Dolmuşçuların Cumhurbaşkanına Şikayeti!

Bu haber 18 Ekim 2018 - 0:20 'de eklendi ve 3.851 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ KARAR ALIRSA?

Hafta başında yayınlanan “Belediye’nin Su Vurgununa Soruşturma” başlıklı yazımda, başlığında sahibi olan Kenan Gürbüz arkadaşımızın Muğla Kireç Sanayi A.Ş. Tesislerine Muğla Büyükşehir Belediyesi kuyularından karşılıksız su verildiği iddiasıyla başlatılan soruşturma haberi ile ilgili paylaşımda bulunacaktık.

Bulunamadık. Başka konulara saptık.

O konulardan biri Uğur Mumcu Bulvarı‘nda yapımına başlanan “Bölge Müzesi” ile ilgiliydi. Soğanlar ailesine ait olduğu bilinen arazi üzerindeki inşaat sürerken, arazinin satın alınması konusunda açılan davada İdare Mahkemesi‘nden işlemin yürütmesini durduran karar çıktığını, bu karara karşın Büyükşehir İdaresi‘nin (zaten satın alınmış arazinin” satın alınabilmesi için Meclis Kararı çıkarmaya kalkıştığını yazmıştık. Ancak arazinin satın alması ile ilgili sehven söz konusu davanın Soğanlar ailesi tarafından açıldığını belirtmişiz.

Oysa söz konusu dava vatandaş Mehmet Özekes tarafından açılmıştır…

xx           xx           xx

Mehmet Özekes‘in açtığı ve “yürütmenin durdurulması” ile sonuçlanan davayı ve Büyükşehir Belediyesi‘nin Meclis‘ten yeni bir “satın alma kararı” çıkartma çabalarını anlatamamışız. Soranlar oldu.

Mehmet Özekes, “Bölge Müzesi” arazisi ile ilgili olarak Muğla İdare Mahkemesi‘nde açtığı davada, satın alma işleminin hukusuzluğunu ortaya çıkardı. Yürütmeyi durdurma kararından sonra, şimdi Büyükşehir Belediyesi minareyi çaldıktan sonra kılıfını uydurmaya çalışır bir gayret içine girmiş görünüyor.

İlgililere göre, Büyükşehir İdaresi bunu yaparken kendi meclis üyelerini bile bilerek veya bilmeyerek bu suça ortak etmeye çalışmış oluyormuş.

Çünkü bu iş satın alma işi olduğu için, ihalesiz olarak bir işi yaptırıp daha sonra ihale yapmaktan farksız ve o kadar da suç içeriyormuş. Ancak meclis üyelerinin hiç birinin bu ciddi durumdan haberi olmadığı gibi, çoğu bu arsaların yeni satın alınacağını sanıyormuş… Bu konuda meclis kararının alınmasından sonra suç duyurusunda bulunulabileceğini bilmiyorlarmış!

Geçen hafta cuma günü yapılan Büyükşehir Meclis toplantısında konu Komisyona havale edilmiş. Bakalım bundan sonraki Meclis‘te idarenin istediği karar alınacak mı?

Bu değerlendirmeyi neden paylaştık derseniz, belki meclis üyelerimize faydamız olur diye…

Ancak AK Partili Büyükşehir Meclis Üyesi Hürol Önder, “Meclis neyin nereden, nasl alınacağına karar vermez. Alınıp alınmayacağına karar verir. Sorumluluk Encümen ve idarenindirdedi.

O kadarını bilmiyoruz…

xx           xx           xx

CHP’Lİ BELEDİYEYE MİNİBÜSÇÜ SORUŞTURMASI”

Belediye’nin Su Vurgununa Soruşturma” başlıklı yazımda başka konulara sapınca, “su meselesi” ertesi güne kaldı. Ancak ertesi gün, yani geçen salı günü CHP‘de adaylıklarla ilgili bir gelişme öne geçti. Olmadı… Dün de CHP‘ye devam ettik.

Geldik bu güne…

Belediye’nin Su Vurgununa Soruşturma” başlıklı yazımı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir soruşturmanın yolda olduğunu belirterek şöyle noktalamıştım:

Oysa bu gün Kenan Gürbüz‘ün haberini paylaşacaktık sizinle. Ki bir soruşturma izni de Marmaris Şoför esnafından geliyor galiba… Onu da yazarız, ama biz yarın Muğla Kireç Sanayi A.Ş.‘ye “karşılıksız” su verildiğini önesürülen haberi ele alalım…

Ertesi gün, yani salı günü…

Salı günü de olmadı işte… Dediğim gibi Çarşamba günü de CHP‘ye devam ettik.

Geldik bu güne…

Biz bugün Kenan Gürbüz‘ün “Belediye’nin Su Vurgununa Soruşturma” başlıklı haberini incelemeye niyetlenmişken, Sabah Gazetesi‘nde önceki gün “CHP’li belediyeye minibüsçü soruşturması” başlıklı haber de çıktı.

xx           xx           xx

MİNİBÜSCÜLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ŞİKAYET ETMİŞ

Hani neredeyse “su meselesi” ile ilgili habere “Ne gademsiz habermiş” diyeceğim.

Eskiden bu tür haberler “Varan 1”, “Varan 2” diye yayınlanırdı.

Sabah Gazetesi böyle yapmıyor.

Varan veya gelen kaç oldu artık ben de bilmiyorum.

Bir gün hepsini toplar paylaşırız.

Bugün önce “CHP’li belediyeye minibüsçü soruşturması” haberine bakalım.

Kenan Gürbüz haberi şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’i ziyaretinde, Marmaris Siteler Taşıyıcı Kooperatifi üyesi bir grup minibüsçü, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin minibüs esnafına yönelik haksız uygulamalarını anlatmıştı.

Minibüsçüler, ‘Belediye bizi yok etmek için sabah müşterinin olmadığı saatlere sefer koyuyor’ demişti.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerince yapılan ön inceleme sonrasında CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanı Hamdi Alper Kolukısa hakkında ‘Soruşturma İzni’ verdi. Hazırlanan raporda, belediyenin taşımacılık yapan esnafın çalışma düzeni ve koşullarında değişiklikler ve düzenlemeler yapılarak bir kargaşa ortamına zemin hazırlandığı kaydedildi.

Benim anlayamadığım bu Marmaris minibüscüleri neden önce Muğla Valiliği‘ne şikayet etmemiş!

xx           xx           xx

ALPER KOLUKISA’NIN VERDİĞİ ZARARI VALLA BEN VERMEDİM

Sanki ortada bir “Büyükşehir Belediyesi” değil de “eyaletlerden” oluşmuş bir “Krallık” var.

Sanki eyaletlerin en acımasızı “Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanlığı”…

Bu başkanlıkla ilgili il genelinde ta baştan beri şikayetler durmuyor, tersine artıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü “öyle bir niyetim” de yok; benim yazılarım dahi Hamdi Alper Kolukısa icraatlarının yıprattığı kadar yıpratmamıştır herhalde..!

İl merkezinde Tekel Kavşağı‘ndaki “Demircioğlu Park Hotel”in otopark kullanımı ile ilgili engeller çıkarılmış, hatta önündeki kaldırımda (Cumhuriyet Caddesi’nin sadece o bölümünde) 38 santimlik kot farkı yaratılmıştı…

Sonunda yanlışın farkına varılmış olmalı ki, otelin büyük mağduriyetine neden olan “engellemeler” geçtiğimiz günlerde kaldırılıp, kaldırımdaki kot farkı giderilmişti. Ancak otel sahibinin açtığı bir dava daha vardı ve devam ediyordu. O davada belediyenin aleyhinde sonuçlanmış…

Bu kaçıncı oldu?

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi aleyhinde sonuçlanan Demircioğlu Hotel davası kararını ayrıca paylaşırız.

Şöyle bir hafızanızı zorlarsanız, UKOME‘nin Bodrum‘daki uygulamaları ile ilgili olarak şoför esnafı dava açmış ve uygulama ile ilgili yürütme durdurulmuş, ancak uygulama devam edince İçişleri Bakanlığı‘na şikayet etmişlerdi.

Bu da Kenan Gürbüz haberiydi…

Gürbüz‘ün “Yargı kararı tanımayan CHP’li Muğla Belediye Başkanına Soruşturma İzni… ” başlıklı haberine göre, müfettiş raaporları sonucu “İdari yargı kararının yönetim tarafından kasten uygulanmadığı.” gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Büyükşehir Belediyesi UKOME Başkanı Alper Kolukısa hakkında soruşturma izni verilmişti…

Muğlalı bir vatandaşın açtığı dava sonucu da İdare Mahkemesi yolüstü otoparklardan otopark parası alınmayacağına dair karar vermişti, ama bugünlerde başta Cumhuriyet Caddesi olmak üzere, AVM önlerinde bile otopark ücreti tahsilatının yeniden başladığına dair haberler gelmekte…

Başkan Gürün hala UKOME Başkanı Hamdi Alper Kolukısa‘yı neden tutuyor dersiniz?

Belki de Başkan Gürün bizim göremediğimiz bir şey görmüş, bulmuştur O‘nda kimbilir…

Su meselesini yine yazamadık.

Yarın deneriz…

—————————————-                                                                                           —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Kimseyi kırmayayım diyorum, Bir de bakıyorum kendim paramparçayım..

ÇİVİ

Mehmet Erden, “Sayın Belediye Başkanları çocuklarınız babasız büyüdü, bari torunlarınız dedesiz büyümesin” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

—————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet Tan Karaosmanoğlu 18 Ekim 2018 / 11:09

Efem,
Hürol bey yanılmış.Meclis de alınan kararda alınacak veya kiralanacak,satılacak veya kiraya verilecek arazinin tüm bilgileri yazılır.Zaten bu Alım-Satımın iptal sebebi de budur.Hukuka aykırı meclis kararı ile Alım yapılmış olması.
Encümen, Bu kararları uygulama merciidir.Sadece uygulama şeklinden sorumludur.Fakat burada Kararın Hukuksuzluğu söz konusu.Dolayısı ile kararı alan meclis sorumludur.Zira,Encümen savunmasını yapar.
Kaldı ki; Zaten bu yazınızla bir nevi tüm meclis üyelerini uyarmış oldunuz.

Reşat Öztepe 18 Ekim 2018 / 17:24

Gocuman; Yazınızı bugün vaktim olduğu sürece defalarca okudum. Buraya almış olduğum cümleler çok dikkatimi çekti sevgi ve saygı..Sanki ortada bir “Büyükşehir Belediyesi” değil de “eyaletlerden” oluşmuş bir “Krallık” var.

Sanki eyaletlerin en acımasızı “Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanlığı”…