Doğal SİT İhalesine Dava

Bu haber 10 Nisan 2017 - 0:51 'de eklendi ve 1.104 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’nın doğal ve tarihi çevresinin korunması için il genelinde katılımcıların bir araya gelerek oluşturduğu Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Konakaltı Kültür Merkezi’nde Nail Çakırhan Salonu’nda yaptığı toplantıda önemli bir karar aldı.

MUÇEP, Doğal SİT İhalesi’ne dava açıyor.

İlçelerimizin hemen hepsinden 70 kişinin katılımı ile gerçekleşen MUÇEP toplantısına ev sahipliği yapan platform üyelerinden Şamil Beştoy, 6 saat süren toplantıyla ilgili basına açıklamada bulunurken şöyle dedi;

Doğal Sit Değişiklikleri projesi ile başlayan çalışmalarımız devam ediyor. MUÇEP olarak, sadece bu noktada odaklanmıyor, uzun vadeli olarak hedeflerimizi ve çalışmalarımızı da belirliyoruz.

Anlaşılan MUÇEP’i bundan böyle “Muğla’nın doğal ve tarihi çevresinin korunması için” her alanda göreceğiz…

xx        xx        xx

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan Diler’in konuşmacı olarak katıldığı MUÇEP toplantısından sonra yapılan açıklamada, “Bilim ve Hukuk Komisyonları”nın Muğla Bölgesinde faaliyette olan ve yeni yapılması planlanan termik santrallar, HES, RES ve GES‘ler bağlamında gündeme gelen doğa tahribatlarını da incelemeye aldığı belirtilirken, şu ifadelere yer verilmiş;

Temiz enerji olarak sunulan yenilenebilir enerji yatırımlarının hatalı yer seçimi, ÇED’den muaf tutulmaları ya da göstermelik ÇED raporları ile gerçekte hiç de masum olmayan, doğayı ve sosyal yaşamı tahrip eden yönlerinin raporlanması, “temiz enerji” kriterlerin yeniden belirlenmesi bu çalışmalarımız arasında. MUÇEP olarak enerji yatırımları konusunda ekolojik bir yaklaşımla tutum belirleyeceğiz.

Muğla son zamanlarda “sivil muhalefet” anlamında adeta sahipsizdi.

Görüldüğü gibi bu önemli eksiklik gideriliyor.

Umarız ifrata kaçılmaz. “Çarşı yaklaşımı” sergilenmez…

xx        xx        xx

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ihale ile bir gayrimenkul şirketine hazırlatılan ve Doğal SİT Alanları ile ilgili “Muğla Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu”nu yargıya taşıyacaklarını ifade eden Şamil Beştoy MUÇEP açıklamasını şöyle sürdürmüş:

Toplantımızda, yargı süreçlerini yürütmek üzere hukukçulardan oluşan çalışma grubumuzun önerisi üzerine, ilk aşamada ihale ile ilgili açılacak davanın ardından, iptal edilmediği takdirde Doğal SİT Alanlarının yeniden değerlendirilerek imara açılmasını öngören tasarıya karşı başlatılacak yargı süreci için hazırlıklara (bilimsel ve yasal karşı çıkış gerekçelerinin derlenmesi) başlanması kararı alındı

MUÇEP’in bugüne kadar yaptığı çalışmalar için “lobi faaliyeti” denilebileceğini belirten Beştoy, “Siyasi parti ayırımı gözetmeksizin tüm partilerin vekilleri ile görüşüyor, randevular alıyoruz.” diyerek şöyle devam etti:

İlçe belediye başkanlarını da ziyaret ediyoruz. Sadece doğal sit derece değişikliğinin çekilmesi gerektiğini anlatmıyoruz. Kaldı ki görüştüğümüz vekiller de, belediye başkanları da bu projeye karşılarç. Önümüzdeki günlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanı ile de görüşebileceğimizi umuyoruz. Ve yine umuyor ve istiyoruz ki, bu proje geri çekilsin. Yerel yöneticilerin, yerel halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile yeni bir çalışma başlatılsın, ortak akılla, Cennet Muğla ve halkı için en doğrusunu birlikte yapalım

Doğal ve tarihi çevre gerçekten korunmak isteniyorsa, yapılması gereken de bu…

xx        xx        xx

Bırakın Muğla’nın Kıyıları, Koyları, Ormanları, Köyleri, Sulak Alanları Doğal Kalsın!

Bunu MUÇEP söylüyor. MUÇEP’in geçtiğimiz günlerde internette “Change.org” da “Bırakın Muğla’nın Kıyıları, Koyları, Ormanları, Köyleri, Sulak Alanları Doğal Kalsın!” başlığı ile başlattığı imza kampanyası da hızla büyüyerek devam ediyor.

İmza sayısı 700’e ulaşmış.

Siz hala imzalamadınız mı?

Bakın imzalayanlardan bazıları nasıl yorum yapmış;

Mersin’den Meltem TaşkınHer şey doğal kalsın!!!!!!

Muğla’dan Özden YazıcıoğluÇocuklarımızında bu güzellikleri yaşamasını istiyorum

Sakarya’dan “Muğlalıyım ve doğal kalmasından yanayım. Betonların grisinden çok mavi yeşil ona daha çok yakışıyor..

Muğla’dan Merve Özelİmzalıyorum çünkü yaşadığım yerde beton değil ağaç görmek istiyorum

Bodrum’dan Gülşen ErimDeniz kenarları sadece delüx otellerde konaklayanların değil tüm halkın olmalı!!!

İzmir’den Şenay AlpayBaşka Muğla yok

İstanbul’dan Uğur AkAllah rızası için vazgeçin şu açgözlülükten, Allah gözünüzü doyursun yeter artık

xx        xx        xx

MUÇEP tarafından düzenlenen imza kampanyasının metninde “Muğla’da eşsiz ormanların, bakir koyların, zeytinliklerin betonlaştırılmasına neden olacak ‘bilimsel’ raporu hazırlayan bilim insanlarına ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açık çağrıda bulunuyoruz” denilerek, “Bırakın Muğla’nın Kıyıları, Koyları, Ormanları, Köyleri, Sulak Alanları Doğal Kalsın!” çağrısı yapılmış;

Çağrıdan Doğal SİT Alanlarında yeniden derecelendirme çalışmasını yürüten “şirketin”  görevlileri akademisyenlerde nasibini almış.

Onlara da “Sayın akademisyenler, teknik uzmanlar, farkında mısınız? Türkiye’nin bugüne kadar görmediği duymadığı büyüklükte bir doğa tahribatının sorumluları olarak tarihe isimleriniz kara harflerle kazınmak üzere! Henüz vakit varken Türkiye’nin gördüğü en büyük doğa tahribatı hazırlığından imzanızı çekin!” diye seslenilmiş.

Kulak verirler mi?

İnşallah…

xx        xx        xx

MUÇEP tarafından çalışmayı yürüten akademisyenlere daha öncede basın açıklaması ile çağrı yapılmıştı.

Sizlerin iyi niyetle hareket ettiğinize eminiz. Ama imzalarınızın, Türkiye’nin en büyük doğal yaşam ve peyzaj mirasının ölüm fermanı anlamına geldiğini fark edin.” denilmişti.

2016/12 “Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu”na atmış olduğunuz imzalarınızı geri çekin.” çağrısı yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da şu çağrı yapılmıştı;

Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu ile ilgili çalışmaları sivil toplumun kaygı ve önerilerini de göz önünde bulundurarak geri çekin; yerel halkın ve yönetimlerin katılımı ile ekolojik temelli, bütünleşik bir yönetim planını birlikte oluşturalım.

Yerel yönetimlerimizin süren sessizliğine rağmen bu hala yapılabilir.

Yapılmalı da…

xx        xx        xx

O açıklamada “Proje Hayata Geçerse Neler Olacak?” sorusuna da şöyle yanıt verilmiş:

Özel Çevre Koruma Bölgeleri (ÖÇKB)  içinde kalan bu bölgelerdeki söz konusu arazilerin tümü, düne kadar 1’inci derece SİT alanı idi. Şimdi 14 kişilik bir heyetin gözlemleriyle 2’inci derece koruma alanı ya da 3’üncü derece sürdürülebilir turizm alanı olarak tanımlanıyor veya tamamen koruma statüsü dışına çıkarılıyor !

Bu rapor kabul edildikten sonra ÖÇKB çevre düzeni revizyonu, revize imar planları yapılacak ve bu eşsiz doğa mirasımız yerine konulamaz şekilde yok olacak.

Gökova’nın neredeyse %75’i, Bodrum’daki sit alanlarının %77’si, Karaada, Kissebükü  kullanıma açılacak, Datça Yarımadası’nın ve Hisarönü Körfezi’nin yarısına yakını, Gökova Körfezi kıyılarının tamamı ve körfeze bakan yamaçları; hatta Fethiye’deki Göcek kıyıları-adaları, Ölüdeniz kıyıları ve Kelebekler Vadisi gibi Türkiye Turizmi denince akla gelen ilk 10 fotoğraf karesi içinde yer alan doğal zenginlik miraslarımız beton kamyonlarının insafına terk edilmek üzere.

Bu değişiklik ile;

Mavi Yolculuk, Doğa Gezileri, Bahçecilik, Zeytincilik, Doğal Tarım, Arıcılık gibi ekonomik açıdan sürdürülebilir sektörler ve yerel ekonomik faaliyetlerin yaşam alanları kalmayacaktır.

Bu doğa tahribatı 10 üniversite hocası ve 4 teknik uzmanın 2016’nın son günlerinde imzaladıkları “Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu” temel alınarak gerçekleştirilecek.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.