DSİ’den Büyükşehir’e; “Önümüzü Açsınlar” « Hamle Gazetesi

DSİ’den Büyükşehir’e; “Önümüzü Açsınlar”

Bu haber 11 Ocak 2019 - 1:42 'de eklendi ve 2.785 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sizce Muğla‘da en çok yatırım yapan kurum hangisidir?

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve yöneticileri her vesileyle “İlin en büyük yatırımcı kuruluşu” olduklarını söylüyorlar.

Eskiden sanırım İl Özel İdaresi idi…

Bugün onun yerinde Büyükşehir Belediyesi olduğuna göre yerel yöneticilerimiz doğru söylüyor olmalılar.

Ben yine de öğrenmeye çalıştım. Muğla Büyükşehir Belediyesi sitesine girdim. Oradan 2018 Bütçesi‘ni tıkladım. 697.000.000.00 TL gider, 539.250.000.00 TL gelir tablosu ile karşılaştım. Site içi aramaya “2018 yatırım giderleri” yazıp girdim, nafile…

Tabi ben sadece ortopedik değil, teknoloji engellisiyim de…

Demek ki benim seviyemdekiler o siteden her istediklerini bulamıyorlar. Bulabilseler de bir şey anlamıyor olmalılar.

Şeffaflık böyle bir şey…

xx           xx           xx

Kafama takıldı.. 539.250.000.00 TL geliri olan bir kurum ne kadar yatırım yapabilir ki?

100.000.000.00 TL‘yi geçebilir mi? Belki borçlanarak geçer…

Milas Belediyesi’nin hali ortada işte. Ciddi bir yatırımı olmadığı halde çatır çatır köylülerin ortak mülkiyeti arazileri satıyor…

Bakarsınız bir gün yerel yönetimlerimiz bütçelerini gelirler, giderler, prsonel sayısı ve giderleri, araç sayısı ve giderleri, cari giderler, yatırım giderleri ve borçlar diye kalem kalem açıklarlar da biz de sizlerle paylaşırız.

Artık İl Özel İdaresi yok, ama eski adları ile köy ve beldelerden “belediye hizmeti” alamayanlara Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yetişiyor. Muğla Valiliği yönetimindeki bu kurum, İl Koordinasyon Kurulu verilerine göre 2018‘in ilk 9 ayında 93 milyon 565 bin lira harcama yaparak Koordinasyon Kurulu‘na katılan kurumların içinde üçüncü olmuş.

Koordinasyon Kurulu‘ndaki kuruluşlar itibariyle en yüksek harcamayı 121 milyon 987 bin lira ile Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü yapmış. DSİ 21. Bölge 94 milyon 789 bin lira ile ikinci olmuş.

Özelleştirmeden önce termik santrallar ve TEDAŞ birinciliği, ikinciliği kimseye bırakmazdı…

xx           xx           xx

Ben yine de DSİ‘nin Muğla Büyükşehir Belediyesi kadar yatırım yapabildiğini sanmıyorum.

Buna rağmen geçtiğimiz günlerde gazetelerde “DSİ Muğla İçin Seferberlik İlan Etti” başlıklı haberler çıktı. O haberlerde benim en çok dikkatimi çeken “Dere Islahlarında Estetiğe Özel Önem Veriyoruz.” şeklindeki ara başlık oldu.

Konu şöyle ifade edilmiş:

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü olarak yapılan dere ıslahları ile tarım alanlarını ve yerleşim yerleri ile vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağladığını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Yaptığımız çalışmalar, aynı zamanda şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Özellikle ‘estetiği, emniyeti ve ekonomiyi’ ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.’ çıklamasında bulundu.

Muğla Ovası‘ndan Uğur Mumcu Bulvarı ve Küçük Sanayi Sitesi altından geçerek Karabağlar Yaylası‘na ulaşan derenin DSİ tarafından ıslah edildiğini biliyoruz. Şehir merkezinde Kara Muğla Deresi kenarındaki parmaklıklar da DSİ tarafından yapıldı ise bravo…

Bizimkilerde pek “estetik kaygısı” yoktur da!

xx           xx           xx

DSİ Muğla İçin Seferberlik İlan Etti” başlıklı haber şöyle devam ediyor:

Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 Ekim 2018 tarihinde Dalaman havalimanından helikopterle Marmaris’e yolculuğu esnasında Dalaman ilçesi sınırları dâhilinde bulunan tahliye ve drenaj kanallarının DSİ tarafından temizliğinin yapılması talimatı üzerine çalışmalara başlanan Muğla İli Ortaca İlçesi Drenaj Kanalları Temizliği ve Dalaman Çayı Islahı Toplu Makinalı Çalışmasının devam ettiğini açıklayan Genel Müdürü Aydın ‘Muğla ilimizde yer alan Dalaman Çayı ve Ortaca Drenaj Kanalı Islah çalışması işi kapsamında 53.850 metre ıslah ve local olarak taş tahkimatı olarak planlanan projede çalışmalar 5 Dragline, 6 Back-hoe, 6 Dozer, 1 Gradall, 4 Kamyon olmak üzere 22 Makine ile devam ettiğini ifade etti.

Habere göre, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın2019 yılı içerisinde bitirilmesi planlanan çalışmalar ile turizmi cenneti Muğla ilimiz ile ilçelerinde tabii hayatı da koruma altına almayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde de bulunmuş. Ayrıca bu 43 milyon 168 bin TL’ye malolması planlanan ıslah çalışmaları ile Dalaman ve Ortaca ilçeleri ile 88 bin dekar tarım arazisinde oluşabilecek taşkın riski de azaltılmış olacakmış.

Ne güzel. Darısı Bodrum’un başına…

xx           xx           xx

DSİ‘nin Muğla‘da gerçekten önemli çalışmaları, yatırımları var.

Benim köyüm Kozağaç‘ta “gölet” diye neredeyse bir güzel rekreasyon alanına sahip oldu. Ula Göleti‘nden sonra önemli bir mesire yeri olabilir.

Tabi MUSKİ göletin suyuna göz dikmezse!

Bu arada DSİ yetkilileri ile görüştüm. Malum geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ), Bodrum‘da sellenmenin önüne “sel kapanları” ile geçilebileceğinine dair DSİ‘ye öneride bulunmuştu. Bunun yanında “Bodrum’da da göletler yapılsa ne olur?” diye sordum.

Meğer MUSKİ Bodrum’da büyük bir keşifte bulunmamış!

Görüştüğüm yetkililerden biri Bodrum‘da irili ufaklı 18 dere bulunduğunu belirterek, şu ifadelerde bulundu:

Gölet sorunu çözmez. Sel kapanı işe yarar. Zaten biz sel kapanı ile ilgili proje yaptık. Hazır. Ancak bugünkü durumda sel kapanı tek başına sorunu çözmez. Kaldı ki Bodrum Yarımadası’nda iş yapmak kolay değil. 7-8 kurumdan izin almanız gerekiyor. Dediğimiz gibi, projemiz hazır, biz kapanları yaparız. Ancak bunu önümüz açılırsa yapabiliriz. Önce Büyükşehir Belediyesi’nin dere yataklarını işgalden kurtarması, açması lazım. Bu derelerden Büyükşehir sorumlu.

xx           xx           xx

Bodrum‘un işi zor…

DSİ yarımadanın sellenme sorununa kayıtsız değil. Proje hazırmış.. Sorun belirlenmiş, çözüm ortaya konmuş. Önce derelerden sorumlu olduğu belirtilen Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin sözkonusu derelerdeki yapıları yıkması, yıktırması geregkiyor…

Bu oldukça maliyetli bir çözüm…

Sanıyorum burada Devlet’in devreye girmesinde ve o derelerin içine ednlerin de hesap vermesi gerekiyor!

DSİ yetkilileri ile Mumcular Barajı meselesini de konuştuk.

Yetkililere göre, bu yaz Bodrum Yarımadası’nda içme suyu sorunu yaşanması sözkonusu değilmiş.

Yine bir yetkili, bu konuda da “Mumcular Barajı’nda sorun var. Ancak Geyik Barajımızda sorun yok. Biz Bodrum’a Geyik’ten de su veriyoruz.” dedi.

Bu sevindirici haber…

Öğrendiğimize göre, Mumcular Barajı‘nda su seviyesinin düşmesi ile ilgili sorumlu tutulan “kaçak set” ise şarapçılıkla ilgili bir firma tarafından kurulmuş. O firma ile ilgili gerekli bildirim de Bodrum Kaymakamlığı‘na yapılmış.

xx           xx           xx

Bir de gündemden haber verelim. Muğla‘da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” vesilesiyle kahvaltıda Muğla Basını ile buluşması ve AK Parti&MHP İttifakının Muğla‘da da sağlandığı haberi gündemde.

AK Parti, MHP‘ye Bodrum ve Ortaca‘yı verdi.

Buarada birde kulislerde AK Parti‘nin Mehmet Kocadon‘a Büyükşehir adaylığı teklif ettiği konuşuluyor. Hepsini yarın ayrıntıları ile ele alırız.

—————————————-                                                                                          —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Anlayan alemi, tahsiline zahmet çekmez / Akil olan kişi, ab üstüne suret çekmez… (Diyarbakırlı Şair Hami-i Amidi)

ÇİVİ

Keramettin Yılmaz Fethiye’de CHP’den belediye başkanı aday adayı iken, AK Parti’ye geçip “Ölünceye kadar artık AK Parti’liyim” dedi ya, arkadaşım “Öldükten sonra parti var mı?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 11 Ocak 2019 / 16:52

Gocuman; Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanımız; Biz olmayan Büyük Şehri yarattık, kucağımızda bulduk, yeniden ortaya çıkardık, Baksana Bayağı gelir’i bayağı da gideri varmış. sayenizde öğrendik. Çok yatırım yapıyor çooook, sevgi ve saygı.