Diş Hekimliği Geliyor…

Bu haber 11 Ocak 2017 - 0:01 'de eklendi ve 991 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü idi.

Çalışan Gazetecinin günü mü olurmuş! Çalışan Gazetecinin göreceği güzel günlerde olmaz. Bugüne kadar hiç olmadı… Çalışan Gazetecinin olsa olsa “gününü göreceği” gün olur!

Bende ‘günümü görmeyi; MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’un Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayeti üzerine açılan soruşturmanın sonucunu bekliyorum.

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti dün 10 Ocak nedeniyle kahvaltı düzenledi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut’un MUTSO Danışmanlığı yaptığını biliyordum. Meğer Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan kardeşimiz de MUTSO Dergisini yayına hazırlıyormuş. Olur böyle şeyler…

Dün kahvaltıya gidemedim. İçimden gelmedi… Geçen sefer kırık kemiklerim nedeniyle gidememiştim. Bu sefer gönlümdeki kırıklar engel oldu…

Dün çalışan gazetecilerin gönlünü almaya, günlerini kutlamaya çalışanlar az değildi. Önceki gün Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan ilk isim ise Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş oldu. Ben de kendisini kutluyorum…

xx           xx           xx

Yanlış anlaşılmasın, önceki gün başka kutlayanlarda olmuş olabilir.

Benim gördüğüm, bir gazeteci olarak bana mesajı ulaşanlardı. Herkes meşrebince kutluyor. Vali Amir Çiçek şöyle demiş:

Kamuoyunu aydınlatmak için her türlü olumsuzluğa rağmen büyük bir özveri ile toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren basın çalışanlarımızın, ilkeli ve objektif anlayışla devam edeceğine inandığım çalışmalarında başarılar diliyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, en kalbi sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yaptıkları, doğru, tarafsız, gerçek haberlerle bugüne kadar halkı bilgilendiren, bu uğurda canından olan bütün basın emekçilerini saygı ile anıyor, mesleğini onuru ile sürdüren taraf olmayan bütün basın emekçilerinin de gününü kutluyorum.” ifadesinde bulunmuş.

Menteşe Belediyesi’nden gelen “Gazeteciler Kamu Yararını Gözetir” başlığını taşıyan haberde, Başkan Gümüş mesajında Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüne de yer vermiş. Başkan Gümüş şöyle demiş:

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır’ diyerek basının özgürlüğünden dem vurmuştur. Bu bağlamda, amaçları vatandaşların doğru haber almasını sağlamak olan tüm gazetecilerin gününü kutluyorum.

Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazıyorlar da ne oluyor?

Kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına olumsuz ve zor şartlarda, kısıtlı imkânlarla, özverili bir biçimde görevlerini yapan gazetecilerin herhangi bir müdahaleyle karşılaşmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Gümüş’ü dinleyelim:

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu verilerine göre Türkiye’de 142 gazeteci cezaevinde. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2016 raporuna göre de basın özgürlüğü kategorisinde ülke olarak 2 sıra daha gerileyerek, 180 ülke arasında 151. sırada yer aldık.

xx           xx           xx

Dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde içimden günün anlam ve önemini belirten bir yazı yazmakta gelmedi. Ayrıca gündemimde Muğla’nın Sağlığı var…

Güzel buluşmalar oluyor. Güzel “gelişmelere” dönüşeceğini umuyorum. O nedenle dükü yazıma “Müjdeler vermekten” söz ederek başlamıştım. Müjde sayılır mı bilmiyorum, Karadağ’daki yeni hastane hizmete açıldığında geride kalan alanın kesinlikle sağlık hizmeti üreten bir alan olmaya devam edeceğini paylaşmaya çalıştım.

Poliklinik hizmetleri, yani hasta muayeneleri şehir merkezinde de devam edecek…

Geri kalan alanda, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin hemen yanında en azından 200 yataklı bir hastane düşünüldüğünü paylaştım.

Bütün bunlarda Milletvekili Nihat Öztürk’ün de katkısı varmış.

Elbette yatak sayısı arttırılabilir, ikinci bir hastanemiz olabilir, sağlık turizminden ekmek yemeye başlayabiliriz. Çocuklarımızın sağlıklarını güvence altına almakla birlikte, işsiz kalmalarının da önüne geçebiliriz…

Bunun için Yerel Gazete Sahiplerinin başlattığı harekete sahip çıkmamız, siyasi iradenin taleplerimizin önüne geçmesi ve siyasi iradeye omuz vermemiz yeterli olacaktır.

Dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutlamak için aradıklarında neden bu konuda söz etmediğimi merak edip soranlar çok olunca, önceden planlanmış sağlık yazımın içine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü almak durumunda kaldım.

xx           xx           xx

Haberi Hamle’de gördüm. Dikkatimi çekti.

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin bir kahvaltıda çalışan gazetecileri bir araya getirmeye; Tufan Doğu, Erman Şahin, Hüseyin Nizamoğlu gibi duayenlerle buluşturmaya çalıştığı gibi, Cumhuriyet Kadınları Derneği de Çakar Sofra’da şehrin bir kısım dernekçileri ile siyasetçilerini buluşturmuş.

Kim bunu yapan?” diye hemen haberi okudum.

Çakar Sofra’da düzenlenen kahvaltılı toplantıda ne zamandır varlıklarından haberdar olmadığımız Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği yönetici ve üyeleri bir araya gelmişler. CHP Kadın Kolları da katılım göstermiş…

Toplantının açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Av. Didem Özbek, şu ifadelerde bulunmuş:

Biz dernek olarak taze bir yönetimiz. Ülke olarak çok iyi günler yaşamıyoruz. Her hafta bombalar patlıyor, kadın hakları konusunda zaten geriydik, şu an daha da geriledik. Herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini düşünüyorum. Bizde çalışmalara başladık. Siz Cumhuriyete sahip çıkan kadın ve erkekler sayesinde geleceğe daha bir umutla bakıyoruz. Tüm desteklerinizi bekliyoruz

Av. Didem Özbek partisinin Kadın ve Gençlik Kolları’ndan yetişme genç bir isim. Galiba umutlar gençleşiyor…

xx           xx           xx

Hafta sonunda bir başka etkinlikte Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiş. Biliyorum şu anda o il müdürlüğünde başarılı Şube Müdürü Devrim Karakuş’un “sözleşmesinin” neden uzatılmadığını da soranlar olacaktır. Bu konuyu ayrıca ele alacağız.

Ancak şu kadarını söyleyeyim, biz Muğlalılar kendi insanlarımızı sevmiyoruz. Yabancıyı seviyoruz. Gazetecinin bile yabancısını “dost” belliyoruz! Tuhaf bir şehirde yaşıyoruz, ama bu şehri de seviyoruz işte…

Neyse konumuza dönelim.

Sarıkamış Şehitleri’nin 102. yılında il merkezinde şehitlerimiz anısına yürüyüş düzenlendi. Hava sıcaklığının eksi 2 derece düşmesine rağmen yaklaşık 5 bin kişi Atatürk Anıtı’ndan Şehitler Anıtı’na kadar yürümüş…

Atatürk Anıtı’nda başlayan yürüyüşe Vali amir Çiçek, Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, İl Garnizon ve Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Kaymakam Caner Yıldız, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, kamu kurum müdürleri, AK Parti ve MHP yöneticileri, STK’lar, gençler ve vatandaşlar katılmış.

Ne zaman gerçek anlamda üşüsem Sarıkamış aklıma gelir. Bir de Allahuekber Dağları gelir…

xx           xx           xx

Diş Hekimliği Fakültesi’ne gelince… Rektörlük kararını almış Bakanlığa ve YÖK’e başvuru yapılmış. Onay alınamamış, ama alınabilir. Şu anda implant dahil her türlü operasyonun yapılabildiği muhteşem bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne sahibiz.

Araştırma Hastanesi yeni binasına taşındıktan sonra geride kalan alanda depreme dayanıklı olmadıkları için İl Sağlık Müdürlüğü ve yeni Poliklinik hariç bütün binalar yıkılacak, ama bir bina daha kalacak: Yakın zamana kadar Tıp Fakültesi ve Poliklinik olarak kullanılan eski sağlık koleji binası…

5 yıl Tıp eğitiminin verildiği yapıda pekala Ağız ve Diş Sağlığı eğitimi de verilebilir. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi de “Uygulama Hastanesi” olur…

Afiliasyon ile Tıp’a kavuştuk, Diş Hekimliği’ne de sahip olabiliriz.

Yeter ki Muğlalılar istesin, siyasi irade Ankara’da etkili olsun…

Devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.