“Dünya Arı Ürünleri Borsası” « Hamle Gazetesi

“Dünya Arı Ürünleri Borsası”

Bu haber 27 Ekim 2017 - 1:26 'de eklendi ve 1.234 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Gültekin Akça, Menteşe Belediyesi’nce bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kültür ve Sanat Şenliği ve kortej yürüyüşüne yönelik haklı eleştirilerde bulunurken, “Bal Festivali” önerisinde bulundu.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin’in Muğlalı olması sayesinde de yapılacak olan şenlik yöremize özgü çam balının tanıtımı için fırsat olacaktır. Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile yapılacak işbirliği içerisinde Muğla Çam Balına daha fazla tanıtım imkanı sağlanabilir.” dedi.

Bu konuda haberlerin çıktığı gün, telefonla arayan bir okurumuz “Gültekin beyin Marmaris’te yapılan ‘Marmaris Çam Balı Şenliği’nden haberi yok mu acaba?” diye sordu.

Büyükşehir’de AK Parti Grup Başkanvekili olan birinin elbette haberi vardır, dedim… Hem Akça mevcut şenlik içinde başta çam balı olmak üzere yöresel ürünlerimizin tanıtımını istiyor…

 

xx           xx           xx

Marmaris’te bal şenliği var diye il merkezinde bal şenliği veya festivali yapılamaz mı?

Bu mantıkla hareket edilse, mevsimi geldiğinde Ula’da, Yerkesik’te, Bayır’da ve öteki yerlerde gerçekleştirilen onca Boğa Güreşleri yapılmazdı.

Bir tek yerde yapılırdı. Bu doğru olur muydu?

Muğla il merkezine bir “Arıcılık ve Bal Festivali” yapılabilir.

Böyle bir etkinlik il merkezine yakışır.

Elbette “Marmaris Çam Balı Şenliği” de yoluna devam edebilir…

“Fazla mal göz çıkarmaz” derler ya, fazla festival ve şenlikte göz çıkarmaz. Yeter ki bir anlamı ve amacı olsun.

Festivaller” ve “Şenlikler Şehri Muğla” turizmimize bir başka türlü soluk katabilir…

 

xx           xx           xx

Muğla’nın Avrupa ülkelerinde veya bu topraklarda antik dönemde olduğu gibi “bağ bozumu” ve “hasat” şenlikleri de yok. Ama olmalı…

Bu yaz Bodrum Yarımadası’nda galiba bir mütevazı bağ bozumu şenliği yapılmaya çalışıldı.

Muğla ve ilçelerindeki çam ormanlarında arıların ‘Basra Böceği’ aracılığıyla ürettiği çam balının hasat dönemi Ağustos ayıdır.

Ülkemizdeki 80 ilin İl Arı Yetiştiricileri Birliği ve 58 bine yakın üyesi ile Türkiye‘de arı ve arıcıların temsil edildiği tek sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ilk kez bu sene 21-23 Ağustos tarihlerinde Muğla il ve Marmaris ilçesinde etkinlik düzenledi.

İşte buradan önce “ulusal” sonra da “uluslararası” bir “Muğla Çam Balı Festivali” çıkabilir.

Kim bilir bakarsınız bu sayede Muğla “Dünya Arı Ürünleri Borsası” haline de gelir…

 

xx           xx           xx

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin 21-23 Ağustos tarihlerinde yapılan etkinlikler çerçevesinde Muğla da bir değerlendirme ve bilgilendirme yaptıktan sonra Marmaris’e geçilmişti.

Marmaris‘in Osmaniye Mahallesi‘nde düzenlenen “Bal Sağım Etkinliği” büyük ilgi görmüştü.

Etkinlikte kovanlar açılmış, elde edilen ballar, arıcı kıyafetli çalışanlar tarafından kovanlardan alınmıştı.

Arıların ürkmemesi için ise dumanlar püskürtülüp sakin olmaları sağlanmıştı. Alınan ürünler sağım kazanlarına konmuş, balmumundan ayrılan üründen ortaya çıkan bal, tenekelere doldurulmuştu.

Bu etkinlik daha keyifli hale getirilip, bir “hasat” veya “sağım şenliği” ortaya konabilir…

 

xx           xx           xx

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Şahin o gün, ülkemizin dünya çam balı üretiminin yüzde 90’ını karşıladığını, bunun yaklaşık yüzde 72’nin de Muğla‘da üretildiğine dikkat çekip, arıcılarımızın ve arıcılığımızın sorunlarını, çözümlerini anlatırken, İstanbul’da 29 Eylül-4 Ekim tarihlerinde başarı ile gerçekleştirilen 45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi ile ilgili şu bilgileri vermişti:

Bu yıl Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin ev sahipliğini yapacağı 45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi ile dünyadaki tüm arıcılar bir araya gelecek. 45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi’nde hem ülkemizdeki hem de dünyadaki sorunlar konuşulacak ve çözümler üzerine çalışmalar yapılacak. Bu kazanım, arıcılık tarihimizde bir milattır. Tüm sektör temsilcileri olarak bu kongreye ülke arıcılığımızın bir miladı olarak hazırlanmalıyız. Bir asırdan fazla süredir dünya arıcılık ailesinin dışında bulunan ülkemiz arıcılığını bu kongreye farkındalık yaratacak şekilde hazırlamalıyız. İstanbul’da düzenleyeceğimiz Apimondia Kongresi, bugüne kadar yapılan kongrelerin önüne geçmelidir.

İstanbul’da yapılan kongre bütün kongrelerin önüne geçti mi bilmiyoruz, ama o kongre Muğla’dan Dünya’ya daha çok ses götürebilirdi…

 

xx           xx           xx

Marmaris Ticaret Odası’nın organize ettiği “Marmaris Çam Balı Şenliği”nde 13 Ekim’de yapıldı. Bu yıl Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği‘nin ev sahipliğini yapacağı 45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi de pekala bu şenliğin başında veya sonunda yer alabilirdi.

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal şenlikte Marmaris‘in Dünya Çam Balı Başkenti olduğu iddiasını ortaya koyarken, Osmanlı ve İngiltere arşivlerinde Marmaris‘te yüzyıllar öncesinde de çam balı üretildiği bilgisine ulaştıklarını ifade etti. Baysal, “1800’lü yıllarda İngiliz Kraliyet ailesi fertlerinin Marmaris’i ziyaretlerinde geçim kaynağını arıcılık olarak belirttikleri arşivlerde mevcut. Dünya’daki üretilen çam balının yüzde 90’ı Muğla’da üretilmekte.” dedi.

Baysal nedense “Dünya çam balının yüzde 90’ı Marmaris’te üretilmekte.” dememiş!

Tabi İngiliz Kraliyet ailesinin 1800’lü yıllarda Ula’ya, Yerkesik’e ziyarette bulunmaması bu yerler için büyük şanssızlık olmuş…

 

xx           xx           xx

Marmaris Çam Balı Şenliği”nde Güney Ege Marmaris Aşçılar Derneği üyeleri “Ballı Yemekler” atölye çalışması gerçekleştirmiş. Salata ve patlıcan gibi çeşitli gıdalardan, ballı yemekler davetlilere sunulmuş.

İşte bu çok önemli… Bu tür şenlikler biraz da “panayır” havasında olmalı. Şenliğin adını aldığı ürün, ürünler sevimli cam veya uygunu ne ise o kaplarla ambalajlanıp, hatta hediyelik haline getirilip ziyaretçilere satılmalı…

Bal Evi bahçesinde de açılan stantlarda, arıcılık ve arı ürünlerinin tanıtımı, yöreye özgü doğal yiyecek çeşitleri, söyleşi ve atölyelerde bilgilendirme, arı temalı çocuk eğlenceleri, halk oyunları, müzik dinletileri yapılmış.

Umarım bu etkinlik ulusal ve uluslar arası bir etkinliğe dönüşür…

Ki şenliğin açılış konuşmasını yapan Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel de “Bu şenliğimiz, turizmin çeşitlenmesine ve geliştirilmesine katkı sunacaktır. Arı ürünleri üzerinde yapılan çalışmalara da katkı sunacak olan bu şenliğimizin bölgesel özelliklerimizi koruyup geliştirmemize katkısı olacaktır.” demiş…

 

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Gültekin Akça, Menteşe Belediyesi’nce gerçekleştirilen şenliğe eleştiride bulunurken, şenliğin yapmış olmak için yapılmaktan öteye geçemediğine işaret etti. “Dünyanın farklı bölgelerinde ve Türkiye’de yapılan festivallere bakıldığında meşhur sanatçıların konserleri dışında o yöreye özgü ürünlerinde ön plana çıkartıldığını ve bölgeye has ürünlerin tanıtıldığını görüyoruz.” dedi.

Festivallerin aynı zamanda yöreye ekonomik katkı da sunduklarına dikkat çeken Akça şöyle devam etti:

Menteşe Kültür ve Sanat Şenliğinin bu açıdan yetersiz kaldığını görmekteyiz. Menteşe ilçesinin sınırları içindeki Yerkesik bölgesinde dünyaca ünlü çam balı ve ilçe merkezinde ise yayla kavunu bulunduğunu anlatarak, “Türkiye Arıcılar Birliği Başkanının da Muğlalı olması sebebi ile şenliğin yöremize özgü çam balının tanıtımı için fırsat olarak görülerek Muğla Arıcılar Birliği ile yapılacak işbirliği içerisinde Muğla çam balına daha fazla tanıtım imkanı sağlanabilirdi.

AkçaHatta şenliğin adı ‘Kültür, Sanat ve Çam Balı Şenliği’ de yapılabilinirdi.” diye kaydetti. Bu öneriyi Menteşe Belediyesi değerlendirecek tabi…

Bilimsel nitelikte, ama panayır havasında bir “Çam Balı Şenliği” MAYBİR-Üniversite işbirliğinde Büyükşehir’e yakışır. Veya Menteşe Belediyesi şenlik dışında bir “Bal Hasat Şenliği” yapabilir…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.