Domuz Gribinin panzehiri su ve sabundur…

Bu haber 04 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 903 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Dünyanın yeni aktörü, şimdilerde domuz gribi.. Hem de ne aktör… İnsanlığı endişeye sürükleyerek, sürekli gündemde olmak isteyen bir aktör.. İnsanlık teyakkuz da…
Dünya hastalıkları da modayı yakından takip ediyor.. Geçmişte Kuş Gribi vardı, şimdiler de ise Domuz Gribi… Yeni moda olan, Domuz Gribi de mevsimsel gribe benzer şikayetlere yol açan viral bir hastalıktır. Kaynağı, A(H1N1) tipi virüstür.
Bu yeni virüs; insan, domuz ve kuş virüslerinin karışımıdır.. Domuz gribi denmesinin nedeni ise, domuzlar arasında görülen grip virüsüne benzemesidir.
Domuz gribi, mevsimsel grip gibi, solunum (hava) yoluyla bulaşır.
Hastalanan kişi; öksürürken ve hapşırırken havaya virüslü tükrük zerrecikleri yayılır. Hasta olmayan kişiler bu zerreciklerle temas ederse virüs onlara da bulaşır. Şöyle ki; kişi, grip virüsünün bulaşma oranının yüksek olduğu masa, sandalye gibi yüzeylere dokunduktan sonra ellerini; ağız, göz ya da burnuna götürürse hastalık etkenini kendi vücuduna bulaştırmış olur.
Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör etkiler. Ancak her ihtimale karşı, hasta kişinin temas ettiği yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller mutlaka yıkanmalıdır
Domuz Gribinin belirtileri, mevsimsel grip belirtilerinden farklı değildir. Aynen mevsimsel grip gibi.. Ateş, burun akıntısı ya da öksürük gibi solunum yolları bulguları, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk en sık görülen yakınmalardır. Seyrek olarak ishal ve kusma da görülebilir. Altta kronik hastalıklar gibi başka hastalıkları olan kişiler, mevsimsel gripte olduğu gibi Domuz Gribi için de risk grubu oluşturmakta ve hastalık bu kişilerde daha ağır seyretmektedir..
Domuz gribi ile mücadelede hijyen çok önemli.. Kişisel olarak dikkat edeceğimiz önlemler bizleri hastalıktan koruyacaktır ve şunlara dikkat edelim:
Hasta görünen, ateşli ve öksürüğü olan kişiler ile yakın temas etmemek; eğer temas etmek zorundaysanız. (1 metre kadar yakınına gelinecekse) maske takmak ve temastan sonra elerinizi sabunlu su ile yıkamak gerekir.
Ellerinizi sık sık su ve sabun ile yıkayın. Özellikle öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda mutlaka yıkayın.
Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı kağıt mendil ile kapatın. Mendili çöp kutusuna atın. Ardından ellerinizi yıkayın.
Ellerinizi gözünüze, burnunuza ve ağzınıza sürmeyin. Virüsün bu yolla yayıldığını unutmayın.
Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendillerle kapayın ve kullanılmış mendilleri uygun şekilde yok edin. Özellikle hapşırdıktan veya öksürdükten sonra, ellerinizi iyice yıkayın.   
Domuz Gribi ile mücadele ve dikkat edilecekler hususlar diyoruz da; keşke tedavi hizmetlerinin verildiği, ikinci basamak hastanelerimizde çok iyi bir havalandırma sistemleri olsaydı dedirtiyor bana.. Özellikle kış aylarında hastaların beklediği koridorlarda havasızlıktan, enfekte hastalardan üst solunum yolu enfeksiyonlarını kapma ihtimalimiz artmaktadır.. Hastanelerde ortak kullanım alanlarında hasta kişiler diğer bireyleri enfekte etmeyecek şekilde planlanmış ve havalandırma sistemlerinin de kurulmuş ve çalışıyor olmaları gerekmektedir.
Havaların soğuması ile kapalı alanlarda bulunmamız daha fazla olmakta… Kapalı ve havasız alanlarda fazla kalmamaya özel gösterelim.. Eğer kalmak zorunda isek o mekanı sık sık havalandırmalıyız.. Okullarda da öğretmenlerimiz duyarlı olmalı ve her ders arasında sınıflarımız havalandırılmalıdır.. Sonuç olarak, domuz gribinden korkmayacağız..  Sadece korunma yollarını öğrenip, bireysel hijyenimize dikkat edeceğiz..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.