Dünya cennetinin korunması için 2 milyar lazım 

Bu haber 03 Ağustos 2015 - 20:00 'de eklendi ve 772 kez görüntülendi.

dunyacennetinin516156561Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ‘dünya cenneti’ olarak adlandırılan Muğla’nın çevresinin korunması için 2 milyar liraya ihtiyaç bulunduğunu açıkladı.

İlkay Yıldız

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Datça gibi ünlü turizm ilçelerindeki arıtma, su ve kanalizasyon gibi yatırımlar için 2 milyar liraya ihtiyaç bulunduğunu açıkladı. Göreve geldiklerinden bu yana ilçelerdeki arıtma ve kanalizasyon tesislerinde iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü açıklayan Başkan Gürün, ortaya çıkan rakamın Muğla Büyükşehir B:elediyesi’nin bütçesi ile yapılacak yatırımlar olmadığını ve merkezi hükümetten dünya cenneti olarak adlandırılan Muğla için katkı beklediklerini açıkladı.
Başkan Gürün, göreve geldikten sonra il genelindeki arıtma tesislerinin tekrar elden geçirildiğini, yapılması gereken yatırımlar için 1 milyar lira, su ile ilgili yatırımlar için de 700 milyon TL’lik bir yatırıma ihtiyaç bulunduğunu açıkladı. Gürün, “Çevre ile ilgili hassasiyetimiz sadece deniz ve deniz temizliği ile ilgili değil, tabi ki kara tesisleri ve karadan denize yapılan tesisler de önemli. Onun için Muğla’daki tüm arıtma tesislerimiz teker teker elden geçirildi, bütün fizibiliteler hazırlandı, yapılması gereken yeni yatırımlar, yeni ilave tesisler, büyütmeler ve düzeltmeler için kabaca yaptığımız tespitlerde, kanalizasyon ve arıtma ile yenisi ve revizyonları ile birlikte en az şu anda 1 milyar liralık bir yatırıma muhtacız. Eğer Muğla bir dünya cenneti ise bu cenneti olması gerektiği gibi korumamız lazım. Su konusunda şimdiki tespitlerimize göre şu anda yapmamız gereken yatırım 700 milyon lira. Şu anda aşağı yukarı 2 milyar liralık su, kanalizasyon ve arıtma ile ilgili Muğla’nın yatırım yapması ve gerçekten turizm kenti olarak altyapıya sağlıklı övünebileceğimiz bir seviyeye getirmemiz gerekiyor” dedi.

Gelirin onda biri kadar yatırım

Muğla’nın bir turizm kenti olduğunun altını çizen Başkan Gürün, “Mevcut bütçe ile 2 milyar TL’lik yatırımın yapılması mümkün değil. Buradan çok önemli gelir elde eden, fakat geri dönüş olarak elde edilen gelirin onda biri kadar yatırıma para ayrılan Muğla’da, özellikle çevre ve altyapı konusunda hükümetimizin, üst yönetimin ve merkezi hükümetin mutlak ama mutlaka Muğla’ya kaynak ayırması gerekiyor. Bunu biz behamehal 5 yıl içerisinde bitirip çevre düzeni ile yakışır bir Muğla ortaya koymamız lazım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.