Dört yıl sonra Muğla’da 100 yaşında olacak.

Bu haber 28 Ekim 2019 - 0:03 'de eklendi ve 1.209 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bugün 28 Ekim 2019 Pazartesi.. Yarın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyetimiz yaşadığı tüm badirelere ve olumsuzluklara rağmen bir “Atatürk Cumhuriyeti” olarak, 96 yaşında dimdik ayakta. 4 yıl sonra 100 yaşında olacak. İnsanın çocuğunun büyüdüğünü, rüştünü ispatladığını görmek kadar mutluluk verici bir durum…

Ama bazı gazetelerimizde 21 Ekim‘de “28-29 Ekim’de okullar tatil mi? Resmi tatiller hafta sonu ile birleşip 4 gün tatil olacak mı?” başlıklarını görmekte insanı kahrediyor!

Demek ki Cumhuriyet’in 96. yaşını kutlarken, “Cumhuriyetimiz nereden geldi, nereye gidiyor?” sorusunun yanıtını aramak, vermek yerine “Kaç gün tatil?” sorusunun yanıtının derdinde olanlarımız da var.

Birlikte yaşıyoruz, yaşayacağız ve Atatürk Cumhuriyeti’ni yaşatacağız…

xx      xx      xx

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için geri sayım başladı. Gururla kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı bu yıl Salı gününe denk geliyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ü anarak Cumhuriyet Bayramı‘nın anlam ve önemini yaşayacağız. Ülkemiz ve Muğla‘daki her okulda, resmi kurumlarda ve evlerde gururla kutlanacak olan Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları yapıldı. Okullarda düzenlenecek törenler, stadyumlarda olacak yürüyüşler, evlere asılacak Türk bayraklarıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı‘nı en içten duygularla kutlayacağız.

101 yıl önce, 30 Ekim 1918’de, Osmanlı Devleti’nin ölüm fermanını imzalayan emperyal güçler, O‘nun küllerinden yeni bir devletin doğacağının hesabını yapmadan başta İstanbul olmak üzere Anadolu’yu işgale başladılar. Anadolu’nun yoksulluk ve imkânsızlıklar içinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde başlattığı şanlı direnişe çarparak geldikleri yere onursuzca geri gittiler…

29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarının ruhu şad olsun. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

xx      xx     xx

Bugün Muğla‘nın da Aydın‘dan bağımsız “vilayet”, yani “il” oluşunun 96. yılı.

Muğla’da 4 yıl sonra 100 yaşında olacak.

10 Şubat 2013 tarihli Hamle Gazetesi‘nde genç meslektaşlarımdan Hasan Telli haberine Muğla’da 100. Yıl Hareketliliği ve 100 Yılın Gafı…” diye başlık atmıştı. Telli, haberinin spotunda da “Muğla’nın il oluşunun 100. Yılını kutlamak için yapılacak projelerin sadece devlet kurumlarından beklenmemesi gerektiğini belirten Ak Parti Milletvekili Ali Boğa; ‘Muğla için düşünen herkesi Muğla’nın geleceği için proje üretmeye çağırıyorum’ demişti.” ifadesine yer vermişti.

O yıllarda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı olan Ali Boğa‘nın bulduğu Osmanlıca1913 Muğla’nın Aydın’dan ayrılıp Liva (Bağımsız) olduğu tarih” yazılı belgeyi “Muğla’nın Vilayet olduğu tarih” olarak çevirmişler ve hepbirlikte bütün Muğla araştırmadan, incelemeden inanmış, “kayıp geçmişimizi” bulmuş gibi sevindirik olmuştuk.

Valilik hemen 100. Yıl kutlamalarına başlamış, Ali Boğa da Abuluşunun rüzgarıyla AK Parti’den Muğla Milletvekili olmuştu…

xx      xx     xx

Bu “yalancı dolma2010 yılında başlıca gündemi olmuştu. Çevirisi yanlış yapılan belgeye göre, Muğla‘nın 100. Yılına 3 yıl vardı. Dönemin Muğla Valisi hemen 100. Yıl Kutlama hazırlıklarını başlattı. İl Özel İdaresi‘nin, Muğla’ya Hizmet Vakfı‘nın bütçesinden “kesenin ağzı” açıldı.

Muğla’nın tanıtımı” diye Muğla için daha iyi yerlerde harcanabilecek paralar etrafa saçıldı.

Sonra adeta 100 Yılın Yalanı veya yanlış anlaşılmışlığı ile karşı karşıya kalmışlığımız anlaşıldı.

Ancak “inat” edildi ve 100. Yıl Kutlamalarından vazgeçilmedi. Artık Milletvekili olan Ali Boğa ayağını gazdan çekmedi. Muğla‘nın “vilayet oluşu” olmasa da “liva oluşu” kutlanırdı! ‘Muğla’nın 100. Yılında 100 Proje‘ sloganıyla bir hamle daha yapıldı.

Biz gazetecilerde varsın olsun, bahaneyle hizmet gelir; bakarsınız 100 yılda yapılamayanlar 13, olmadı 10 yıla sığdılır dedik… (!)

O günlerde bir de “100 Yılın Sorusu gündeme geldi. Hamle Gazetesi‘nin 29 Ekim 2013 tarhli haberinde dönemin CHP Muğla Milletvekili Nurettin DemirBüyük beklenti ve gösterişli reklamlarla topluma sunulan, aslında Türkiye’nin birçok yerinde birçok defa tanık olduğumuz fakat ilimizde ilk defa bu kadar bariz ve yakından yaşadığımız bir AKP fiyaskosudur” diyerek şu ifadede bulunuyordu:

İlk önce 2013 yılını Muğla’nın il oluşunun 100 yılı diyerek toplumu yutturmaya çalışan bu zihniyet daha sonra 100 proje diyerek bir yerel seçime hazırlık çalışması başlattı. Gerek tarihte gerekse projelerde yapılan büyük hesap yanlışları sonrası sessizce unutturulmaya çalışılan bu projeden geriye büyük bir kamu zararı kaldı.

xx      xx     xx

Yinede bu “100 yıl yalanıMuğla için fırsat olabilirdi. Eğer o zaman samimi olunsaydı 10 yıla çok şey sığdırılabilirdi. Geçen 9 yıl değerlendirilebilseydi 2023’te Cumhuriyetimizin kuruluşu ile Muğla’nın vilayet oluşunu birlikte görkemli şekilde kutlayabilirdik.

Yine de bir yanda 100 yıllık Cumhuriyet, bir tarafta 100 yıllık bir Muğla şehri…

Daha sonraki yıllarda önümüze o “100 proje” de dosya olarak gelmişti. Bir kere daha aldatıldığımızı görüp, hüsrana uğramıştık. O 100 proje, 100 yılın anısına hazırlanmış projeler değil, her sene iki kere toplanan Valilik İl Koordinasyon Kurulu‘nda dillendirilen ve bitirilmeyi, bunun için kaynak bulmayı bekleyen işlerdi. Ki o işlerin bir çoğu bu yıllara kadar sarkıp geldi.

O yıllarda Büyükşehir Belediyesi de yoktu. Olsaydı bu yazıdan onlarda nasiplerini alırlardı.

Şimdi Büyükşehir Belediyemiz de var.

Acaba Muğla’nın 100 yaşına 4 yıl kaldığından haberleri var mıdır?

Sanmıyorum, ama şimdi olmuş olmalı…

xx      xx     xx

Acaba Muğla Valiliği farkında mıdır” diyemiyorum, “Devlette devamlılık vardır” deseler de farkında olduklarını sanmıyorum! Olsaydı şurada çok az bir zaman kalmışken 100 yılı kutlamak, Cumhuriyet‘in kazanımlarını bir günlük değil, bir haftalık şölenle anlatmak; Muğla‘da yapılabilenleri sergilemek, anmak için hazırlıklar yapılıyor olurdu.

Yıllar geçiveriyor. Hoş yalanın veya yanlış anlamanın bile üstünden 10 yıl geçti gitti…

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin bile farkında olmadığından da eminim. Belki de farkındalardır da, “ne gerek var efendim” diye düşünüyor da olabilirler…

Sizce gerek yok mu?

100 yılı il merkezinin “Menteşe” adını, “Muğla” haline getiremeden; il merkezinin ve ilçelerimizin “genel tuvalet” sorununu çözemeden; Yatağan-Ula arasına hafif raylı sistem getiremeden; üniversiteyi şehir merkezi ile entegre edemeden; üniversite öğrencilerinin barınma sorununu ortadan kaldıramadan; Sandras Dağı‘ndan içme suyu getirememiş, her ilçesinde bir “kültür merkezi”, bir “kreş”, bir “engelli yaşam merkezi” ve bir “kent meydanı” yapamamış; engelli, kadın, çocuk ve üniversite gençliği dostu Muğla olamadan mı gireceğiz?

xx      xx     xx

Bu saydıklarımızdan ve sayamadıklarımızdan bazıları Muğla Valiliğinin, bazıları Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin yetki alanına giriyor. Yarışa veya birbirini engellemeye lüzum yok.

Ama Valilik&Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, içinde Muğla‘nın 7 milletvekilinin de bulunduğu bir “100. Yıl Kutlama Komitesi” kurulabilir.

Hiçbir şey yapılamasa bile farklı partilerden 7 milletvekilinin bir “komitede” siyaset yapmadan birlikte Muğla için hareket etmeleri hiç değilse “Gelecek 100 Yılın Sorunsuz Medeni Şehri Muğla”nın kapılarını aralamış olacaktır…

Muğla herşeye rağmen bunu yapabilir.

Bunun için Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Valiliği ile 7 milletvekilinin öncülüğünde 13 İlçe Belediyesinin, Kennt Konseylerinin katılımı ve sendikalarla, meslek odalarının katkılarıyla “öncelikler” belirlenerek, kurulacak “ortak kutlama kaynak havuzundan” yapılacak harcamalarla Muğla 100 Yılı farklı bir Muğla olarak geride bırakabilir.

Biraraya gelebilmeyi başarmak bile önemli. Denemenin kime ne zararı olabilir?

Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Muğla…

——————————                                                              ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Cumhuriyet fazilettir ve Türk Milletine lâyıktır. -Gazi Mustafa Kemal Atatürk

ÇİVİ

AK Parti İl Başkanı Kadem tek tek ilçeleri ziyaret ederken, Genel Başkan Yardımcısı Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir de hafta sonunda ilçeleri dolaşıp, Denizli’ye geçti. Arkadaşım,”Hafta sonunda Nihat Öztürk’te Denizli’de miymiş?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 28 Ekim 2019 / 16:23

Gocuman ; yazınızı okudum. okudukça okuyasım geldi. Hani derlerdi Moğlalılar Ak Darı Unu (gençeler bilmez amma)gibi bir yere gelmezler diye. Ne garip Bir İl merkezinin adını bile daha giriş çıkış tabelalarına yazamadık. Merkezin adı Menteşe, Amma herkes (ben dahil Muğla diye kullanırım ve kullandırırım).100 Yıl kutlamaları diye başlayan Cümleler topluluğunu harf harf kelime kelime kişilere belletmek lazım. Ama bunu da başaramadık. Bakalım bu Kongreler sonucunda birşey çıkacakmı. Ce He pe’den bir değişim rüzgarı yakalanamaz ama, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi hareket de hareketler var gibi. sevgi ve saygı.