Dünyanın baharattan yapılan en büyük Türk Bayrağı

Bu haber 21 Mayıs 2015 - 1:37 'de eklendi ve 841 kez görüntülendi.

baharatDev bayrak için 2 ton pul biber, 300 kilo Hindistan cevizi ve tuz kullanıldı.
Haber Merkezi
Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, dünyanın baharattan yapılan en büyük Türk bayrağı için 2 ton kırmızı pul biber harcandı.
Güney Ege Aşçılar Derneği (GEMAD), 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk’ün anısına, dünyanın baharattan imal edilmiş en büyük Türk bayrağını yaparak bir rekora imza attı. İlçenin Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte 40 aşçı ile Muğla Üniversitesi Marmaris Yüksek Okulu Aşçılık bölümünden 20 öğrenci görev aldı. Meydanda hazırlanan 220 metrekarelik boş alana kamyonetlerle getirilen pul biberler serildi. Marmaris’in hünerli aşçıları alana dökülen pul biberleri elleriyle işleyerek, dünyanın baharattan yapılmış en büyük Türk bayrağını oluşturdu. Bayrak için 2 ton pul biber, 300 kilo Hindistan cevizi ve tuz kullanıldı.
GEMAD Başkanı Yaşar Bayar yaptığı açıklamada, şimdiye kadar sadece Çin’de 175 metrekare büyüklüğünde baharatla yapılan bir bayrak olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:
“Atamızın 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkması dolayısıyla milli değerlerimize sahip çıkmak adına dünyanın en büyük baharattan yapılma Türk bayrağını yapmaya karar verdik. Bunu ilk defa Çin denedi ve 175 metrekare yaptı. Biz daha büyüğüne yaparak hem rekor kırdık hem de Türk bayrağını Atamıza ve Türk milletine armağan ettik.”
Öte yandan, baharattan Türk bayrağının yapımı ilçede tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.