Düğümler Çözülüyor

Bu haber 31 Aralık 2016 - 0:00 'de eklendi ve 1.599 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

 

Gelen şehit haberleri, yapılan bombalı eylemler yüreklerimizi yakıyor. Türkiye’ ye karşı her türlü hainliği yapanların bilmediği konu ise, milletimizin zor günlerde daha da dayanıştığı ve birlik- beraberliğini pekiştirdiğidir.

Çıkarları için başka ülkelerin taşeronu olmayı içine sindiren FETÖ, PKK gibi örgütlerden ise tüm Türkiye utanç duyuyor.

 

**

15 Temmuz darbe girişimi günü Muğla büyük bir sınav yaşadı. Muğla gibi sakin, kendi halinde bir ilde, Sayın Cumhurbaşkanı’nın tatilde olması ve Marmaris’te darbeci hainlerin operasyon yapması, o gün Muğla’yı odak noktası yaptı.

Tecrübeli bir adam olan vali Amir Çiçek ile Emniyet Müdürümüz, Alay Komutanımız, Cumhuriyet Başsavcımız tek yumruk oldular ve halkımızla beraber bir destan yazdılar. Darbe girişiminden iki önce, bu isimleri görevden aldırmaya çalışanlar olmuştu. Darbe girişiminden sonra da çeşitli entrikalar yapıldığını biliyoruz. Ama bunların boş çabalar olduğunun farkındayız.

 

**

Dünkü Hamle’ de yanan orman alanları ile ilgili manşet vardı. Orman teşkilatı yine bir başarı hikayesini gerçekleştirmiş. 2015 yılında yanan alan 150 hektardı. Ancak 2015 de Haziran sonuna kadar ve Eylül başından itibaren yoğun yağışlar olmuştu. 2016 da ise, neredeyse Nisan ayından bu güne kadar doğru dürüst yağmur olmadı. Böylesine olumsuz mevsimsel ortamda 474 hektar orman yangınını büyük bir başarı olarak görüyorum.

 

**

Meşhur sözdür. ”Muğlalı söylemez, söylenir. Bekler, istemez.” Geçenlerde Hamle’nin ev sahipliğinde gazete sahipleri ile bir akşam yemeğinde buluştuk. Kötü imajımızdan kurtulmamız gerekti konusunda ve ilk kıvılcımı, ilk ateşi yakmamız gerektiğinde fikir birliği yaptık. Öncelikle Muğla’daki sağlık yapımız ve kapasitemiz ile üniversitedeki fakültelerin kampüs dışına nakledilebileceği söylentilerini masaya yatırdık. Çalışmamız çok olumlu tepkiler aldı. Zannediyorum bu hafta biraz daha ilerleyeceğiz. Meslektaşlarıma duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

**

Başkanlık sistemi 1990’dan bu yana birçok yazımda savunduğum bir konudur. Seçmen, vatandaşlık görevini oy kullanarak gerçekleştiriyor. Muhtara oy veriyor, bir muhtar seçiliyor. Belediye başkanına oy veriyor, bir başkan seçiliyor. Genel seçim için oy kullanıyor, neyle karşılaşacağımız belli olmuyor. Eğer genel seçim oyumdan hükümet çıkmıyorsa, bu bir sistem meselesidir. Hele iş koalisyon görüşmelerine düştüyse, resmen dalga geçiliyoruz. Sonuç olarak yürütme organını halk doğrudan seçmelidir. Şahsi tahminim, bu referandum yüzde 60’dan az oy almaz.

 

**

2016’da çok zor dönemler geçirdik. Sonu felaket olabilecek girişimler yaşadık. Ama Türkiye 2016 da uyutarak geçiştirdiği konularla yüzleşmeye başladı. Her krizi bir düzelme olarak görüyorum. 2017 de bu düğümler çözülecek, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Mutlu yıllara…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 02 Ocak 2017 / 12:48

Çok teşekkür ediyorum Hayati Agabeyciğim. Hislerime ve kalbime tercümanlık ettiğiniz için berhudar olunuz.
sevgi ve saygı.