Dünya yeniden harmanlanıyor « Hamle Gazetesi

Dünya yeniden harmanlanıyor

Bu haber 27 Haziran 2016 - 0:25 'de eklendi ve 730 kez görüntülendi.

BAKAN ZEYBEKCİ (1)İngiltere’nin AB’den çıkması ile sonuçlanan referandum sonuçları hakkında açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Türkiye’mizin etrafındaki etraf coğrafyamıza baktığımız zaman tam bir yangın yeri, tam bir değişim yeri. Değişim coğrafyası haline geldi. Gerek Güney komşularımız, gerek Kafkaslar, Balkanlar, Karadeniz’in Kuzeyi, gerekse Afrika ülkeleri bu coğrafyada hakikaten dünya yeniden harmanlanıyor. Zannetmeyin sadece ki bu coğrafya, Avrupa yeniden yapılanıyor. Ben yine anketler yanıldı diyorum. Anketler yüzde 40- 46 ret yani çıkış, yüzde 52-54 kalmak yönünde idi. Ama tam tersi oldu.” dedi.

Referandum sonuçlarını Türkiye için değerlendiren Bakan Zeybekci, “Ben Türkiye için, Türkiye anlamında Türkiye’nin haklılığı bir kere daha tescil edildi diyorum. Avrupa Birliği’nin İngiltere anlamında söyleyeceğim ikinci bir Türkiye’si oldu. Tabi hedefimiz bizim için tam bir üyelik ama 53 yıldan beri tam üyelikle ilgili o hedefimizin yürüyüşümüzün değişmeyeceğini de herkes bilsin. Bugüne kadar elde ettiğimiz en elle tutulur gözle görülür sonuçta Gümrük Birliği. İngiltere son referandum tartışmalarından önce Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin tam üyeliği ile ilgili kayıtsız şartsız bir destekçimizdi. Son dönemlerde son haftalarda maalesef kendi iç siyasetleri için Türkiye’yi kullanmak Avrupa’da cazip hale geldi. 3 bin yılına kadar Türkiye Avrupa Birliğine giremez muhabbeti yapan İngiltere Başbakanı, 3 bin yıl derken üç gün dayanmadan İngiltere’nin AB’den çıkış kararını onadı” diye konuştu.

İngiltere’de referandum sonrası çıkan kararın Avrupa için yeni bir dönemin başladığına dikkati çeken Bakan Zeybekçi konuşmasına şöyle devam etti:

“Avrupa için yeni bir dönem veya dönüşüm başladı. 2009’dan bugüne kadar ki dönemde Avrupa’nın 28 ülkenin ürettiği toplam büyümenin yüzde 35’ni tek başına İngiltere veriyordu. İngiltere Avrupa Birliği’ne büyüme anlamında her yıl yüzde 35 katkı veriyor. Milli geliri yaklaşık olarak 33 bin dolardan 31 bin dolara indi AB’nin İngiltere’nin çıkmasından. Bu AB’de yeni bir tetikleme yapabilir. Başka ülkelerde referanduma giderek, AB’nin daha doğrusu Brüksel’in diğer ülkelerine egemenlik alanları ile ilgili söz iddiasının vermiş olduğu rahatsızlıktan kaynaklanan bir tetikleme ile diğer ülkelerinde bir referandumları olacaktır. Sonuçlar itibari ile İngiltere’ye iyi oldu kötü oldu diyemem. Ama Türkiye için ben sonucun iyi olduğuna inanıyorum. Türkiye’nin haklılığı, Türkiye’nin gerekliliği ve Türkiye’nin tezleri ve savlarının bundan sonra çok daha hayat bulacağı gereklilik duyulacağı bir dönem olacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.