Dünya barışı için bir aradalar

Bu haber 29 Haziran 2015 - 18:59 'de eklendi ve 793 kez görüntülendi.

dunyabarisi654645656Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Coventry Üniversitesi tarafından düzenlenen 3. Küresel Barış Çalıştayı 47 ülkeden 94 öğrenci ve akademisyenlerin katılımıyla Muğla’da başladı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen açılış töreni ile başlayan çalıştay 5 gün sürecek. Çalıştay’da konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Günümüzde barış son derece önemlidir. Artık insanlığın barış ve huzur içerisinde yaşaması için eğitim ve öğretimde yeni yetiştireceğimiz gençlerimizin barışı özümseyerek mezun olmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Coventry Üniversitesi tarafından düzenlenen Küresel Barış Çalıştayı 247 ülkeden 94 öğrenci ve akademisyenlerin katılımıyla Muğla’da başladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleşen çalıştayda farklı kültürlerden gelen öğrenciler birbirlerini yakından tanıma imkanı bulacaklar.

Çalıştayın açılışında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, bu yıl üçüncüsü gerçekleşen kongreye yeniden ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını söyledi.

Üniversitelerin olmazsa olması ulusallaşma olduğuna dikkati çeken Harmandar, “Ulusallaşma konusunda en önemli şey öğrenci ve öğretim elemanlarının değişimidir. Üniversitemizde 49 ülkeden 550’nin üzerinde uluslararası öğrenci eğitim görmektedir. Bunun yanında bugün yapmış olduğumuz Küresel Barış Çalıştayı gibi uluslararası etkinliklere de önem vermekteyiz. Bugün ki etkinliğimiz yaklaşık çoğu yurt dışından olmak üzere 90’ın üzerinde öğretim elemanı tarafından gerçekleştirilen bir çalıştaydır. Günümüzde barış son derece önemlidir. Artık insanlığın barış ve huzur içerisinde yaşaması için eğitim ve öğretimde yeni yetiştireceğimiz gençlerimizin barışı özümseyerek mezun olmalarını arzu ediyoruz. Bu bakımdan bu çalıştayın önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Özerdem ise 3. Küresel Barış Çalıştayı’nda çok farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen gençlerin birbirlerini ve kültürlerini tanıma fırsatı yakalayacağını bunun da dünya barışı konusunda önemli bir etken olduğuna inandıklarını söyledi.

Barış inşası nasıl yapılır anlatılacak

Proje koordinatörü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Özerdem 3. Küresel Barış Çalıştayı’nda barışa desteği konularını çok farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen gençlerle işlediklerini kaydetti.

Çalıştayın Coventry Üniversitesi’nin iş birliği ile bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini kaydeden Özerdem, “Çalıştayımız beş gün boyunca devam edecek. 3. Küresel Barış Çalıştayında dünyanın çok farklı coğrafyalarından özellikle savaş görmüş, çatışma yaşamış coğrafyalardan gelen gençlerimize barış inşası nasıl yapılır konusunda eğitimler vereceğiz. Öğrencilere sosyal alanda, ruhsal alanda, küresel vatandaşlık konusunda bu eğitimler verilecek. Çalıştayda her yıl konu spesifik olarak düzenlenecek olan uluslararası katılımlı bir etkinlik ile farklı milletler ve topluluklardan gençleri bir araya getirmek ve onların çatışmaların barışçıl yollarla çözümü konusunda birbirleriyle görüş alışverişinde bulunmalarını sağlamaktır” dedi.

Çalıştayın konuları hakkında bilgi Füsun Özerdem şunları söyledi:

“Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayın bu yılki konusu, ‘Gençliğin Dünya Vatandaşlığı, Sosyal Adalet ve Hareketlilik yoluyla Barışa Desteği ve bunda gençlerin rolünün incelenmesi ve tartışılmasıdır’. Bununla amaçlanan, insan hareketliliklerinin özellikle de gençlerin ülkeler arası hareketliliklerinin ve küreselleşmenin iyice arttığı bir dünyada gençlerin sosyal medya aracılığıyla barış mesajını nasıl yayabilecekleri, barış sürecine nasıl katkıda bulunabilecekleri, dijital ortamda nasıl birer barış elçisi olarak toplumu yönlendirebileceklerinin tartışılmasıdır. Yanı sıra sosyal adalet teması altında barış sürecinde toplumsal hafızanın nasıl bir rol oynadığı, barış anlaşmalarının ardından çatışan toplumların adil bir düzende birbirleriyle nasıl iletişim kurmaları gerektiği uzmanlar tarafından anlatılacaktır. Bu kapsamda çalıştay süresince katılımcılar bir yandan kendi kültürlerinin barışa olan katkısını değerlendirirken, diğer yandan farklı kültürlerin barışa olan katkısını keşfetme imkanına ulaşacaklardır.”

Birbirlerini tanıma imkanı yakalıyorlar

Özerdem, çalıştayda İngiltere, Almanya, Filistin, İran, Doğu Afrika, Arnavutluk gibi 47 ülkenin öğrencilerinin bir araya geldiğini belirterek, “47 ülkeden adar yeme içme alışkanlığı, kültürleri, inançları, aldıkları eğitimler ve aile yaşantıları farklı kültürler bugün burada toplandı. Dünyada farklı kültürler çatışırken, farklı kültürlerin gençleri bundan sonra çatışmamak adına birlikte çalışabilme, kültürü geliştirebilme adına dolayısıyla barışı sağlayabilme adına çok iyi etkileşimler yakalayacaklar. Savaşan ülkelerin gençleri burada aynı grupta, aynı çalıştayda bir arada birbirlerini tanıma imkânı bulacaklar” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.