Doğrudan Temin Gibi Kongre « Hamle Gazetesi

Doğrudan Temin Gibi Kongre

Bu haber 28 Aralık 2017 - 0:00 'de eklendi ve 1.735 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önce Özür ve Düzeltme; 26/12/2017 tarih ve “İtirafçı FETÖ’den İntikam mı Aldı?” başlıklı yazımda, “Savcı mütalaasında sanıklardan ‘Etkin pişmanlıktan’ yararlanmak isteyen İl İmamı İlker Kaya ile Tahir Palaska, Veysi Yeşilmen, Mustafa Apaydın ve Hüseyin Turgut’un tahliyelerini talep etti. Ancak her ne oldu ise Savcı kısa bir süre sonra yine etkin pişmanlıktan yararlanan Sami Çoban ve Safet Gökçeoğlu’nun tahliyelerini de istedi. Mahkeme de kararını bu yönde verdi ve tutuklu 21 sanıktan 7’si tahliye oldu. Peki itirafçı Sami Çoban mütalaa sırasında ilk tahliye talebinde neden yer almadı? Şimdi herkesin yanıtını merak ettiği soru bu. Ancak vardır bir sebebi biz bilmiyoruz.” şeklindeki satırlarda, sehven hata yapılmıştır. Savcı 5 kişinin tahliyesini talep ettikten sonra 2 kişinin daha tahliyesini istememiş, mahkeme 7 kişinin tahliyesine karar vermiştir. Sehven mahkeme yerine savcı yazılmıştır. Usule uygun olmayan bir durum yoktur. Düzeltir, özür dileriz.

 

xx           xx           xx

24 Aralık Pazar günü muhtemelen Türkiye’nin pek çok yerinde kongre vardı.

Hakkari’de AK Parti İl Kongresi yapılırken, Muğla’da da iki kongre birden yaşanıyordu.

Menteşe’de CHP İl Kongresi ve Fethiye’de de AK Parti İlçe Kongresi yapıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı AK Parti Hakkari İl Kongresi’nde daha önce görevden alınan İl Başkanı Nurettin Fırat’ın yerine atanan Emrullah Gür’ün seçilmesi beklenirken başkan adaylığını son anda açıklayan Metin Tekin partinin yeni il başkanı oldu. Şimdi “Eee ne olmuş?” diyenler olabilir? Söyleyelim:

Emrullah Gür, AK Parti’de ilk kez iki listenin yarıştığı il kongresinde “muhalif aday” olarak il başkanı seçilmiş il başkanı olmuş bulunuyor…

 

xx           xx           xx

AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş tarafından Hakkari İl Başkanlığı’na atanan Emrullah Gür tek aday kongre yapılacağı rahatlığı içinde kongre salonuna geliyor. Şırnak Kongresi’nden sonra Hakkari Kongresi’ne gelen Erdoğan yerini alıyor ve olanlar oluyor.

Hesapta olmayan ve İl Başkanı olmak isteyen Metin Tekin fırsatını bulup, birden Erdoğan’ın karşısına çıkarak, “Sayın Cumhurbaşkanım ben il başkanı adayı olmak istiyorum, engelliyorlar ve de baskı yapıyorlar” diyor. Erdoğan’da şöyle diyor:

Olur mu öyle şey kim engelliyor? Sen gir görelim.

Ankara’dan gelen vekiller korkudan hiçbir şeye müdahale edemeyince 374 delegenin katıldığı kongrede 244 delegenin oyunu alan Metin Tekin iki listenin yarıştığı kongrede ilk seçilen İl Başkanı sıfatını alıyor…

 

xx           xx           xx

AK Parti’nin 6. Olağan Fethiye İlçe Kongresi’nde de parti genel merkezi İlçe Başkanı Kadir Saruhan ile “yola devam” kararı alıyor.

Ancak bu kongrede de Turgay ÖztürkBen de varım” diyor. Kongre sonunda İlçe Başkanı Kadir Sarıhan oyların 252’sini alarak güven tazelemiş. Öteki aday Turgay Öztürk ise 153 oyda kalmış.

Ne güzel… AK Parti de parti içi demokrasi şaşırtıcı bir şekilde filizlenmeye başladı.

CHP Muğla 36. Olağan İl Kongresi’nde ise adaylığı 12 İlçe Başkanı tarafından ilan edilen İl Başkanı Mürsel Alban’ın karşısına aday çıkan olmadı!

CHP kongrelerinde ikinci bir aday şansı olmasa da aday olunurdu… Kaybetmek ayıplanacak, utanılacak bir durum olmazdı… Zaten kazanan da ortalıkta “Zafer kazandım” diye dolanmazdı…

Ancak Muğla CHP’de 35. Olağan Kongrede olduğu gibi bu 36. Olağan Kongrede de ikinci liste, ikinci aday çıkmadı. Çünkü parti içi demokrasinin işletilmemesi sonucu “demokratik yarış” imkan ve ortamı kalmamıştı…

 

xx           xx           xx

CHP Muğla İlçe Örgütü 36. Olağan İl Kongresi ile seçim sürecini tamamladı.

Kongreye katılanlarca sonucu “Osman Gürün ve Mürsel Alban’ın piruz zaferi” olarak nitelendirilen kongreden geride ‘hüzün’, ‘hüsran’, ‘kırgınlık’, ‘burukluk’ ve benzeri duygular kaldı. Kimsede ‘yenilmişlik’, ‘öfke’, ‘kızgınlık’, ‘kin’, ‘nefret’ gibi duyguların görülmemesi CHP’li olmayan kimilerini “İşte CHP” dedirtirken, kimilerini şaşırtıyor…

CHP’lilerin tepkileri de ilginç. Sonuç kimilerini “İstemiyorlarsa zorlamanın alemi yok”, kimilerini de “Bizi yanlarında görmek istiyorlar, ama ‘Şurada kenarda sessiz oturun’ diyorlar”  derken, durumu iyice geyiğe bağlayanlardan Aydın Öncel sosyal medya paylaşımında “CHP’nin Muğla delegasyonu eski, yeni İl Müdürünü harika bir sonuçla ‘Doğrudan temin’ yöntemiyle tasdiklemiş. Hayırlı uğurlu olsun.” demiş. Öncel ardından şu paylaşımda bulunmuş:

58 boş oy kullanılan CHP Muğla il Başkanlığı seçimi.. Böyle bir şey’i ben yaşamadım.. Benden önceki ağabeylerim sizler yaşadınız mı.? Evet bu 58 boş oy Pirus zaferinizin tescilidir.

Kırk gün kırk gece kutlayın..

 

xx           xx           xx

24 Aralık 2017 Pazar günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde “tek liste” ile yapılan seçimde 635 il delegesinden 470’i oy kullanmış. Alban kullanılan oyların 492’sini alarak başkanlığa yeniden seçilmiş.

Alban’ın aldığı oyların içinde yer alan 101 oy pusulasında da bazı isimlerin üstünün çizildiği görülmüş. 58 il delegesi de boş oy kullanmış.

Bu arada paylaşımlarında duygusal ironi yapan Aydın Öncel birden ciddileşip şunları söyledi:

Tek taraflı konuşmalarla.. Yanıt hakkı vermeden… Partinin vücudundan çentik çentik parçalar kopartarak.. C.H.P., kalesindeki ‘seçimden’ güçlenerek değil, ağır yaralı olarak, kan kaybederek çıktı. Bunları becerenleri tarih yazdı. Muğla’da C.H.P.’nin ‘kale’ olmasında bir kürek harcı bulunmayanlar, kendilerine emanet edilen mirası umarsızca harcamaktan çekinmiyorlar. Bugün yaşananların Pirus Zaferi olduğunu anladığınızda, iş işten geçmiş olduğunu görecek geldiğiniz yere döneceksiniz. Partinin tarihine kara leke olarak geçeceksiniz.

Duygusal sözler, ama biraz ağır olmuş…

Ama bunları sizlerle paylaşmam lazım. Muğla’da CHP’nin kongreden sonraki ruh hali bu…

 

xx           xx           xx

Divan Başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger’in yaptığı kongrede, Muğla Milletvekilleri Akın Üstündağ, Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, partili belediye başkanları, ilçe başkanları, geçmiş dönem Muğla Milletvekilleri Sami Gökmen, Ali Aslan, Fevzi Topuz ve delegeler hazır bulunmuş.

Partililerin yoğun katılım gösterdiği kongrede sendika, meslek odası, STK’ların yöneticilerinin varlığı dikkati çekerken, Divan Başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Aksünger, yaptığı konuşmada 2019 seçimlerinde yine ittifak yapılacağının sinyallerini vermiş. “Bizim gibi asgari müşterekte beraber olduğumuz bütün dostlarla, partililerle, vatanseverlerle bir arada olmak zorundayız…” demiş.

2019 seçimlerine giderken safları sıklaştırmaya ihtiyaçlarının olduğunu belirten Genel Başkan Yardımcısı Aksünger, “Birbirimizi yaralayarak bir yere varamayız. Ben partimde yeni üyelik sisteminin, yeni liyakat düzeninin oluşması için uğraşıyorum. Zor mu elbette zor, kolay değil. Burası Cumhuriyet Halk Partisi. Diğer partilere benzemiyor. 90 küsur yıllık bir gelenekten geliyoruz. Mustafa Kemal’in koltuğuna oturanların hepsine saygı göstermiş, bu kadar üye var. Ne olursa olsun. Biz birlik ve beraberlik içinde olalım. Başka şansımız yok zaten…” diye konuşmuş.

 

xx           xx           xx

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aksünger’in bu konuşmayı yaptığı kongrede CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü’de oldukça yapıcı bir konuşma yapmış. Ünlü, İl Başkanı Alban’ı müzakere yapmaya çağırarak şu ifadede bulunmuş:

Tartışarak, görüşerek, konuşarak hepimiz için en iyisini bulabiliriz. Çünkü bizim felsefemizin yapı taşlarıdır; konuşmak, anlaşmak ve müzakere etmek. Hepimiz birbirimizin destekçisi ve geliştiricisi olarak 2019’a doğru yürümeliyiz.

İl Başkanı Alban ise “Müzakereyi AK Parti ile PKK yapar” diye karşılık vermiş.

İl Başkanı Alban muhtemelen ne dediğinin farkındadır…

Tabi “Hala bu partide neyi bekliyorsunuz?” da diyebilirdi. Acaba kendisini ne tutmuş olabilir?

Tek listeli, gerilimli kongrenin sonunda, Mürsel Alban İl Başkanlığı’na adeta doğrudan temin ihaleye katılmış gibi rakipsiz yeniden getirildi.

AK Parti’nin Fethiye İlçe Kongresi’nde “demokrasi” kazandı. CHP Muğla İl Kongresi’nde Osman Gürün ve Mürsel Alban…

Yarın devam ederiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 28 Aralık 2017 / 08:54

Günaydınlar, Ecevit’in 1977’de % 44 oy aldığı partiyi % 25 bandına oturtup, binde 3’lük artışı başarı sayan, parti küçük olsun, bizim olsun diyen, parti içi iktidar koltuğuna yapışmak için CHP ilkelerinden uzaklaşanların, halkın iktidarı hedefinde olmayanların kazandırılmasını “DOĞRUDAN TEMİN EDEN” KARA BİR GÜN YAŞANDI, DEMOKRASİNİN KALESİ İKEN, SALATANATIN KAYIĞI HALİNE GETİRİLEN MEMLKETİMİZDE.
ERDAL AKSÜNGER UTANÇ VERİCİ, HAZIRLIKSIZ, ÇALIŞMASIZ, TATİLE GELMİŞ TURİST GÖRÜNTÜSÜNDE, SKANDAL SAYILACAK UYGULAMALARA İMZA ATTI.
MUHAMMET TOKAT, GERİLİM YARATACAK GENÇLERİ DE BERABERİNDE GETİRİP, ÇOK YAKIŞIKSIZ BİR ŞEKİLDE AÇIK AÇIK İSMİNİ DE VEREREK, HÜSEYİN ANIL’a HAKARETLER EDERKEN, MÜDAHELE ETMEYEN SAYIN FİGÜR DİVAN BAŞKANI, HÜSEYİN ANIL’a PARTİ TÜZÜĞÜNE RAĞMEN SÖZ VERMEMESİ VE DE -OTUR YERİNE!!! DİYE AZARLAMASI UTANÇTIR, SKANDALDIR, DEMOKRASİYİ VE ÖZGÜRLÜKLERİ SAVUNAN BİR PARTİDE, HALKIN ASALETİNDEN GELEN OYLARLA SİZ SARHOŞ OLDUNUZ AMA AYILINCA,
KENDİNİZİ TEMİZLEME İMKANINIZ BİLE OLMAYACAK, HALK MUTLAKA HESAP SORACAK VE GEÇ DE OLSA BU GİDİŞATI AYDINLIĞA ÇIKARACAKTIR.
SELAMLAR,

Reşat Öztepe 28 Aralık 2017 / 10:27

Gocuman; Tüm Partiler 1980 Askeri Darbe de kapatılmadımı da 36 ncı yada 90 küsur yıldan gelenek lafları sizce de manidar değilmi. sevgi ve saygı. Burası Cumhuriyet Halk Partisi. Diğer partilere benzemiyor. 90 küsur yıllık bir gelenekten geliyoruz. Mustafa Kemal’in koltuğuna oturanların hepsine saygı göstermiş,

mehmet kaya 28 Aralık 2017 / 11:03

İl Başkanı Mürsel ALBAN’a, “İl Müdürü” diyenler, unutmayın ki, Genel Başkanınız Sayın, Kemal KILIÇDAROĞLU’nu da birileri “CHP Genel Müdürü” diyor. Aranızda ne fark var? Muğla CHP sinde “Demokrasi Havarisi, Kahramanı” olarak ortada gezenler madem kahramandınız niye aday çıkmadınız. Üstat Özcan Özgür’ün de dediği gibi “Kaybetmek ayıplanacak, utanılacak bir durum mu?” Kazananlarda akıl edemiyorlar nasıl olsa güç elinizde bir tane formaliteden aday çıkarsanız da parti içi muhalefeti iyi bir ders verseniz olmaz mıydı? Muhammet TOKAT’ın,Hüseyin ANIL’a yaptığı hareketi bu parti unutmaz. Parti içerisinde en şiddeti çekişmelerin yaşandığı bir dönemde bile bu tür çirkinliklere yer vermemiş bir partinin geldiği hale bakın. Muhammet TOKAT bir de hukukçuymuş. Neymiş efendim “belediyeler demokrasinin beşiğiymiş” bu insan bir de belediye başkanı olacak. 12 eylül öncesi dönemde Milas demokrasi mücadelesinin en şiddeti yaşandığı yerlerden biriydi. Bugün getirildiği noktaya bakın. KILIÇDAROĞLU bu partiyi yönetemiyor. Parti içi, disiplinsizlikler ve ilkesizlikler onun döneminde tavan yaptı. Saymaya gerek yok bilenler bilir. Yine de bir tanesini anımsatalım Ekmelettin İHSANOĞLU meselesini. Bir tane daha Mansur YAVAŞ meselesi.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 28 Aralık 2017 / 11:32

bu ülkede siyaset PARA ile yapılır,
maalesef,”SİYASET,YÖNETİŞİM SANATIDIR” kavramıdır konusu bizim raflarımızda bile yoktur,
beğenmediğimiz akepe yöntemleri ile,BİAT eden bir HALK isteniyor,
SİYASETİN ASIL SAHİBİ VE EN DEĞERLİ GÜCÜ HALK’tır NOKTASINA MUTLAKA GELECEĞİZ ama şimdilik,

önce ;
“ÇAYIN TAŞI İLE ÇAYIN KUŞUNU VURMAYI HÜNER EDEİNENLER,
ŞİMDİ DE İŞİ,
“ÇAY BENİM ,ÇEŞME BENİM,
ÖNÜMDEN GEÇME BENİM,” TEHDİDİDNE VARDIRMIŞLARDIR,

Mehmet Keza KUNDAKÇI 28 Aralık 2017 / 11:35

Bu ülkede siyaset PARA ile yapılır,
maalesef,”SİYASET,YÖNETİŞİM SANATIDIR” kavramıdır konusu bizim raflarımızda bile yoktur,
beğenmediğimiz akepe yöntemleri ile,BİAT eden bir HALK isteniyor,
SİYASETİN ASIL SAHİBİ VE EN DEĞERLİ GÜCÜ HALK’tır NOKTASINA MUTLAKA GELECEĞİZ ama şimdilik,

önce ;
“ÇAYIN TAŞI İLE ÇAYIN KUŞUNU VURMAYI HÜNER EDEİNENLER,
ŞİMDİ DE İŞİ,
“ÇAY BENİM ,ÇEŞME BENİM,
ÖNÜMDEN GEÇME BENİM,” TEHDİDİNE VARDIRMIŞLARDIR,
BUNLARIN HEPSİNİ AŞACAĞIZ,MUTLAKA ve YAKINDA…
TEK ADAYLI DEMOKRASİ ŞÖLENİ ONLARIN OLSUN,

MUĞLA çok kültürlü geçmişi ile çok değerli İNSAN HAZİNESİNE sahip bir yerdir,
bunu hep beraber göreceğiz,
selamlar,

salihdemir 28 Aralık 2017 / 17:50

Partinin Genel başkan yardımcısı Erdal Aksünger’in yönettiği CHP Muğla İl Kongresinde faşizm tavan yapmıştır. Bu kişiyi Muğla’da partimizi işgal eden egemen güçler getirmiştir. Kongrede seçilmiş Marmaris Belediye başkanı sayın Ali Acar ile 3 dönem Bodrum İlçe başkanlığı yapmış Hüseyin Anıl’ın yuhalanması çok çirkindir. Hüseyin Anıl ve Dursun Kaplan’ın kongrede konuşturulmaması çok çirkindir. Sonuç olarak CHP Muğla’da tuz kokmuştur. İl Başkanı hiçbir zaman gerçek CHP’lilerin İl Başkanı olamaz. Olsa olsa egemen güçlerin İl Başkanı olur.