DOĞAL GAZA KAVUŞUYORUZ « Hamle Gazetesi

DOĞAL GAZA KAVUŞUYORUZ

Bu haber 19 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 844 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, geliyor, gelmiyor derken Muğla sonunda doğalgaza kavuşuyor.
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün öteden beri Muğla’nın “Güneş dostu” bir şehir olmasını istiyor. Bu anlamda Düzen’de “Güneş Tarlası” hazırlığı bile var.
Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi; son yıllarda ise gelişen teknoloji ile elektrik elde ediliyor. Bu anlamda Başkan Gürün’ün yanında olmak, projesini desteklemek gerekir…
Ama evde, fabrikada, parkta, küçük tesislerde tamamda, bir şehrin salt güneş enerjisinden yararlanması halen bir “fantastik proje”…
Biliyorum, Başkan Gürün “fantastik” denilmesine kızıyor, ama geçen haftaya kadar Muğla için “doğal gaz” da fantastikti!
 
xx     xx     xx
Bu konuda büyük mücadele veren AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in verdiği bilgiye göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen Muğla Doğalgaz Dağıtım Lisansı ihalesinde en düşük teklifi, kilovat saat (kWh) başına 0,045 sent ile Akmercan Turizm Dış Ticaret Limitet Şirketi verdi.
Geçen Mart ayında ihaleyi alan firma, Muğla Merkez, Yatağan, Ula ilçeleri ile Bayır beldesine doğalgaz dağıtımı bağlantılarını yapacak. İhaleyi alan firma EPDK tarafından incelenecek. Eğer uygun görülürse bir hafta içinde firmanın lisansı onaylanacak ve firma 90 günlük süreç sonunda tahmini olarak 1 Mart 2013 tarihinde de lisansını almış olacak. 6 ay içinde fiilen yatırıma başlayacak olan firma, takip eden 18 ay içinde de; 2014 Eylül, Ekim aylarında gaz arzına başlayabilecek.
Yani 2 yılda doğal gaz ile ısınmaya başlayacağız.
 
xx     xx     xx
Belediye Başkanı Osman Gürün açık açık doğal gaza karşı çıkmış olmasa da karşı olduğu da açıkça ortada. Nitekim Başkan Gürün, 28.03.2012 tarihli açıklamasında şöyle demiştir:
“Yine geçtiğimiz dönemlerde ilimizde güneş enerjisinden faydalanılabilmesi için binalarda güneş enerjisi kullanılması için karar alınmıştır. Şimdi Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi daha hayatta geçirmek için çalışmalar yapmaktayız. Bu proje uzmanların uzun süren araştırmaları sonucunda, Düzen Bölgesinde yerleştirilmesi hedeflenmektedir.”
Peki, şimdi 2 yıl içinde Muğlalı doğal gaz ile ısınmaya başlayacak diye Muğla Belediyesi bu projeden vazgeçmeli mi?
Hayır. Doğal gaz Belediye’nin “doğru” projesine engel değil!
Ama Muğla Belediyesi’nin projesinin ne zaman hayata geçebileceği de belli değil. Muğlalı sağlıklı ısınmak, zehir solumamak için Belediye’nin projesinin hayata geçmesini beklemez.
Muğla doğal gazla ısınmaya başlar ve gelecekte Belediye’nin projesi hayata geçerse Muğlalı doğal olarak doğal gaz kullanımını bırakır.
 
xx     xx     xx
Doğal gaz projesi Muğla’nın merkez, Yatağan ve Ula ilçeleriyle, Bayır beldesini kapsıyor.
Bölgemizde en az Muğla ve Yatağan kadar Milas’ta kömür zehiri soluyor. Önümüzdeki günlerde Milas’ta bu projenin kapsamına alınmalıdır.
Bu konuda AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksek Özden’e büyük görev düşüyor. Tabi Milaslıların da biraz seslerini çıkarmalarında yarar var…
 
xx     xx     xx
Beni asıl düşündüren Muğla’nın bir kere daha kazılacak olması. Muğla Belediyesi şu günlerde hummalı bir çalışma içinde. Muğla’nın caddeleri yeniden asfaltlanıyor.
Muğla’yı güneşle ısıtmak ve aydınlatmak gibi “çevreci” bir projeye sahip olan Muğla Belediyesi umarım Muğla’nın caddeleri ile birlikte sokaklarını da asfaltlamaya kalkmaz!
Görünen o ki asfalt çalışmaları tamamlanınca sıra kaldırımlara gelecek.
Umarım o kaldırımlarda Ziraat Bankası’nın önünde olduğu gibi bir “kültür kentine” yakışır yükseklikte ve estetikte olur.
Ama gönül isterdi ki doğal gaz şebekesi bu yol çalışması yapılırken döşenmiş olsundu…
 
xx     xx     xx
Başkan Gürün 28.03.2012 tarihli basın açıklamasında “Yol çalışmaları öncesinde doğalgaz hattını da döşeyerek kentlimize altyapı çalışmaları sıkıntısını iki defa yaşatmamak arzusundaydık, fakat BOTAŞ’ın doğalgaz şehir içi hatlarına yönelik ihaleye çıktığına dair bize ulaşan bir bilgi yoktur. Ana ishale hattı Akçaova’ya kadar gelmiş şehir içi ihalesi beklenmektedir.” demişti de…
Başkan Gürün basın açıklamasını yaptığı ayda (1 Mart), Akmercan Turizm Dış Ticaret Limitet Şirketi ihaleyi kazandığı halde bu açıklamayı neden yaptı onu da anlamak mümkün değil, ama…
İşte açıklama geldi… İhale sonuçlanmış.
Görünen o ki yüklenici firma 9 ay sonra kazmayı vurabilecek. Ancak Muğlalı yıllardır özlemini çektiği düzenli yol ve kaldırımları yaşamak için 9 ay daha bekleyemez.
Yani, Muğla Belediyesi doğal gaz şebekesinin döşenmesini beklesin diyemeyiz.
 
xx     xx     xx
Ama bildiğim kadarıyla doğal gaz nedeniyle Muğla’nın cadde ve sokaklarının kazılması söz konusu değil.
Duyumlarımıza göre doğal gaz şehir dağıtım şebekesi kaldırımlara döşenecek.  Su ve kanalizasyon şebekesinde olduğu gibi geniş ve derin bir kazı olmayacak.
Acaba diyorum, Muğla Belediyesi kaldırım düzenlemesini biraz yavaştan alsa, Akmercan Turizm Dış Ticaret Limitet Şirketi de öteki yatırımlarından önce Muğla şehir merkezi şebekesini yapsa, işin bir ortası bulunsa nasıl olur?
Elbette iyi olur, bu da benim “fantastik projem”, ama…
Neyse, öyle ya da böyle sonunda en çok bir buçuk yıl sonra doğal gaz ile tanışıyoruz.
Hayırlı olsun.
19.11.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.