Doğalgaz

Bu haber 02 Aralık 2015 - 23:57 'de eklendi ve 1.949 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

Sınırımızı ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinden sonra, birçok soru aklımızı kurcalıyor.
Acaba Rusya doğalgazı keser mi? Enerji darboğazına girer miyiz? Bu konuyu irdelersek ilginç sonuçlarla karşılaşıyoruz.
Türkiye’nin yıllık toplam doğalgaz ihtiyacı 50 milyar metreküp. Bu gazın yaklaşık yüzde 20’sine karşılık gelen 10 milyar metreküpünü ısınma amacıyla kullanıyoruz. Geri kalan miktarı sanayide ve doğalgaz çevrim santrallerinde tüketiyoruz.
Bu rakamlara göre, ısınmada bir kriz beklenmiyor. Elektrik üretiminde ise hızla doğalgazdan kurtulmamız gerekiyor.
Rusya’nın doğalgazı kesmesi çok zor. Hani yıllardır, tüketmediğimiz gazı almak zorunda kalıyoruz diye feveran ediyoruz ya, o işin aslı şu. Türkiye Rusya’dan tüketmese de belli bir miktar gaz alma taahhüdünde bulundu. Bunun karşılığında ise Rusya, gazı keserse üç misli ceza ödemekle yükümlü. Uluslararası tahkim mahkemeleri iki tarafın da kabul ettiği bir makam.
Peki Rusya neden bu kadar fevri ve hırçın. Birincisi, giysilerinin üstünü çıkarıp, balık avlayan, ayılarla fotoğraf çektiren Putin karizmayı çizdirdi. Belki de ilk defa, birileri ‘Artık yeter’ dedi. Rus emperyalizminin yayılmacı politikaları dünya kamuoyu tarafından dikkatle izlenir hale geldi.
Suriye’de ise, Daeş Rusya’nın umurunda değil. Amacı Suriye’yi bir Rus peyki haline getirmek. Böylece emperyal arzusunu gerçekleştirecek, gerginlik ile artan petrol fiyatlarıyla, sıkıntılı bütçesini düzeltecek, Ortadoğu’ da bir bölgeyi hakimiyeti altına alacak.
Günümüz dünyasında, ‘Önce insan’ sloganı ile devletler şekillenirken, Rusya vahşi bir çizgiye mahkum oldu.
Türkiye AB’den gördüğü ön yargılı davranışlar yüzünden yakınlaştığı Rusya’nın, her an ne yapabileceğini fark etti. Maalesef güvenilir bir ortak değil. Üstelik dünyada sirintepeevleri.com lider olabilecek evrensel asalete de sahip değil.
Sonuç olarak “Bir musibet, bin nasihattan iyidir” atasözümüzün anlamını bir kez daha yaşayarak öğreniyoruz. Bizim gibi gençliğinde Rus emperyalizmini büyük tehlike gören insanlar, ‘Acaba aldatıldık mıydı?’ sorularını sorarken, gerçeklerin hiç değişmediğini bir kez daha anladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Burhan Heybeli 03 Aralık 2015 / 12:00

Rusya’nın emellerinden biri de Akdeniz’e inmektir. Suriye üzerinden de bunu yapmaya çalışıyorlardı. Ancak kim ne derse desin Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı’nın devamıdır ve bu durum sezildiği için de Rusya’ya gerekli ikaz yapıldı. Putin’de çizilen karizmasının sancılarını yaşıyor şuan. Durumun izahı budur.