Dünya Kadın Yürüyüşü Muğla’da yapıldı

Bu haber 15 Mart 2015 - 17:57 'de eklendi ve 918 kez görüntülendi.

dunyakadinDünya Kadın Yürüyüşü’nün 4’üncü Uluslararası Eylemi, Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde yapıldı. Yağmurlu havaya rağmen Menteşe İlçesi’nde gerçekleşen eyleme Türkiye’nin çeşitli illerinden olmak üzere yaklaşık bin kişi katıldı.

Kadir Tamer

1990’lı yılların sonundan bu yana 163 ülkeden 5bin 500 örgütün katılımı ile sürdürülen, farklı etnik, kültürel, dinsel, siyasal ve sınıfsal kökenlerden, farklı yaş ve cinsel yönelimlerden gelen kadın gruplarının oluşturduğu Dünya Kadın Yürüyüşü 4’üncü Uluslararası Eylemi, Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde yapıldı. Dünyanın farklı ülkelerinde yaklaşık 300 kadının yer aldığı ve 6 Mart’ta Nusaybin’den başlayan yürüyüş, Menteşe İlçesi’nde yağışlı havaya rağmen büyük bir katılım ile devam etti.

Sırasıyla Mardin, Diyarbakır, Hatay, Mersin, Antalya, Muğla ve Didim’de devam edecek eylem 16 Mart tarihinde İzmir’de Türkiye yürüyüşü sona erecek. Yürüyüş Kafilesi, 17 Mart tarihinde Selanik’te olacak.

Menteşe renkli görüntülere sahne oldu

Dünya Kadın Yürüyüşü’nün 4’üncü Uluslararası Eylemi’nin yapıldığı Menteşe İlçesi’nde etkinliğe katılan kadınlar renkli görüntülere sahne oldular. Kent merkezinde bulunan Tayyare Kavşağı’nda bir araya gelen kadınlar son dönemlerde Türkiye’de artan kadın cinayetlerini protesto ettiler. Tayyare Kavşağı’nda toplanan bazı kadınlar yüzlerini boyarken, bazı kadınlar ise zeytin dalından yaptıkları taç ile ilginç görüntüler oluşturdular. Tayyare Kavşağı’nda bir süre davul zurna eşliğinde halay çeken kadınlar daha sonra ellerinde bayraklarla slogan atarak kent merkezine doğru yürüyüşe geçtiler. Yağışlı havaya rağmen katılımın büyük olduğu yürüyüş ilçenin tarihi evlerinin bulunduğu Saburhane Meydanı’nda sona erdi.

Saburhane Meydanı’nda lokma dökümünün ardından Sınırsızlık Meydanı gelen grup çalan müzik eşliğinde halaylar çekti. Daha sonra Sınırsızlık Meydanı’nda Saynur Gelendost tarafından yapılan heykel alana yerleştirildikten sonra Dünya Kadın yürüyüşü heyeti ve Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Güven plaket yapıştırdı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.