Doğal gaz mağdurlarına müjde… « Hamle Gazetesi

Doğal gaz mağdurlarına müjde…

Bu haber 14 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 5.412 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Uzun süre “Muğla’ya doğal gaz gelir mi gelmez mi?” sorusuna yanıt aradık.
Uzun süre de “Muğla’ya doğal gaz gelecek, gelmeyecek” tartışması yaşadık.
Son yerel seçimlerde soruya yanıt aranıp, tartışmalar yaşanırken, Muğla çoktan doğal gaz ağına alınmıştı!
Nazilli’den gelecek doğal gaz hattının poligon taşları çoktan dikilmişti.
Şehrimizin bazı yöneticileri benim için şimdi “Yine belden aşağı vuruyor” diyecek ama, “demesin diye” malumu ilan etmemek gibi bir lüksüm ve hakkımın bulunmadığını da biliyorum…
Poligon taşları bir yana, Nazilli-Muğla Doğal Gaz Hattı yerel seçimler sırasında çoktan istimlak ve ihale aşamasına gelinmişti.
 
xx    xx   xx
İhale 2009 Şubat ayında yapıldı.
Yani yerel seçimler sırasında Nazilli-Muğla Doğal Gaz hattının ihalesi yapılmıştı!
Ne zaman hattın geçtiği yerlerle ilgili istimlak bedelleri Ziraat Bankası’na yatırıldı, o zaman nasıl olduysa basına yansımadıysa da kıyamet koptu.
İstimlakler sonucu “canı yananların” mağduriyetlerinin giderilmesi için oraya buraya başvurmaya başlamaları ile Muğla’yı yönetenler, doğal gazın Muğla’nın kapısına dayandığının farkına vardılar!…
 
xx    xx   xx
Evet, bir aksilik çıkmazsa Muğla’ya doğal gaz en geç 2010 yılı içinde gelecek…
Muğla’ya doğal gazın önce Denizli üzerinden gelmesi sözkonusu edilmişti. Denizli’ye doğal gaz getiren firma Muğla’yı ekonomik bulmamıştı ve bu yüzden o zaman (2007-2008) Muğla doğal gaz gündeminden çıkmıştı.
Ancak dönemin AKP Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu inatçıydı. O’nun inadı ile Muğla, doğal gaz gündemine yine alındı.
Muğla Doğal Gaz hattının önce Aydın-Söke üzerinden getirilmesi gündeme alındı. Sonra gerçekten doğal gaz için şimdilik ekonomik bir yatırım olmamasına rağmen, Muğla’ya Aydın-Nazilli hattından doğal gaz verilmesine karar verildi.
Karar, karar olmaktan çıkıp uygulamaya geçildi.
Hatla ile ilgili ihale yapıldı, işletme ile ilgili ihale aşamasına gelindi.
 
xx    xx   xx
Hat Söke’den gelseydi, Muğla’ya Milas, Yatağan üzerinden ulaşacaktı. Hat Nazilli’den gelince Milas ve dolayısıyla Bodrum, doğal gaz dan hattı dışında kalır gibi oldu, ama Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Enver Tuna’nın “Milas’a da doğal gaz istiyoruz” haykırışı adresine ulaşmış olmalı ki, Milas’ta ağa katıldı.
Milas’ın ağa katılması ile Bodrum’un ve hattın Muğla’ya gelmesi nedeniyle Marmaris’in de bu olanaktan yararlanması sözkonusu…
Zaman içinde talebe göre, Dalaman Çukuru (Köyceğiz, Ortaca, Dalaman) ve belki Fethiye’de bu ağda yer alır diye umuyorum.
 
xx    xx   xx
Önceki gün AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır, Ankara’dan telefonla aradı ve özellikle Muğla Ovası’nda tarlalarının ortasından hat geçen ve bu yüzden gerçekten mağdur olanları sevindirecek bir müjde verdi. Milletvekili Dr. Nilhıdır şöyle dedi:
“Uzun zamandır hattın geçtiği yerler ve istimlak bedelleri ile ilgili şikayetler geliyor. Bu konuyu BOTAŞ yöneticilerine götürdüm. Hattın bir kere daha güncelleştirilmesi gerektiğini söyledim. Makul gördüler. Önümüzdeki günlerde BOTAŞ’tan konu ile ilgili kişiler Muğla’ya gelecekler. Değerlendirme yapacaklar. Bunun üzerine Muğla Belediye Başkanımız sayın Osman Gürün’ü aradım. Kendileri Muğla Ovası’nda Bademlik Mevkiinde kurulacak dağıtım merkezinin Muğla’nın İzmir girişine alınması halinde sorunun giderilebileceğini söylediler. Başkan Gürün, ovanın zamanla yerleşim alanı haline gelebileceğini, o zaman yerleşim alanı içinde böyle bir tesisin riskli olacağını, dağıtım merkezinin İzmir girişine (Eğergediği) alınması halinde, bu riskin ortadan kalkacağını, oradan dağıtımın daha sağlıklı yapılabileceğini söylediler.”
 
xx    xx   xx
Milletvekili Dr. Nilhıdır’ın verdiği müjde, Muğla Ovası’nda arazilerinin ortasından hat geçenler için gerçekten sevindirici. Başkan Gürün’de yerinde bir açıklamada bulunmuş. Gerçekten de Muğla Ovası’nın göbeğine dağıtım merkezi kurulması akıl alacak gibi değil.
Ancak ben, Başkan Gürün’ün telefon görüşmesi nedeniyle olsa gerek, önerisini ortaya koyarken etraflıca düşünemediğini düşünüyorum.
Doğal gaz dağıtım merkezinin Muğla Ovası’na kurulması ne kadar yanlış ise Eğergediği (İzmir girişi) civarı da o kadar yanlış olacaktır. Çünkü sözkonusu yer Muğla’nın önde gelen gelişim noktalarından biri…
Yatağan-Bahçeyaka üzerinden gelen hattın, Muğla-Yeşilyurt’tan geçip, Karadağ’ın arkasında noktalanmasında yarar var. Bildiğim kadarıyla Yerkesik-Muğla arasında Organize Sanayi Bölgesi kurulması da gündemde… AKP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden bu konudaki çalışmalarını sonuçlandırma noktasına getirdi.
Karadağ’ın arkasında doğal gaz dağıtım merkezinin olması, Yerkesik Organize Sanayi Bölgesi’ni daha cazip hale getirecektir…
Umarım, Ankara’dan bu gün yarın gelecek olan heyete bunların anlatılmasında yarar var. Başkan Gürün’ün bu konuda o heyetle görüşmelerinde “akılcı” davranacağına inanıyorum.
 
xx    xx   xx
Bu arada şunu da belirteyim. AKP’li Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır ile CHP’li Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün bu konuda “dirsek temasında” olmaları bana bir Muğlalı olarak keyif verdi…
Çünkü doğal gaz hattının bu yılın sonuna kadar tesis edilmiş olması ve dağıtım merkezinin kurulmuş olması yetmiyor. Bildiğim kadarıyla, doğal gazın Muğla’ya dağıtımı noktasında Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün de “olur”u gerekiyor.
Ben “Muğla için ortak akla” inananlardanım…
Gelişmeler güzel…
Bu arada bir de Milaslılara müjde verelim. Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Enver Tuna’nın talebi adrese ulaşmış olmalı ki, Milletvekili Nilhıdır, telefon görüşmemiz sırasında Milas’ın da doğal gaz ağına alındığı müjdesini verdi.
Müjdeli yazıları seviyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Emine dilek 14 Mart 2015 / 22:23

Ben bodrumda gümbette oturuyorum dogalgaz gez gelecek dendi hemen bankaya gidip yatırdım çünkü çok rahat burada kömür kokuları başladı yazın mozot kokuları lütfen biran gelmesini bekliyoruz teşekkür lerrrr

Ünsal avcı 12 Ocak 2016 / 19:05

İnsanları rahata alıştırmadan lütfen önce doğalgaz Nasıl kullanılır kombi Nasıl kullanılır okullarda ayda 4 defa meçburi eğitim verilsin yoksa çok Can’ımız doğalgaza veririz gelmesini çok isterim