Dün, Bugün, Yarın!..

Bu haber 11 Temmuz 2019 - 0:17 'de eklendi ve 1.644 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Konuk Yazar: RAHİM ER

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, 1980 öncesindeki seçim mitinglerinde hep şöyle derdi:

CHP demek, garne demektir, guyruk demektir, zam demektir. Tek Parti, bu milleti una, tuza, şekere, kefen bezine muhtaç etmiştir!..

28 Şubat’ta darbeye destek verecek ve YÖK Başkanı  ve İstanbul Üni. Rektörü gibilerin aldıkları emirle başörtülü kızları tahsil hakkından mahrum etmeleri üzerine “onlar da Suudi Arabistan’a gitsinler!” diyecek olan Demirel, o yıllarda meydanları dolduran on binlere kan-ter içinde böyle sesleniyordu.

Merhum Demirel’i dinlerken biz ve bizim gibi 40, 50, 60’lı yılları bilmeyen nice yeni nesil, bu sözleri rakibine karşı sarf edilmiş mübalağalı ifadeler olarak görüyor ve “bu devirde de bunlar olur mu?” diye düşünüyorduk.

CHP, ‘70’’lerde fasılalarla hükûmet olduğunda yaptıkları, yapmadıkları ve halka çektirdikleriyle “bu devirde bunlar olur mu?” sorusunun karşılığını ağır şekilde aldık.

O yıllarda TRT, AYM, Danıştay vs. Halk Partisinin kaleleriydi. 10 yıllık DP hükûmetinden sonra AP hükûmet olmuş fakat devlet, daima CHP’de kalmıştı. Süleyman Demirel, Prof. Şaban Karataş’ı TRT Genel Müdürü yapmıştı. Ziraatçı olan merhum, cesur bir milliyetçiydi. 1977’de daha seçim sonuçları belli olur olmaz  bazı sanatçıların da aralarında olduğu bir grup, TRT önünde halay çekerek “Şaban kümese, Şaban kümese!” diye bağırıyorlardı.

Seçimi kazanma coşkunluğuyla aklı başından giden yüzlerce CHP’li ise Süleyman Demirel’in evinin önünü doldurmuş “fincanı taştan oyarlar, anam oyarlar…” türküsünün devam sözlerini bozarak Nazmiye Hanımın iffetine sataşıyorlardı.

1970’lerde Bülent Ecevit başbakan CHP hükûmet olduğunda Millî Eğitim gibi bakanlıklar derhal en mutaassıp taraftarlarla doldurulurdu. Hariciye zaten ellerindeydi, üniversite ellerindeydi, TRT bir kere daha ele geçiriliyordu vs.

Vatandaş cephesine gelince; milyonlar, unutulmaz ıstıraplar yaşadı. İşte onlardan sadece birkaçı:

CHP iktidarında elektrikler sık sık ve süresiz kesilmeye başladı, sular ikide bir süresiz kesildi, ampul, margarin yağı, poşet, benzin, tüp gaz, çocuk maması, ilaç, kalp ilacı, ziraat ilaçları, ameliyat malzemeleri ve daha neler ve neler bulunmaz oldu. Tüpçülerin, sucuların, bakkalların, benzincilerin önünde kuyruklar oluştu. CHP’ye oy vermiş olan benzin kuyruğundaki bazı şoförler, levye ile kendi ellerini, kuyruktaki bazı insanlarsa piknik tüpleriyle birbirlerini darp ettiler.

Bu arada bazı mahalleler CHP himayesindeki militanların elindeydi. Bazı bölgeler kurtarılmıştı. Ramazan ayında sahura kalkan Müslümanlar, elektriğin yanmadığını, suyun akmadığını acı acı yaşıyorlardı.

CHP parti olmaktan öte bir zihniyettir. Bu ibretlik işler, 1990’ların değişik adlardaki CHP iktidar ve belediyelerinde de şu veya bu kadar tekrar etti. İstanbul’daki çöp dağları da 28 Şubat da bu zihniyetin sonucudur…

Bu kısmi hatırlatmaları, CHP’li zamanlardan habersiz yeni nesillerin vaktiyle bizim gördüğümüz hata ve azapları görmemeleri için yapıyoruz. Avukattık fakat çocuklarınıza mama bulamıyor, kalorifere yakıt bulamıyor. Tüp kuyruklarında saatler geçiriyorduk… O yıllarda bir vatandaş, yurt dışına ancak 3 yılda bir çıkılabiliyordu. Öte yandan Hacdan dönen hacılar, vebalı gibi şehir dışında karantina çadırlarına alınıp 10-15 gün sonra evlerine gitmelerine izin veriliyordu. Böylece horlanıyorlardı.

Şu hiç değişmez:

CHP’li adaylar, ister mahallî, isterse genel seçimler olsun romantik vaat ve söylemler ve güvercin uçurarak veya Eyüp Sultan’da Yasin okuyarak işbaşına gelir, sonra kısa süre içinde kadroları kendi adamları ve kendilerine destek verenlerle doldurur ve ardından bu ülkenin değerleriyle hesaplaşmaya girişirler.

Seçimlerden önce yazmıştık, tekrar yazıyoruz. Tek Parti Zihniyeti, başa geldikten kısa bir süre sonra AVM’ler, vapurlar, havaalanları, devlet dairelerindeki mescitler kapatılır. “Kamusal alanda mescit mi olur?” diye safsatalar yapılır, onları güç yeterse Kur’an kurslarının kapatılması takip eder veya suları, elektrikleri, gazları kesilir, bütün belediye sosyal tesislerinde içki satılırdı. İşte aradıkları düzen budur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.