Dünya arıcıları Fethiye’de buluşacak « Hamle Gazetesi

Dünya arıcıları Fethiye’de buluşacak

Bu haber 17 Ekim 2014 - 0:26 'de eklendi ve 651 kez görüntülendi.

dunya aricilariBu yıl 5-9 Kasım tarihlerinde Fethiye’de 4’üncüsü yapılacak ‘Uluslararası Muğla Arıcılık, Çam Balı ve 20. Apislavia Kongresi’ne 500’ü yabancı bin 500 kişinin katılması bekleniyor. MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, kongreye milletvekilleri ve Büyükşehir Belediyesinin de destek vermesini istedi.
Haber Merkezi
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) tarafından ilki 2008 yılında yapılan Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’nin dördüncüsü bu yıl Fethiye İlçesi’nde gerçekleşecek. MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, 5-9 Kasım tarihleri arasında Fethiye’de gerçekleşecek kongrede eş zamanlı olarak 20. Apislavia kongresinin de gerçekleşeceğini açıkladı. Kongreye yaklaşık 40 ülkeden 500 yabancı ve toplam bin 500 kişinin katılımı bekleniyor.
Kongrede uluslararası bal yarışmasının da yapılacağını kaydeden MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, “Muğla Türkiye arı varlığının yüzde 19’unu, çam balı üretimini de yüzde 80’ini karşılayan il olması nedeniyle dünyada belli bir saygınlığı var. Dünyadaki yerimizi pekiştirmek adına oyla çıktık. Çam balı üretim alanları ve çam balının tanınırlığının arttırılması ile ilgili sorunlarımız var. Birliklerimizi ve arıcılarımızı dünya ile entegre etmek, arıcılık kültürünü çok geniş perspektifte tanıtmak adına kongreleri başlattık. Bunun yanında 1900’lü yıllarda başlayan ve Türkiye’de hiç yapılmayan Apislavia kongresini de eş zamanlı olarak Muğla’da yapacağız. 2008 yılında başladığımız Uluslar arası kongreden bu güne kadar ülkemiz ve dünyadan katılım yüzde 300 arttı. 8 ülke ile başladığımız uluslar arası kongremizde bugün 40 ülkeye çıktı. Bizim farklılığımız dünyadaki bütün kongrelerde bilim adamları sunumlarını yapar ve gider. Ama biz kongrelerimizde arama konferansları, kongreden bir yıl önce sektörü toplayarak isteklerini ve taleplerini alıyoruz. Kongrede arıcılarımız soru sorma şansına sahip oluyor. Bu da kongrenin farklılığıdır ve Türkiye’de ilk defa yapılıyor. Bir diğer farklılığımız ‘Sektör konuşuyor’ paneli düzenledik. Bu oturuma Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerini de davet ettik. Kongrede Uluslar arası bal yarışması yapıyoruz. Amacımız dünya arıcılarını kaynaştırmak” dedi.
Başkandan destek çağrısı
MAYBİR Başkanı Şahin, kongre sürecinde Muğla mlletvekilleri ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden de destek beklediklerini belirterek, “Kongrenin her türlü yükünü biz taşıyoruz. Hiç olmazsa sayın vekillerimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin bu kongrenin bir ucundan tutmasını istiyoruz. Çünkü AB ülkeleri başta olmak üzere yaklaşık 40 ülke, 400-600 arasında yabancı konuk katılacak. Tanınırlığımızın artması için en azından bu konuda katkı vermelerini istiyoruz. Bunun yanında Tarım ve Orman Bakanlığımızın mutlaka katılmasını istiyoruz. Eğer sektörde bir şeylerin yapılması isteniyorsa, ‘Sektör konuşuyor’ panelinde Tarım ve Orman Bakanlığından yetkililerin olmasını istiyoruz” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.