Direnişin yıl dönümü

Bu haber 16 Eylül 2014 - 23:00 'de eklendi ve 620 kez görüntülendi.

direnisssTermik santrallerin ve beraberinde kömür işletmelerinin özelleştirmesine karşı direnin Yatağan’ın maden ve enerji işçilerinin Yatağan Termik Santrali önüne kurdukları “Direniş Çadırı” dün bir yılını tamamladı. Sendika başkanlarının ortak açıklamasında “1 yıl Eylemlerle, direnişlerle, mücadelelerle, dolu dolu geçti. Özelleştirme ihalelerini iptal ettiremedik. Ama pes etmiş değiliz” denildi.
Özcan Özgür
Termik santrallerin ve beraberinde kömür işletmelerinin özelleştirmesine karşı direnin Yatağan’ın maden ve enerji işçilerinin Yatağan Termik Santrali önüne kurdukları “Direniş Çadırı” dün bir yılını tamamladı. Sendika başkanlarının ortak açıklamasında “1 yıl Eylemlerle, direnişlerle, mücadelelerle, dolu dolu geçti. Özelleştirme ihalelerini iptal ettiremedik. Ama pes etmiş değiliz.” denildi.
Eylemlerimiz devam edecek
Yatağan Termik Santrali girişinde kurulu Direniş Çadırı önünde yapılan anmada, Tes İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ile Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin birlikte işçilere seslenirken, “1 yıl Eylemlerle, direnişlerle, mücadelelerle, dolu dolu geçti. Özelleştirme ihalelerini iptal ettiremedik. Ama pes etmiş değiliz. İşimiz aşımız, geleceğimiz göz bebeğimiz santrallerimiz özelleştirme kapsamından çıkarılıncaya kadar eylemlerimiz devam edecek. Sizlerin onurlu mücadelesi karşısında firmalar, bu santrallerden vazgeçecekler. Biz buna yürekten inanıyoruz.” diyerek şöyle devam ettiler:
“Yatağan Direnişi sadece santrallerle değil, bu ülkede hakkı yenen tüm emekçiler, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden kardeşlerimiz, işten atılan, ezilen, horlanan tüm emekçiler adına devam etmek zorundadır. Direniş Yağmaya, talana, vurguna, yolsuzluklara karşı devam edecektir. Halkımız için, vatanımız için, çocuklarımızın geleceği için devam edecektir. Başta özelleştirmeler olmak üzere, taşeron uygulamalarına, asgari ücretin sefalet ücreti olmasına, düşük ücret politikasına, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesine, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışmanın her türlüsüne, iş cinayetlerine, sendikasızlaştırmaya ve işten atılmalara karşı mücadelemizi yükseltmek, sesimizi duyurmak için direnmeye devam edeceğiz.”
Direnişin Kronolojisi
Yatağan Termik Santralı önünde yapılan 1. Yıl Anmasında, bir yıl önce başlatılan direnişin kronolojisi anlatılırken şöyle denildi:
“Milas’ta Sodra Dağı’na çıktık. Sesimizi dağlardan duyurmaya çalıştık. 60.000 imza toplayıp TBMM’de tüm vekillere ulaştırdık. Milas’tan Ankara’ya yürüdük. Direniş Çadırında Fikret Sazak eşliğinde söyleşi yaptık. Muğla’da AKP İl Binası önünde basın açıklaması yaptık burada polisin orantısız gücünü, biber gazını yedik, ama yılmadık. Aynı muameleyi Milas AKP önünde yaşadık. Hastanelik olduk ama yine yılmadık. Ankara’da Enerji Bakanlığı önüne baretlerimizi bıraktık.
Başbakan’la Marmaris’te görüşme yaptık. Direniş Çadırımızın yanına 9 Aralık’ta Açlık Grev çadırı kurduk. 3 hafta aç olarak nöbet tuttuk. Milas’ta şimdiye kadar yaşanmayan eşi benzeri görülmeyen miting yaptık. 24 Ocak’ta Ankara’ya yürümek istedik. Muğla Valiliğinin talimatıyla yürüyüşümüze izin verilmedi. Başbakan’ın Muğla Mitingine gittik, polisin yine müdahalesiyle karşılaştık. Ankara Özelleştirme İdaresi Önünde Basın Açıklaması yaptık, Ardından Kurtuluş Parkında Nöbet tutmaya başladık. 2 ay parkta nöbet tuttuk. 14 Nisan’da Özelleştirme İdaresi önüne zincirledik kendimizi.
18 Nisan’da Yeniköy ve Kemerköy Santral ihalesi sırasında Özelleştirme İdaresi önünde yine müdahaleyle karşılaştık. İctaş Holding önünde Basın Açıklaması yaptık, İstanbul 3. Köprü ayağına pankartımızı açtık açıklamamızı yaptık. Maliye Bakanlığı önünde kefenli, zincirli eylem yaptık.
1 Mayıs İşçi Bayramını Yatağan’da Özelleştirmeye Hayır mitingine çevirdik. Türk-İş Başkanlar Kurulu Olağanüstü toplanması doğrultusunda çağrı yaptık çağrımız kabul gördü. Ardından 13 Mayıs günü Soma’da hiç istemediğimiz katliam gerçekleşti. Akabinde Ankara güven Parkta, Yatağan’da, Milas’ta soma katliamı için Basın Açıklaması ve yürüyüş düzenledik. Enerji Bakanlığı önünde Soma’nın hesabı sorulsun, Yatağan Soma olmasın diye açıklama ve zincirli eylem yaptık. TÜRK-İŞ’in almış olduğu karar gereği işyerlerinde 1 günlük iş bırakma eylemi, ertesi gün 2 saatlik iş bırakma eylemi, daha sonra Muğla AKP önünde Basın Açıklaması ve yürüyüşü gerçekleştirdik. Yatağan Termik Santralinin İhalesini Rekabet Kurulunun onaylaması nedeniyle AKP İlçe binasına siyah çelenk koyduk ve Basın Açıklaması yaptık. 6 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi için Muğla’ya gelen Başbakanı görmek istememiz rahatsızlık yarattı. Yine polis şiddeti 100 arkadaşımız gözaltına alındı. Kömür İşletmesi önünde iş makinalarıyla barikat kurduk hiç kimseyi içeri almadık. Yeniköy, Kemerköy ihalesinin onaylanması sonucu işyerleri önünde açıklama yaptık. Şimdiye kadar yaptıklarımız bunlar, bundan sonra yapacaklarımız sürpriz. Zaman neyi gösterecek göreceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.