Dünya Otizm Farkındalık Günü

Bu haber 01 Nisan 2014 - 20:49 'de eklendi ve 847 kez görüntülendi.

engellilerbalon651651165Muğla Engelliler Derneği 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününü bir gün önce dernek binasında yaptığı etkinlikle kutladı. Etkinlik sonunda programa katılan protokol ve dernek üyeleri gökyüzüne balon bıraktılar.

İlkay Yıldız

Engelliler Derneği’nde gerçekleştirilen etkinliğe Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdür Ali Akkuzu, engelli yakınlılar ve engelliler katıldı.

Etkinlikte konuşan Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu, “Tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Otizm Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmiştir. Otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlardan kaynaklandığı sanılmaktadır. Otizm, günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluktur ve ülkemizde otistik bozukluğun yaygınlığına ilişkin henüz yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. Otistik bozukluğun tüm ırklarda, etnik gruplarda ya da sosyal statüsü farklı gruplarda görülebileceği, ailenin gelir durumu, yaşam biçimi ve eğitim düzeyi ile otistik bozukluk arasında bir bağ olmadığı vurgulanmaktadır “dedi.

Otizmin cinsiyetle ilişkili olarak literatürde farklı görülme sıklığı bilgileri bulunmasına rağmen, ortak görüş, erkeklerde kızlardan daha fazla görüldüğünü belirten Başkan Çakıroğlu, “Otizm tanısı alan çocukların çoğunda değişik derecelerde öğrenme güçlüğü ve zeka geriliği de görülebilir. Ancak Otizm spektrum bozukluğu tanılı bireylerin pek azında (yaklaşık %10), çok güçlü bellek, müzik yeteneği vb. üstün özelliklere rastlanır. Günümüzde her 150 çocuktan birini etkileyerek, çocuklar arasında en hızlı yaygınlaşan nörolojik bozukluk olması ile dünya genelinde hızla yayılan bir hastalık olarak görülüyor. Dünyada bu yıl şeker, kanser ve AIDS dahil olmak üzere bir çok hastalıktan daha fazla sayıda otizm teşhisi alınması öngörülüyor. İstatistikler genetik temelli olduğunu gösteriyor. Çevresel faktörler de dâhil olmak üzere, nedenlerinin bulunması için yoğun araştırmalar devam ediyor. Kesinlikle ülke, ırk, kültür ya da sosyo-ekonomik farklılık gözetmiyor” diye konuştu.

Otizmin nasıl anlaşılabileceği konusunda bilgi veren Başkan Emine Çakıroğlu şunları söyledi:

“Eğer çocuğunuz başkalarıyla göz teması kurmuyorsa, gözleri bir yere takılıp kalıyorsa, ismi söylendiğinde bakmıyorsa, sözleri tekrarlıyorsa, Parmağıyla istediği şeyleri göstermiyorsa, Sallanmak, çırpınmak gibi garip hareketleri varsa, Dönen nesnelere karşı aşırı ilgisi varsa, Takıntılı davranışları varsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık birimine mutlaka müracaat etmeniz gerekmektedir.”

Konuşmaların ardından törene katılanlar gökyüzüne rengarenk balonları bıraktılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.