Dünyaca Ünlü Ralli Dalyan’da yapılacak

Bu haber 21 Nisan 2015 - 23:07 'de eklendi ve 1.017 kez görüntülendi.

dalyannn113 takımın 339 araba ile katıldığı Allgeau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi güzergahına Dalyan’da dahil edildi.
Haber Merkezi
Dalyan’da Mayıs ayında gerçekleşecek olan Allgeau-Orient/Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin tanıtımı Dalyan’daki Caria Royal Otel’de düzenlenen toplantıda yapıldı.
Toplantıda konuşan Muğla Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer, önceli hedeflerinin Muğla’da turizmi 12 aya çıkartmak olduğunu anlatarak, “Bu organizasyonun sadece turizm değil, hem turizm hem ticareti tanıtım anlamında destek sağlayacağına, büyük fayda getireceğine inanıyoruz” diye kaydetti.
Ürkmezer, Dünya’daki en uzun Rallilerden birisi olan rallinin en uzun etabının Türkiye’den geçtiğini vurgulayarak, şunları anlattı:
“Türkiye’de 10’uncusu düzenlen bu Rallide Dalya’nın yer alması Muğla’mızın katılması çok önemli. Türkiye, hepinizin malum olduğu üzere Doğu’yla, Batı’yı, Avrupa’yla, Asya’yı birleştiren bir ülke konumunda. Ülkemiz, batının ve doğunun özelliklerini birlikte taşıyor. Bu aslında bizim için güzel bir şey. Türkiye’yi Akdeniz havzasındaki diğer ülkelerden daha farklı bir konuma getirebileceğimize inandığımız bir şey. Bu tip organizasyonlar özellikle Muğla’mızın da sadece ülkesel anlamda değil kültürel anlamda bir Doğuyu Batıya bağlayan konumunu ön plana çıkaracak bir organizasyonda yer alması da çok önemli”
Rallinin Tertip Komitesinde yer alan ATM/YDA Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Dalyan’ın dünyanın en güzel yerlerinden birisi olduğuna işaret ederek, “Dalyan, turizm açısından olması gereken yerde değil. Turizm sezonu öncesinde İngiltere’de bir havacılık kongresine katıldım. İngiltere bizim ana pazarımız. Bu pazarda Dalyan’ın tanıtımına önem vermemiz gerektiğini gördüm” dedi.
Güvenç, adeta bir tarih ve doğa cenneti olan bölgenin tanıtımının önemine işaret ederek, “Ana pazarlarımızdan birisi olan Rusya’da tanıtım çalışmaları güçlü olmalı. Dalyan’ın istediğimiz noktaya gelmesi için çok çalışmamız lazım. Bu süreçte bölgede yapılacak olan etkinlikler çok önemli. Yoğun girişimlerimiz ve dostlarımızın da desteğiyle Allgau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin güzergâhına Dalyan’ı da aldırdık. Ralli dünya çapında bir üne sahip. Bu rallinin Dalyan’ın ve bölgemizin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye ifade etti.
Hedef 200 bin Alman turist
Sözlerine, “Bölgemize 1 milyon İngiliz, 200 bin Rus ve 132 bin Alman turist geliyor” şeklinde devam eden Güvenç, “ Bölgemize 15 yıl önce yaklaşık 200 bin Alman turist geliyormuş. Öncelikli hedefimiz 15 yıl önce bölgemize gelen Alman turistlerden daha fazla Alman’ı bölgemize getirmek olmalı. Almanların bölgemizi çok seveceğini düşünüyorum. Dalyan, bana göre geleceğin en önemli turizm alanlarından birisi olacak” diye konuştu.
Güvenç, Almanya, Türkiye İsrail ve Ürdün’deki yerel gazete ve dergilerin yanı sıra, Avrupa’nın en önemli gazetelerinin 3 hafta süren bu ralliye yoğun bir şekilde yer verdiğine işaret ederek, “Dalyan’ın yarış güzergahına dahil edilmesiyle bölgenin ciddi bir tanıtımını da yapmış olacağız. Dalyan ralli güzergâhı yol haritasında yer alacak ve güzergahta yer alan önemli kentlerle birlikte anılacak. Amacımız bölgenin farklı etkinliklerle tanıtımı sağlamak” diye konuştu.
113 takım katılıyor
Ralli’nin Muğla-Dalyan Koordinatörü Ali Mürşit Yağmur ise Allgau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi hakkında şu bilgileri verdi:
“10’uncusu yapılan Ralliye, 113 takım, 670 katılımcı, 339 araba ile katılıyor. 11 bin kilometreyi kapsayan ve otoyol veya GPS olmaksızın yapılan Allgeau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi son 9 senede dünyanın en önemli rallileri arasına girmiştir.”
Yağmur, Dalaman ve Dalyan’ın Rallinin kooperasyon şehri olduğuna işaret ederek, “Dalaman ve Dalyan Ralli güzergah haritasında yer alan önemli şehirler ile birlikte anılacak. Avrupa’nın değişik ülkelerinden toplam 700 gönüllü elçi kazanacak. Amacımız, özellikle tarihi ve doğal güzellikleriyle bir dünya markası olan Dalyan’ı dünyaya tanıtmak”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.