Diş Hekimliği Tamam Mı?

Bu haber 23 Ocak 2017 - 8:52 'de eklendi ve 2.404 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür 

Birlikten kuvvet doğar” dedikleri bu olmalı…

Hamle’nin İmtiyaz Sahibi Hayati Nizamoğlu il merkezindeki yerel gazete sahiplerini Bağlarbaşı Restoran’da toplantıya davet ettiğinde çok ta umutlu değildim.

Kendi çıkarları için bile bir ve birlikte olamayan gazete patronları Muğla ve “Muğla’nın Sağlığı” için bir araya gelir mi?

Geldiler…

Çok zaman geçmedi, YÖK’ten Diş Hekimliği Fakültesi’ne onay da geldi.

Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar sevindirici haberi önce Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan ile paylaşırken, sonrada Muğla Basını ve dolayısıyla Muğla kamuoyu ile paylaştı. Harmandar, “Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokolden sonra bu okulumuzu açmış olacağız. Başta yerel gazete sahipleri ve Muğla Basını olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Çok mu önemli?

Çok önemli. Hem Muğlalıların ağız ve diş sağlığı, hem de “Sağlık Turizmi” için çok önemli…

xx        xx        xx

Hayati Nizamoğlu’nun çağrısı ile gerçekleşen ilk toplantıya katılan Şah Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yelda Gökcan, Muğla Gazetesi İmtiyaz sahibi Zübeyde Fellahoğlu, Muğla Haber Gazetesi Sahibi Tansel Coşkun, Muğla Haber Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Atılgan ve Hamle Yazı İşleri Müdürü Hafize Nizamoğlu Acar ile şu ortak görüşe varıldı:

Araştırma Hastanesi’nin yeni binasına taşınması sonucu geride kalan alanda yeni bir hastanenin faaliyete geçirilmesi, aynı alanda Diş Hekimliği Fakültesi’nin geçici olarak açılması, 2023’e kadar il merkezinde toplam yatak sayısının bin 200’e ulaştırılması, Sağlık Turizmi adımlarının atılması, bir “Muğla Lobisi”ne önayak olunması ve Mimarlık Fakültesi’nin Muğla’da kalması…

O gece Hayati Nizamoğlu, telefonla Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres hocayı arayıp, toplantı halinde olduğumuzu belirterek amacın ne olduğunu anlattı.

İyi oldu. Bu Muğla için bir dirsek teması değil, hem Muğla hem de Üniversite için ellerin, kolların kavuşması idi…

xx        xx        xx

Bu defa Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ikinci buluşmada, ilk toplantıdaki isimlerin yanında Devrim Gazetesi’nden Mahir Ateş, Yenigün Gazetesi’nden Burcu Ateş de katılım gösterirken, Tıp Fakültesi Dekanı Nevres Hürriyet Aydoğan, Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu, Hastane Başhekimi Ümit Başar Semiz ve Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan hazır bulunmuştu.

O gün Hayati Nizamoğlu’nun anlatımı ile Muğla kamuoyunun beklentileri paylaşılırken, “Muğla Sağlığı”nın bugünkü durumu, sorunları ve hedefler masaya yatırıldı. O gün Rektör HarmandarMimarlık Fakültesi Muğla’da kalacak” derken, şu sözünün altını çiziyordu:

Muğla yakın gelecekte Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak

Neden olmasın?

xx        xx        xx

Hayati Nizamoğlu’nun dillendirdiği beklentilerimizden birisi beklemediğimiz çabuklukla gerçekleşti.

YÖK, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin başvurularını yaptığı fakültelerden Diş Hekimliği Fakültesi’ne onay verdi.

Tıp Fakültesi’nin Muğla’ya gelişinde emeği olanlardan 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu’nun Diş Hekimliği Fakültesi ile Muğla’ya dair hayallerinden biri daha gerçekleşiyor… Oldukça verimli geçen o ikinci buluşmada Rektör Harmandar, “Şu anda üniversite olarak en önemli hedeflerimizden birisi Sağlık Kampusumuzu tüm birimleri ile faal hale getirmek” diyerek şöyle anlatmıştı:

Bunun için Diş Hekimliği Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi için Senato’da kararımızı alıp YÖK’e başvuru yaptık. Sağlık Kampusu’nda her iki fakülte için Tıp Fakültesi yanında yerleri hazır. Bir de Hukuk Fakültesi başvurumuz var. Bunlardan Diş Hekimliği için epey yol alındı.

Beklenti Sağlık Bakanlığı MSKÜ Araştırma Hastanesi’nin M Kapı karşısındaki yerine taşınmasından sonra Diş Hekimliği’ne onay verilmesiydi.

Beklediğimizden erken oldu…

xx        xx        xx

Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili onay YÖK’ten geçen hafta çıktı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar YÖK’ün onayının ardından yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokolden sonra fakültenin hemen açılabileceğini belirterek şunları söyledi:

Başta yerel gazete sahipleri ve Muğla Basını olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tıp Fakültemizin açılabilmesi için Afiliasyon (Ortak Kullanım) uygulamasından yararlandığımız gibi Diş Hekimliği Fakültesi’nin de açılabileceğini YÖK’e anlattık. Bugün YÖK’ün olumlu kararını aldık. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanımız sayın Recep Akdağ ile görüşeceğiz. Sayın Bakanımız Tıp Fakültemizin yeni binasının yapımında ve öteki aşamalarda hep yanımızda oldu. Diş Hekimliği içinde yardımları olacaktır. Bir aksilik çıkmazsa önümüzdeki yıl bu yeni fakültemize öğrenci kabul ederiz.

İnşallah…

xx        xx        xx

Şimdi ne olacak?

Olacaklar için öncelikle Araştırma Hastanesi’nin bir an evvel yeni binasına taşınmasını bekleyeceğiz.

Karadağ’daki inşaatın biran önce bitirilebilmesi; ek bina inşaatı ile kavşak düzenlemesine de biran evvel başlanabilmesi ve Afiliasyon ile Diş Hekimliği’nin hayata geçirilebilmesi için Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile yapılacak görüşmede Milletvekili Nihat Öztürk’ün kolaylaştırıcı olmasını bekleyeceğiz…

Aslında Sağlık Kampusu içinde C Blok denilen ek bina inşaatı ile birlikte bir de hasta yakınları için kafeteryası ve lokantası ile birlikte bir de otel yapılmasında yarar var. Yarın hasta yakınlarının protestoları ile karşılaşmamak için bu şart… Taksicilerde “Durak nerede?” diye soruyorlar.

Bir de bildiğimiz kadarıyla o Sağlık Kampusu içinde Kredi Yurtlar Kurumu’na ayrılmış bir alan var. Orada da yurt yapımına başlansa fena mı olur?

xx        xx        xx

Nasıl olacak?

Anımsanacağı gibi Tıp Fakültesi’nin faaliyete geçebilmesi için kendi hastanesinin olması gerekiyordu. Hastane ise yoktu. İşte o zaman Afiliasyon uygulamasına başvurulmuştu.

Afiliasyonortak kullanım” anlamına geliyor. O zaman bu uygulama ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı arasında bir “protokol” yapılarak Muğla Devlet Hastanesi Muğla Tıp Fakültesi’nin de uygulama, araştırma faaliyetlerine açılmıştı.

Şimdi aynı yoldan geçilecek.

Şu anda Araştırma Hastanesi’nin faaliyette olduğu alanda bilindiği gibi çok güzel bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne sahibiz. Bu hastanenin hemen yanında da eski Sağlık Koleji binası bulunuyor. Bu bina Karadağ’da Morfoloji binası bitene kadar Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitiminin ve hocalar tarafından poliklinik hizmetinin verildiği yapı olarak kullanılmıştı.

Diş Hekimliği Fakültesi de bu binada öğrenci kabul edilebilir…

Bunun için Sağlık Bakanlığı ile bir protokol yapılarak Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin ortak kullanıma (Afiliasyon) açılması yeterli olacaktır…

xx        xx        xx

Yukarıda “Çok mu önemli?” diye sorup “Çok önemli. Hem Muğlalıların ağız ve diş sağlığı, hem de “Sağlık Turizmi” için çok önemli…” diye yanıt vermiştim.

Diş Hekimliği Fakültesi sayesinde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hiçbir eksiği olmayan, üst düzeyde hizmet veren bir merkez olacaktır.

Bu hizmeti öncelikle Muğlalılar alacak

Böyle bir merkez elbette Avrupalı hastaları da çekecek ve gelmişken Muğla’yı tanıyıp, tatil yapmalarını da sağlayacaktır…

Hayırlı olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.