Doktorlar eylemde

Bu haber 02 Haziran 2015 - 0:50 'de eklendi ve 506 kez görüntülendi.

doktorlareylemde65561561516Samsun’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op. Dr.Kamil Furtun için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi önünde olayı protesto eden doktorlar basın açıklaması düzenlediler.

Mert Can Kaymak

Samsun’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op. Dr.Kamil Furtun için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi önünde olayı protesto eden doktorlar basın açıklaması düzenlediler.

Hastanenin acil servisi önünde toplanan doktorlar Samsun’da yaşanan olayı protesto ederek saldırıyı kınadı. Açıklamaya Muğla Tabip Odası, Aile Hekimleri Derneği, SES Genel Sağlık İş, Türk Sağlık Sen başkanları, sendika üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Türkiye genelinde bütün sağlık kurumlarında ‘Yasta değil, isyandayız’ sloganları eşliğinde sürekli şiddete uğradıkları hastane binalarına girmeyeceklerini açıklayan sağlık çalışanları, İl Sağlık Müdürlüğü’nü önüne yürüyerek siyah çelenk bıraktılar.

Acil servis önünde toplanan grup adına basın açıklamasını Muğla Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Cafer Şahin yaptı. Saldırının ardından yüreklerinin acı ve öfke içinde yandığını kaydeden Şahin, “Meslektaşımızın görev yaptığı hastanede hunharca katledilmesini nefretle kınıyoruz. Biliyoruz ki münferit bir vaka değil. Acı ile doluyuz; yılların emeği ile yetişmiş, kendi ailesinden, eşinden, çocuklarından çaldığı vakitlerle hastalarına faydalı olmaya çalışan ve halkımızın sağlığı için gece gündüz fedakarca hizmet vermeye çabalayan çok kıymetli meslektaşlarımız için göz yaşı döküyoruz. Öfke ile doluyuz; çünkü biliyoruz ki her geçen gün artan ve canımızdan can alan sağlıkta şiddet olaylarını önlemek için pek çok şey yapılabilir, yapılabilirdi. Niyetler, hedefler, planlar bu yönde olsaydı Ersin’imiz, Melike’miz, Kamil’imiz bugün bembeyaz önlükleri ile hastane koridorlarında halkımızın sağlığı için koşturmaya devam ediyor olabilirlerdi. Bütün halkımıza, bütün hastalarımıza, hekimlere, sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya, 1 Haziran Pazartesi günü hastanelere, sağlık kurumlarına muayene olmak için değil, sağlıkçılara destek olmak için gelmeye çağırıyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi önünden yürüyüşe geçen sağlık çalışanları sloganlar eşliğinde Muğla İl Sağlık Müdürlüğü önüne gelerek siyah çelengi bıraktılar. Muğla İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenlenen basın açıklamasına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de destek verdi.

İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir açıklama yapan Türk Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin ise şunları söyledi:

“Verilen süslü beyanatlar, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görev yapan Dr. Kamil Furtun’un hastane koridorlarında katledilmesine engel olamamıştır. Sorulara çözüm olma ötesinde, hiçbir derde derman olmayan ‘Şiddete Sıfır Tolerans’ sloganı işe yaramamıştır. Hasta sayısı ile övünen bir bakanlık çalışma şartlarını ve iş yükünü arttırmış, sözüm ona hasta hakları ve oluşturulan alo 184 şikâyet hatları ile çalışanlar, vatandaşa adeta hedef gösterilmiştir. Bizler, Sendikalar ve Odalar yaşanan bu vahşi cinayeti protesto etmek ve can güvenliği talebimizi bir kez daha dile getirmek için bugün tüm yurtta iş bıraktık. Talebimiz çok basittir. Sadece güvenli çalışmak ve akşam olunca sağ salim ailemize kavuşmak istiyoruz. Sağlık şiddet dursun, gerekli önlemler alınsın, ölümler olmasın, yeter artık diyoruz. Hayatını kaybeden katledilen doktorumuz Kamil Furtun’u bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.