Disiplinlik Başkan Gürün!

Bu haber 07 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 6.572 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP İl Yönetimi tarafından yazılarımla CHP’yi ve yönetenlerini küçük düşürdüğüm savıyla disipline verilmiştim. Sanıyorum Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın benimle aynı çatı altında bulunmaya tahammülleri yok!

Oysa hepimiz “gökyüzü” denilen çatının altındayız. Birbirimize hoş göremesek de tahammül etmek zorundayız.

CHP İl Disiplin Kurulu sonunda kararını vermiş. “Uyarı” cezasını uygun görmüşler. Umarım “Beni partiden atmadığınız için teşekkür ederim. Söz, bir daha yazmam.” dememi beklemiyorlardır… Atsalardı herkes rahat edebilirdi… İstedikleri zaman atabilirler…  Hatta Başkan Gürün ile birlikte… (!)

İl Disiplin Kurulu kararını hafta sonunda elime aldığımda “Acaba ben de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ı CHP Üyesi olarak disipline mi versem?” diye düşünmedim değil…

xx        xx        xx

Geçen hafta sonuna doğru malum makam otomobili ile ilgili söylenecek her şey söylendi, yazılacak her şey yazıldı, sorulacak her şey soruldu, Muğla’yı bütün Türkiye’ye Muğla’ya yakışmayan bir olayla tanıtmayı da başardık, diyordum. Her olayda olduğu gibi bu olayı da unutur gideriz diye düşünüyordum.

Hayır, öyle olmuyor. Sazı biri bırakıp, öteki eline alıyor!

Her şey Cenk Altınsoy’un gazetecilik örneği olan “son model Mersedes marka bir makam otomobili alındığı” haberi ile başladı. Haberin ardından CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın üstüne vazifeymiş gibi “düzeltme” yapmaya kalkışması Cenk’in haberine tüy dikti.

Makam otomobili Sözcü Gazetesi’ne manşet olmakla kalmayıp, Cumhuriyet’e, CNN Türk, Kanal D ve Fox TV ana haber bültenlerine haber oldu. Muğla Şehir GazetesiRezil olduk” diye başlık attı. Muğla’yı küçük düşürdük. CHP küçük düşürülmedi mi?

Adı geçen ulusal düzeyde yayın organları için “AK Parti karşıtı, CHP yandaşı yayın organları” denir… Ama hiç birisi de “CHP’li belediye imiş, görmezden gelelim” demediler! Doğrusu bu… Nerede bir yanlış varsa hep birlikte karşı çıkmalıyız.

CHP’li bir gazetecinin yazılarını “küçük düşürücü” bulup uyarı cezası veren CHP İl Disiplin Kurulu, Muğla’nın küçük düşürülmesi kendilerini ilgilendirmeyebilir; ama CHP’yi küçük düşüren İl Başkanı ve Belediye Başkanı için de gereğini yapmalıdır!

xx        xx        xx

Cenk Altınsoy’un Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne lüks makam otomobili alındığı haberi üzerine CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın yaptığı açıklamada “Araç, belediyenin bir bankada bulunan mevduatından dolayı belediyemizin kullanımına tahsis edilmiştir ve belediyemiz kasasından 1 lira çıkmamıştır. Aynı yöntem ile Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde de kullanılmaktadır.” deniliyordu.

Bu açıklama karşısında herkes o otomobilin Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne mevduatın bulunduğu banka hangi banka ise o banka tarafından “promosyon” olarak tahsis edildiğini algıladı.

AK Parti’nin yerel yöneticileri sorulması gereken soruyu sormadan ve bunu akıl etmeden acemice olayın üzerine giderken, “promosyon” ile ilgili şu soruyu sordular:

Öncelikle Denizli Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de en az borcu olan belediyedir ve personeli ile ihtiyaç sahiplerine ekstra destek verebilmektedir. İkincisi, madem bankadan bir milyonluk promosyonunuz var, bunu önce personeliniz sonra ihtiyaç sahibi ailelere bir fon için kullanmayı niye düşünmediniz? Veya bahsettiğiniz bütçe yetersizliği konusunda niçin kullanmadınız?

xx        xx        xx

Sorunun yanıtı bu sefer CHP İl Başkanı Alban’dan değil, aynı zamanda Tüm Yerel-Sen Muğla Şubesi Başkanı olan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan’dan geldi. Korkarım bir açıklamada yarın bir gün Genel İş Sendikası’ndan gelebilir!

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün veya Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden açıklama yapılmıyor, anlamak mümkün değil… Ama Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan, “Tüm Yerel-Sen Muğla Şubesi Başkanı” sıfatıyla yaptığı açıklamaya “Promosyon ödemeleri emekçilere ödendi.” başlığı atmış. Ne jargon ama… ; emekçilere! Açıklamada da şöyle denilmiş:

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bir filodan tahsis edilen araçla ilgili olarak;  görsel ve sosyal medyada asılsız bir karalama kampanyası başlatılmıştır.

Karalama kampanyasını kim başlatmış? Sözcü Gazetesi mi? Cumhuriyet’mi? CNN Türk’mü? Fox TV’mi? Kanal D mi?

Madem ortada bir karalama var, size ne oluyor? Çıkın aradan da iddiaların, soruların muhatabı ne diyor öğrenelim…

xx        xx        xx

Meğer “karalama kampanyasınaTüm Yerel-Sen Sendikası da dâhil edilmiş. Salih Tufan bu yüzden açıklama yapmış. Allah Allah… Kim, nerede dahil etmiş? Tufan’ın sendikasına rakip Tüm Bel Sen yapmış… “Emekçi” sözcüğü ağzına da yakışmıyor, ama Salih Tufan Tüm Bel Sen iddiası ile ilgili “Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda çalışan emekçi kardeşlerimize promosyon ödemesi yapılmadığını… iddia etmektedir.” diyerek şöyle devam etmiş:

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı; 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesi gereğince Belediyede çalışan emekçilerimize ödenmesi gereken promosyonlarla ilgili olarak 21.05.2014 tarihinde verilen başkanlık oluru ile bankalardan maaş ödemeleri için promosyon teklifleri alınmıştır. Promosyon olarak en yüksek teklifi veren banka belirlenmiş ve anlaşma sağlanmıştır. Belediye Başkanlığı ve bağlı idaresi MUSKİ de çalışan toplam 1483 kişiye yapılan anlaşma gereği promosyonları ödenmiştir.

Bu açıklama AK Parti sözcülerini rahatlatır mı bilmiyorum… Beni tatmin etmedi!

xx        xx        xx

Salih Tufan rakip sendikaya ve dolayısıyla “promosyon çalışanlara neden ödenmiyor?” diye soranlara yanıt vermekle kalmamış. Başkan Gürün’e olan saygı ve sevgisinin, bağlılığının bir ifadesi olarak hızını alamayıp, “Günlerdir karalama kampanyasına konu olan araçla ilgili olarak şunu belirtmek isteriz” deyip şöyle devam etmiş:

Sözü edilen makam aracı Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından satın alınmamış veya kiralanmamıştır. Her türlü giderleri tahsis eden tüzel kişilikçe ödenmek koşuluyla, Muğla Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinde kullanılmak üzere tahsis edilmiştir. Yapılan tahsis sonucunda Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından hiçbir ücret ödenmediği gibi belediye gelirlerini eksiltecek bir işlemde yapılmamıştır.

Salih Tufan, Mürsel Alban’dan daha derli toplu bir açıklama yapmış. Alban’ın açıklamasında bir tek “emekçi” sözcüğü de yoktu! Salih Tufan’a göre promosyon hak sahiplerine ulaşmış. O zaman o pahalı otomobil Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bakımıyla, yakıtıyla neden tahsis edilmiş? Bu devirde baba oğluna çekmez bu kıyağı…

xx        xx        xx

Gerçekten o makam otomobili neden, neyin karşılığında tahsis edildi?

Ulaşım Dairesi Başkanlığı marifetiyle yakın zamanda alınan otobüslerin markası ile tahsis edilen makam otomobilinin markasının aynı olması tesadüf mü? O havayı kirleten otobüsler yerine onlardan daha ucuz olduğu söylenen aynı markanın elektriklilerinden alınamaz mıydı?

Başkan Gürün önce Hyundai Sonata, sonra Volkwagen Passat ve sonra da Mercedes VIP Vito biniyordu. Bunlar otomobil değil mi? Deniz İnci adında okurum bir yazıma şu yorumu yapmış:

Siz kapı açmazsanız banka durduk yere araba hediye eder mi? Bu görünen yürüyen bir hediye ya görünmeyenler varsa… Muğla halkının kafasına yüzlerce soru çengeli asılmıştır. Siz dua edin AKP bunu tüm Muğla’da diline dolamıyor.

Adı açıklanmayan banka, lüks otomobili hangi nedenle tahsis etti ise o ‘neden’ ortadan kalktığında otomobili Başkan Gürün’ün altından (babanın kızıp oğlunun altından çekip aldığı gibi) çeker alırsa ne olacak?

xx        xx        xx

Araba Sevdası, Recaizade Mahmud Ekrem‘in 1898 yılında yayımlanan romanıdır. 1889 yılında yazılan eser, Türk edebiyatında ilk realist roman örneği olarak kabul edilmektedir. Bakalım hangi siyasi “Araba Sevdası”na gönderme yapacak diye boşuna bekledim. Korkarım okur-yazar siyasetçi de kalmadı!

Köşe yazarları içinde de en farklı yaklaşım, Ünal Bozyer’den geldi. Hamle’de “Muğla Gündemi” başlıklı yazısını “Muğla halkının da hizmetin en iyisine layık olduğunu düşünsek, bu araç kaliteli hizmetin de yolunu açabilir mi?” diye noktalamış.

Bence bu konunun gündemden kalkmasına yarayabilir; CHP İl Başkanı Mürsel Alban hem kendini hem Başkan Gürün’ü disipline vermeli! Veya otomobilin ruhsat fotokopisini, aslına uygundur damgalı basına dağıtın olsun bitsin!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Halil Bostancı 07 Nisan 2015 / 08:46

Herşey tamam açıklamalar doğru madem bu araç bir filodan belediyeye banka tarafından tahsis edildi. Biliyoruz filolar araç kiralıyor araç sahibi kimse ruyhsat ve plaka araç sahibi adına kayıtlı olur Nerede görürmüş özel bir filonun plakalarının resmi olduğu

Oğuz TURAN 07 Nisan 2015 / 08:47

Daire Başkanından sendika yöneticisi olunca açıklamalar normal, lakin daire başkanı olan kişi okuduğunu anlayan kişi olmalıdır, 237 Sayılı Taşıt Kanunun 17. maddesinin 2. fıkrası çok açık, araç bankaya ait ise ödeme yapamazsınız, masraflarını gideremezsiniz… Sanırım ilk oldu bu, sendika idaresinin yanlışını doğrultmaya çalışıyor, Şube Başkanı kim? Daire başkanı, daire başkanını kim atıyor Belediye başkanı. Bir Şube Yöneticisinin Daire Başkanı olması ne demek? Sendika bizden idare bizden, oh ne ala…Bir zamanlar ve hala sarı sendika, müdürler sendikası gibi tabirler kullanan bu sendikalar, rakiplerini aşmış, Daire Başkanını Şube yöneticisi yapmışlar, işçi sendikasında memurlar görev alamıyor, alsa belki Genel Sekreterde o sendikaya yönetici olurdu belediyede… Mis gibi. Evet hayır kuruluşu olmayan banka Belediyeye bu aracı niye tahsis etti? Aracın üstünde reklam panosu olsa hadi anlayalım. BU soru yanıtlanmalı, banka ne elde etti ki, bu aracı verdi? Aslında internette araştırınca bulmak kolay lakin belki belediyemiz bir izahat getirir, ya da sırada ne var, belediye şirketleri açıklama yapar belki, neyse, biri açıklasın.

İİBF / KKTC 07 Nisan 2015 / 17:06

Velev ki bu mercedes gayet normal ve kanuna uygun kiralama yoluyla kiralanmış olsun ve CHP il başkanı’nın açıklamasında söylediği gibi; belediyenin benzin parası dışında 1 lira masrafı olmasın…Peki o zaman şunu da açıklasınlar; kiralama araçta siyah resmi plaka nasıl takılabiliyor??? MUSKİ’nin, Sağlık Müdürlüğü’nün, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün, ve daha bir çok devlet dairesinin kiralama yoluyla almış olduğu araçları ve plakalarını görüyoruz. Hiçbirinde siyah resmi plaka kullanılmıyor…Resmi plaka konusu ile beraber bu 48 DR 048 plakası hangi vaatler, hangi hesap kitaplarla alındı???… ÖZETLE YUKARI TÜKÜRSEK BIYIK, AŞAĞI TÜKÜRSEK SAKAL. BİR USULSÜZLÜK OLDUĞU ORTADA VE GÖZÜMÜZE SOKULUYOR ADETA. BUNA RAĞMEN HALA AMA HALA BELEDİYEDEN AÇIKLAMA YAPILMIYOR. VE NEREDEYSE TÜM CHP ÜYELERİ, DESTEKÇİLERİ, TARAFTARLARI SUSUYOR YA DA PADİŞAHIM ÇOK YAŞA SLOGANLARI İLE BU ARACIN DESTEKÇİSİ OLUYORLAR…