Dünya Ormancılık Günü kutlandı

Bu haber 25 Mart 2015 - 23:47 'de eklendi ve 604 kez görüntülendi.

ormancilikMuğla’nın Menteşe İlçesi’nde Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi M Kapı yakınında bulunan alana öğrenciler, askerler ve protokol üyeleri tarafın fidan dikildi.

İlkay Yıldız

Muğla’da Dünya Ormancılık Günü ve Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kampüsünde düzenlenen törende öğrenciler, protokol üyeleri ve askerler fidan dikti. Ağaç bayramı kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve sporcuların ödülleri protokol tarafından verildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kampüsünde düzenlenen tören Atatürk Kültür Merkezi C Salonunda hafta çerçevesinde düzenlenen yarışmalara katılan öğrencilere ödül verilmesi ile başladı. Düzenlene törene Muğla Vali Vekili Ahmet Ertürk, Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve orman personeli katıldı.

Törende konuşan Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, “Ülke genelinde 2008-2013 yılları arasında yapılan ağaçlandırma seferberliği kapsamında 2 milyar fidan toprakla buluşturulmuş yaklaşık Trakya bölgesi büyüklüğünde bir alan ağaçlandırılmıştır. Buna rağmen ülkemiz hala orman varlığı açısından zengin bir ülke değildir. Bir ülkenin orman varlığı açısından zengin olabilmesi için yüz ölçümünün en az yüzde 35 i orman olmalıdır. Ancak bu rakam bizde hala yüzde 27’lerde bulunuyor. Orman teşkilatı olarak ülke genelinde amacımız, Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023’te orman varlığımızı yüze 30’a çıkarmaktır” dedi.

Konuşmasının sonunda orman, su ve havanın yaşam için vazgeçilmez olduğunu belirten Bölge Müdürü Mustafa Kara, akciğerlerimiz olan ormanlar için en büyük tehlikenin orman yangınları olduğunu, ormanları yangınlara ve diğer tehlikelere karşı sadece orman teşkilatı olarak değil tüm toplum olarak hep birlikte korumaları gerektiğini kaydetti. Konuşmaların ardından Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Dünya Ormancılık Günü ve Ormancılık Haftası kapsamında düzenlenen atletizm yarışmalarında dereceye giren sporculara ödülleri Muğla protokolü tarafından verildi.

Atatürk Kültür Merkezi C Salonundaki törenin ardından Kampüs içinde oluşturulan alanda Muğla Vali Vekili Ahmet Ertürk, Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, il müdürleri, öğrenciler, askerler ve katılımcılar fidan dikti. İzci Grubu öğrencileri ve haberi takip için gelen basın mensupları da fidan dikti. Fidan dikiminin ardından Muğla Orman İşletme Müdürlüğü tarafından törene katılanlara pilav kavurma ikramında bulunuldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.