebe mağdur olmayacak” diyerek şöyle anlatmış:

Bizim bu bölgede genelde İngiliz turistler var. Ülkemizdeki misafirlerin herhangi bir sıkıntı yaşamadan dönmeleri çok önemli. Hiçbir misafirin, onları getiren tur operatörü battı diye otellerden çıkartılması veya onlardan zorla para talep edilmesi söz konusu olamaz. Geriye dönüşlerini zaten Atol düzenliyor. Otelcilerimizin alacakları için Atol’e başvurmaları gerekiyor. Atol şu an da otellerde konaklamakta olan misafirlerin ücretlerini ödeyecek. Thomas Cook’un ülkemizdeki acentesi Diana Turizm’dir. Atol’e nasıl başvuracaklarını bilemeyenlere Diana Turizm yardımcı olacaktır.

xx      xx      xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘nin bu rahatlatıcı sözlerinden sonra gelen ifadeleri “durumun vahim, ama umutsuz olmadığını” ortaya koysa da son sözü otelciler için “Ben de otel işletmeciliği yapıyorum. Onları en iyi anlayacak olan kardeşleriyim. Herhangi bir sıkıntı olması durumunda bana ulaşabilirler. Bende kendilerine yardımcı olmaya çalışırım” olmuş!

İl Başkanı Mete yazılı açıklamasında, daha doğrusu HABERİNDE şu ifadelerde bulunmuş:

En fazla etkilenecek olan bölge bizim bölgemiz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy beyle görüştüm. Otelcilerimiz panik içerisinde olmasınlar, en az kayıpla bunu atlatacağız inşallah. Sayın bakanımız olayları çok güzel analiz etmiş ve en az zararla nasıl atlatırız hesapları yapılmış durumda. Birinci aşama turistin salimen, güvenli şekilde ülkelerine geri dönüşünü sağlamak. İkinci aşama otelcilerimizin müşterilerinden paralarını alabilmeleri için gerekli başvuruları yapmalarına yardımcı olmak. Üçüncü olarak Kültür ve Turizm Bakanımız, Thomas Cook’tan dolayı alacağını alamayacak olan otelcilerin ticari faaliyetlerini sürdürebilmeleri, ayakta kalabilmeleri için Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile de bir görüşme yapmış ve sayın bakanımızın da desteğini alarak bu durumdaki turizmcilere kredi verilebileceği müjdesini vermiştir. Dolayısıyla bu otelcilerimizin herhangi bir panik havasına girmeden sakin bir şekilde süreci takip etmeleri gerekiyor.

xx      xx      xx

Evet “durum vahim, ama umutsuz değil” desek de, ortada ciddi bir kriz var… Bu tespitimi İl Başkanı Mete‘nin açıklamasının sonunda yer alan “Dördüncü aşaması zayıf bir ihtimal olsa da Thomas Cook’tan alacağı olan otelcilerimizin İngiltere’deki mahkemeler vasıtası ile alacaklarını temin edilebilmesi konusunda bakanlığımız üzerine düşen görevi yapacaktır.” ifadesine dayanarak yapıyorum.

Umarım bu dördüncü aşama yaşanmaz. Ancak yeni gelen haberler iyi değil. İngiliz tur operatörü Thomas Cook şimdi de Almanya‘daki iştiraki olan Thomas Cook GmbH da iflasını istedi.

Thomas Cook GmbH‘den yapılan açıklamada, Neckermann, Öger Tur, Air Marin ve Buchen Seyahat ile tatildeki 140 bin kişinin geri getirilmesi için Alman Dışişleri Bakanlığı ve seyahat sigorta şirketleriyle görüşme halinde olunduğu kaydedildi. Thomas Cook‘un Almanya iştiraklerinden Condor‘a devlet desteği verilirken Thomas Cook GmbH‘nın da kredi müracaatına bir cevap verilmediği öğrenildi.

AK Parti İl Başkanı Mete‘nin “deneyimliyiz” dediği iflas 2016‘da Almanya‘daki Öger Tur‘un iflası olmalı. Vural Öger, Avrupa‘nın en güçlü olan firmalarından Öger Tur‘u o zaman Thomas Cook‘a satmıştı. Anlaşılan Thomas Cook‘u satın alabilen çıkmamış!

xx      xx      xx

Rothschildlerin, Thomas Cook’u gerçekten iflas etti mi?

İngiltere Merkezli 178 yıllık 100 Trilyon Dolar servete sahip Rothschildler‘in turizm devi şirketi Thomas Cook‘un iflasına inanmakta insanlar zorlanıyor.

Böyle büyük bir devin iflasının yarattığı depremin tusunamisi aynı sektördeki irili ufaklı pek çok şirketi de alıp götürecektir. Ancak Tusunaminin yaratacağı yıkım ve temizliğin ardından Thomas Cook bir başka adla yeniden doğabilir de…

Yılların İzzet Ünsal‘ının yazımın başında yer alan “Kasım ayında Londra’da yapılacak fuarda, yeni seyahat firmaları boşluğu doldurur.” ifadesini sadece bir “umut” olarak almamalıyız! Öngörü olarak ta görmeliyiz. Kasımda boşluğu dolduracak yeni operatörün sahibi de Rothschildler olabilir…

Neden olmasın?

Her ne olmuşsa, asıl, o olan bize de olacak. Thomas Cook‘un en çok turist taşıdığı ülke Türkiye ve en çokta Güney Ege olduğu gibi, şirketin Türkiye‘de yaklaşık 40 büyük acentesi bulunuyor.

xx      xx      xx

Kimsenin aklına gelmiyor olabilir, ama Muğla‘da çok ciddi sayıda yerleşik İngiliz‘de bulunuyor. Bir ayakları hala İngiltere‘de olan bu Muğlalı İngilizler için Thomas Cook çok ciddi bir ulaşım güvencesiydi.

Yerleşik İngilizler de endişe ile gelişmeleri izliyor olmalılar!

Dalaman veya Bodrum‘dan Thomas Cook‘un uçaklarına bindiğinizde 4 saaat sonra İngiltere‘de olursunuz..! Bu yüzden İngilizler Muğla‘yı kendilerinden bir parça gibi görürler.

Anlayacağınız Muğla‘da turizmden kazanılan her sektörde kazanılan her kuruşta Thomas Cook‘un katkısı olduğunu unutanlar oldu ise şimdi anımsayacaklardır.

Şimdi ne olacak?

Bu sorunun yanıtı çok… Dünya ticaret savaşının siyasete de etki edecek yansımaları olabileceğini göz önünde tutmalıyız. Mesela bu iflas “Türkiye’yi Avrasya’dan koparmak” hamlesi de olabilir… Rothschild ailesi unutmamalıyız ki, FED, IMF, Dünya Bankasını büyük hissedarları…

Bunlar batarlar ve bizde onlarla batarız da onlar yine çıkarlar, biz ise battığımızla kalırız. O yüzden Kasım Londra Fuarını görelim bakalım… Thomas Cook bile iflas ettiğine göre (!) herkes işine ve ülkesine çok dikkat etmeli. Ülkelerde batar…

xx      xx      xx

Şimdi ne olacak?” sorusunun yanıtını verirken, bu iflasın, bu sezonun yanı sıra bir sonraki sezonu da derinden etkileyeceğini, başta oteller olmak üzere tüm tedarikçileri maalesef çok zor bir sürecin beklediğini bilmeliyiz…

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin de, söz konusu gelişmenin özellikle Güney Ege ve Antalya otelleri için olumsuz etkileri olacağını belirtirken, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Özellikle Dalaman, Fethiye’de kaderi Thomas Cook’a bağlı çok sayıda küçük işletme var. Tamamı bu acente ile çalışıyor. Bu oteller arasında 100,000-200,000 pound alacağı olan otellerin olduğunu düşünürsek bunlar için çok zor bir durum. Ayrıca Türkiye yıllık 600-700 bin turist kaybı yaşayabilir” diyor.

Bu noktada Thomas Cook’ta yüzde 8 pay ile en büyük ikinci hissedar konumundaki Anex Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar‘dan Türk işletmelerin alacaklarının “Birkaç 100 milyon pound olduğunu tahmin ettiğini” belirtirken “Borç ödemesinde Türkiye’deki otellere sıra gelmesini ben zor görüyorum. demiş olması oldukça düşündürücü…

Sizce?..

——————————                                                                                ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Yalancı yalanlarının kaçından ayrı ayrı yakayı sıyırırsa sıyırsın, prensipte yalancılık etmiş olmaktan yakayı sıyıramadığını görecektir. – Hannah Arendt

ÇİVİ

İstanbul depreminden sonra google aramalarında en çok “Kelime i şehadet nasıl getirilir? Gusül abdesti nasıl alınır? Tövbe nasıl edilir?” soruları soruldu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.