Dön Bak « Hamle Gazetesi

Dön Bak

Bu haber 02 Haziran 2016 - 23:09 'de eklendi ve 758 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

‘Ne zaman bir dâhiyle konuşsam, mutluluğun artık mümkün olamayacağına emin oluyorum. Ne zaman bahçıvanımla konuşsam, bu kez de tam zıttının doğru olduğuna ikna oluyorum‘ demişti BERTRAND RUSSEL

Herkes mutlu olmak istediğini söylüyor ve her ne yaparsak yapalım, altında da mutlu olma arzusu yatıyor iken buna karşın mutlu insan sayısı gerçekten az.

Hayallerimizi süsleyen mutluluk birçok birey için sadece bir özlem olarak kalmaktadır.

Mutluluk bir nesne midir? Değildir.

Eğer ki mutluluk bir nesne olsaydı, para ile de satılsaydı, zenginler ondan çuval çuval alır, gönüllerince tüketirler ve hepsi de mutlu mesut dolaşırlardı. Lakin öyle değil.

Mutluluk güç ve para da değildir.

Mutluluk diplomalar olmadığı gibi unvanlar hiç ama hiç değil.

Hiç şüphesiz ki değerli olan her şeye erişim zordur. Bazen insanlar değerli bile olsa kolayca kazanım sağladığı varlıklarının kıymetini bilmezler. Mutluluğu kıymet bilmediği için avucunun içinden bir kelebeğin uçması gibi kaçırır.

Acaba mutluluk nedir?

Mutluluk yaşama verdiğin olumlu tepkilerdir. Sen ne kadar agresif olursan mutluluk da senden o denli hızlı uzaklaşacaktır.

Mutluluk belki de zor bir saklambaç oyunudur.

Yunan Mitolojisine göre tanrılar bir gün insanlara pek kızmışlar ve demişler ki; şu insanlığa bir ders verelim ve mutluluğun zor bulunur bir şey olduğunu anlasınlar istemişler ve mutluluğu saklamaya karar vermişler.

Saklayacaklar da acaba nereye?

Tanrılardan birisi “onu, en yüksek dağın tepesine saklayalım” demiş.

Bir diğer tanrıda ‘en iyisi biz onu yerin yedi kat dibine saklayalım ki bulamasınlar’ demiş.

Bir başka tanrıda okyanusun en derin yerine gömelim ki kolay bulamasınlar demiş. Ve nihayet bir tanrı harika bir öneride bulunmuş. İnsanlar dağları, okyanusları, yerin yedi kat dibini keşfedecek zekâya sahip. Ama nedense bu zekayı kendilerini keşfetmeye, kendilerini tanımaya yöneltemiyorlar ve de yöneltmezler demiş. Mutluluğun sırrını onların yüreklerine gömelim. Nasıl olsa oraya bakmayı akıl etmeyeceklerdir demişler ve mutluluğun sırrını yüreklerimize saklamışlar. Binlerce yıldır biz insanlık mutluluğun sırrını arayıp duruyoruz. Dönüp de yüreklerimize bakmayı akıl edemiyoruz.

Sizce mutluluk nedir?

Mutluluk dediğimiz yaşam sevinci, farklı bir bilinç boyutunda hissedilen duygudur. Farklı gözlerle bakmayı, farklı algılamayı, farklı bir hissedişi gerektirir. Mutluluk zihnin ve yüreğin birbirine dokunmasıdır. Mutluluk yürekte yani aşkla vardır.

Mutluluk için zengin cüzdan sahibi olmayı gerektirmez, zengin duygu ve düşünceleri gerekli kılar. Bakınca görebilmeyi, görünce hissedebilmeyi gerektirir. Mutluluk duygu körlüğünü sevmez. Duygu körlüğünde ise, hızla uzaklaşır o mekanlardan.

Mutluluk seni kuşatan güzelliklere odaklanmayı gerekli kılar, sahip olamadıklarına değil.

Mutluluk güzel enerjidir.

Mutluluk duru bir güzelliktir. Gönüldeki duruluktur.

Mutluluk kendin olma uğraşısıdır ve bu yolda gösterdiğin her çaba seni mutluluk merhalesine taşıyacaktır.

Her insanın hayatı, kişiliği, mayası ve kimyası farklı ise ve bu belirgin farklılıklar var iken, insanların mutlu olabilmeleri için, daha fazla yüreklerine bakmaları gereklidir. Mutluluk yüreğimizde. Yüreğimizi çalan da duygudur. Mutluluk belki de aşktadır.

Dön bak yüreğine…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.