Dubalar Konusunda Çok Umutlanmayın!

Bu haber 02 Aralık 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.031 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Yurt yangınında 11’i çocuk 12 can feci şekilde yanarak can verdi. Rabbim kimseye bu acıyı yaşatmasın… Ders almıyoruz. Adana Aladağ’da yaşanan yurt yangınından da almayacağız. Unuttuklarımız gibi unutacağız.

Yangın merdivenleri Muğla’da da Aladağ’dan farklı değil… “Tarikat” deyip işin içinden çıkmak kolay, ama alakası yok… “Ucuzcu”yuz, ucuzcu… Yangın merdiveni kapısı “Plastik” olur mu? Oturma ve kullanma ruhsatını veren yerel yönetim “Olmaz” demezse, olur… Acaba Muğla’da kaç merdiven kapısı plastik?

Yüce rabbim rahmetini esirgemesin. Annelerinin, babalarının meleği çocuklarımızın cennet mekanları olsun…

 

xx           xx           xx

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın yurt yangını ile ilgili hazırlattığı bilirkişi ön raporunda, yaşamını yitirenlerin, yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı için dışarıya çıkamadıkları, yangına binanın ikinci panosundaki şartellerin eskimiş olması ve kaçak akım rölesi bulunmamasından kaynaklandığı görüşü yer almış.

Yurt sahiplerinin, yöneticilerinin “ucuzcu” oldukları ortada… Ya Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı?

Aslında her şey yerel yönetimlerde başlayıp, yerel yönetimlerde bitiyor…

Bu olayda yerel yönetim sorumsuz olmasa gerek. En az yurt sahipleri ve yöneticileri kadar sorumlu! Yerel yönetimler önemli…

 

xx           xx           xx

Köşe komşum İsmail Atasever dünkü yazısına “Karar Merci Halktır” başlığı atmış.

Karar mercii İsmail hocamın dediği gibi halk olsa Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Eski Garaj Alanı’nda “Lüks konutlar yapamadım, dükkanlar yapacağım” diye inatlaşabilir miydi?

İsmail Atasever, geçen hafta Muğla’ya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın “Muğlalının 35-40 yıldır kenti yöneten, kalkınmış ve gelişmiş şehir haline getiremeyen CHP’den kurtulmanın kararını verdiğini görüyorum” şeklindeki sözü ile başladığı yazısına şöyle devam etmiş:

Her ay, Ak Parti İlçe Başkanlığı tarafından aralıksız sürdürülen İl Danışma Kurulu toplantısına katılan genel başkan yardımcısı Ataş’ın bu açıklamasında doğru olan yaklaşım, kentin 35-40 yıldır CHP tarafından yönetildiği vurgusudur.Bu kente yaşayan herkes bilir ki, aradan geçen bunca süre içerisinde belediye başkanlığı seçimlerinde ipi göğüsleyen hep CHP adayları olmuştur. Buna karşın, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın halkın CHP’den kurtulmanın kararını verdiğini görüyorum yaklaşımının sağlıklı bir görüş olduğu tartışmaya açıktır.

 

xx           xx           xx

AK Parti Genel Başkanı Mustafa Ataş sanırım İl Danışma Kurulu toplantısında gaza getirilmiş…

Kendisine “Muğla gerçeği” doğru anlatılmamış. Muğla’da CHP’den değil, ama Osman Gürün’den vazgeçileli seneler oldu, ama AK Parti sayesinde saltanatı sürüyor.

Sen Seydikemer’deki Danışma Kurulu’nda Türk Bayrağı’nın, Atatürk posterinin nereye, nasıl asılacağını bilemezsen Osman Gürün karar mercii olmaya devam eder.

Muğla’da CHP seçimi kazanır, saltanatı Osman Gürün sürer. Eziyeti sağcısıyla solcusuyla Muğlalı çeker.

Bu konuya yine döneriz…

 

xx           xx           xx

Hani “Yayınımız etkili oldu” derler ya, öyle; “Yazılarımız etkili oldu” demeyeceğim.

Tabi sizde “Eee dubalar kaldırılıyor.” diyeceksiniz, ama…

Bizim yazılarla; Namık Açıkgöz hocamın ve benim duba yazılarımızla ilgisi yok. Tamamen tesadüf.

Otopark Paraları Hukuki Mi?” başlıklı yazım 28.11.2016 tarihinde yayınlandı. Aynı gün gazetelere Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamaya dikkat edilirse, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak prestij cadde çalışmalarının tamamlanmasından sonra dubaların kaldırılacağı belirtiliyor.

İlk prestij cadde çalışması ise Zihni Derin Caddesi’nde yapıldı.

Görüldüğü gibi karar eski…

 

xx           xx           xx

Ben artık bu köşenin Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başta olmak üzere iktidarıyla, muhalefetiyle siyasetin önde gelen isimlerini etkilediğini sanmıyorum.

Ne kadar doğru bilmiyorum, duyumlarıma göre Başkan Gürün kendisi ile ilgili yazılarıma tepkisini verirken, önce “Başka yazan var mı?” diye sorup, “Hayır” yanıtı alınca şöyle diyormuş:

Boş verin o zaman

Kimse benim yazılarımı dikkate almak zorunda da değil. “Ya seçmeni?” diyeceğim ama bugüne kadar karşısına “gerçek aday” çıkarmayanların bundan sonrada çıkarmayacaklarını biliyor!

O zaman boşuna neden yazıyorsun?” değil mi?

Vicdanımı rahatlatıyorum. Tarihe de not düşüyoruz…

 

xx           xx           xx

Dubalı caddelerde tek yön düzenlemesi yapılacak

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada böyle deniliyor.

Geç bile oldu… Tek yön uygulaması ile trafik sıkışıklığı ortadan kalkarken, trafikte zaman kaybı ve egzoz gazı zehirlenmesi de ortadan kalkacaktır.

Anımsar mısınız bilmem Başkan Gürün Muğla Belediye Başkanlığı’nın ilk yılında böyle bir uygulama gerçekleştirilmişti. İşe de yaramıştı. Tam yeni adımlar atılacaktı, dönemin Esnaf Odası Başkan İhsan Özgen esnafı ayağa kaldırmıştı. İmza toplamışlar ve hatta yargıya da başvurmuşlardı sanırım… Uygulamadan da vazgeçilmişti tabi…

O gün “esnafı” dinleyen Başkan Gürün bugün Eski Garaj Alanı için kimseyi dinlemiyor, o başka…

Oysa o zaman belediye biraz dirense esnafta uygulamaya sahip çıkabilirdi. Turgut Reis Caddesi çarpıcı örnektir. Motorlu araç trafiğine kaç kere açılıp kapandı. Ama şimdi yaklaşık 2 aydır istikrarlı biçimde kapalı. Galiba AVM’ler oradaki esnafın, tüccarın aklını başına getirdi…

 

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ilçe merkezi ve çevresinde tek yön ve yol kenarı otopark uygulamaları ile trafiğin daha güvenli olması,  trafik sıkışıklığının önüne geçilmesi ve yol kenarı otoparkların daha güvenli ve standartlara uygun olarak düzenlenmesinin hedeflendiği belirtilerek şöyle anlatılmış:

Planlanan tek yön uygulamasının amacı, Menteşe İlçesi kent merkezi Trafik Sirkülasyonu Projesi ile trafik sıkışıklığının tespit edildiği noktaların rahatlatılmasıdır. Böylece trafikteki zaman kayıplarının önlenmesi, araçlardan salınan daha az karbon emisyonu ile çevre kirliliğinin azaltılması sağlanacaktır. Bu yollarda park yasağı uygulaması olmasına rağmen, bu kurala uyulmamakta, bu durum ulaşım ve trafik güvenliği açısından sorunlara yol açmaktadır. Bununla birlikte kaldırım üzerine araç park edilmesi yaya ve bisiklet güvenliğini de tehlikeye düşürmektedir. Yapılan düzenlemelerde bahsi geçen otopark alanlarında parklanmanın ilk 15 dakikasının ücretsiz olması, otopark sirkülasyonunun artması ve mevcut otoparkların daha verimli kullanılması ile birlikte; kent merkezine kısa süreli işleri için gelen halkımızın ücret ödemeden araçlarını en yakın noktaya park edebilmelerini sağlamaktadır.

 

xx           xx           xx

Tek Yön Uygulaması tamam… Tartışılacak yanı yok, ama ya o dubalar? Trafiğin daha güvenli olması için “yol kenarı otopark uygulamalarının” yapıldığı başka bir il var mı? Yolun bir yanı otopark haline getirilirken, bir yanında dubaların işi ne?

Kaldırımı genişletin… Şehri kazıklı köye çevirmenin manası ne?

Proje dahilinde olan caddelere yerleştirilen dubalar ile ilgili olarak ise 2017 yılı başında Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak prestij cadde çalışmalarının tamamlanmasından sonra dubaların kaldırılacağı söyleniyor. Madem öyle, o dubaları neden çaktınız? Böylelikle kamu zararına yol açılmıyor mu?

Son soru:

O yol kenarı otopark uygulamalarını gerçekten “trafiğin daha güvenli olması” için mi “otopark geliri” yaratmak için mi yapıldı? Dubaları kaldıracağız diye insanları neden umutlandırıyorsunuz?

Sahi, otopark ücreti tahsilatınız yasal mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.