Doğa tutkunları kaplıcalarda

Bu haber 24 Ağustos 2015 - 22:32 'de eklendi ve 535 kez görüntülendi.

dogatutkunlariMuğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde bulunan Ölemez Dağı’nın eteklerindeki Sultaniye Kaplıcaları doğa tutkunu Hürpedal Bisiklet Topluluğu’na ev sahipliği yaptı.

Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz İlçeleri’nden bir grup bisikletçi, Köyceğiz Gölü’nün güney batısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan Türkiye’nin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcası, Sultaniye Kaplıcaları’nı ziyaret etti. Bisikletçiler, şifalı olduğuna inanılan kaplıcaların ardından Dalyan’a pedal çevirdiler.
Dünya’da en faydalı icatlar arasında sayılan bisikletin, ülkemizde de hak ettiği yeri bulacağına inandıklarını belirten Bisikletçi Turan Bulut; ‘’ İnsanımızın yaşam kalitesini arttırmak için kendilerini hareket etmeye teşvik etmeliyiz. Bisiklete binmekte bunlardan bir tanesi ve her yaşta herkesin yapabileceği bir spor. Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, bisikletçileri ve bisiklet sporunu sevenler olarak oluşturduğumuz toplulukta her hafta Pazar günü bir etkinlik düzenliyoruz. Bunu geleneksel hale getirip bu sporu sevdirmek ve bu çevrede yaşayanların bisiklete binmesini özendirmek istiyoruz. Bir grup arkadaşlarımızla Sultaniye Kaplıcasına akabinde Dalyan’a pedalladık. Tur rotamız ortalama 75 kilometreydi. Köyceğiz Gölü’nün güney batısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcaları’nın tarihi günümüzden binlerce yıl öncesine dayanır. Sultaniye kaplıcaları, Romatizma, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, metabolizma bozuklukları, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa direk tedavi olarak şifa gösterilir. Sultaniye Kaplıcaları’nın suyu kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür, bromür, radon ve radyoaktif maddeler içermektedir. Su sıcaklığı 39 derece olan Sultaniye Kaplıcaları Türkiye’nin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcasıdır (98.3). Radon değeri açısından da dünyada Endonezya’daki kaplıcadan sonra ikinci sırada yer alıyor. Radyoaktivite yüksekliği nedeniyle rehabilite edici özelliği vardır. İlçelerimizin tarihi ve turistik alanlarını farklı bir gözle yeniden keşfetmek, doğal yaşam alanımız içerisinde mevcut olan mesire yerlerimize, koylarımıza pedallıyoruz’’ diye konuştu. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.