Diş Hekimleri’nden açıklama « Hamle Gazetesi

Diş Hekimleri’nden açıklama

Bu haber 15 Ekim 2014 - 0:22 'de eklendi ve 973 kez görüntülendi.

discilerMuğla Dişhekimleri Odası Başkanı Dişhekimi Umut Barış Baykara, Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik taslağı ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı.
Haber Merkezi
Muğla Dişhekimleri Odası Başkanı Dişhekimi Umut Barış Baykara, Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik taslağı ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı.
Baykara açıklamasında , “Sağlık Bakanlığı; alanının ihtiyaçlarını, çözüm yöntemlerini ve uygulama kurallarını belirlemek konusunda kendisini tek yetkili saymakta, düzenlemenin muhatabı meslek gruplarının temsilcileriyle herhangi bir paylaşıma gerek duymaksızın kurallar çıkarmaktadır. Son günlerde çeşitli platformlarda yayınlanan Sağlık Bakanlığının ise resmi olarak doğrulamaktan kaçındığı, Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik taslağı, içerdiği kurallar itibarıyla diş hekimliğinin sorunlarına çözüm getirmekten uzaktır. Bu kurallar bir bütün olarak değerlendirildiğinde diş tedavi hizmetlerinin büyük merkezler aracılığıyla verilmesi; bu merkez diş hekimi olmayanların da sermayede ortak olarak katılabilmesi ve diş hekimlerinin bu büyük merkezlerin çalışanı olmasının tasarlandığı anlaşılmaktadır” dedi.
Baykara açıklamasına şöyle devam etti:
“Serbest diş hekimliğinin temel sorunları arasında; hastaların primini ödedikleri kamu sağlık sigortasının serbest diş hekimliği hizmet bedelini karşılamaması hizmet verdikleri yerlerle ilgili kat malikleri ve belediyelerin karşılanması olanaksız talepleri sayılabilir. Bu temel değişikliğin yanı sıra; geçtiğimiz günlerde Danıştay’ın yürütmesini durdurduğu Sağlık NET 2 programının yönetmelikle temellendirilip hasta verilerinin bakanlıkla paylaşılması, muayenehane çalışma saatlerinin ruhsatla belirlenmesi taslakta yer almaktadır. 2001 Lizbon kararları çerçevesinde Avrupa Birliği diş hekimliği muayenelerini serbest meslek grubunun vazgeçilmez unsurları olarak değerlendirmiş ve bu karar doğrultusunda muayenehaneleri desteklemeyi sürdürmektedir. Yeni Düzenleme yapılmasını gerekli kılan ihtiyacın ne olduğunun meslek örgütüyle ve diş hekimi kamuoyu ile paylaşılmalıdır.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.