Direniş çadırı kurdular

Bu haber 17 Eylül 2013 - 17:16 'de eklendi ve 800 kez görüntülendi.

direniscadiri12316341313165413241321Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri’nin özelleştirme kararının ardından Maden-İş ve Tes-İş Sendikalarına bağlı üyeler Yatağan Termik Santrali önünde direniş çadırı kurdular.
Haber Merkezi
Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri’nin özelleştirileceğinin açıklamasın ardından harekete geçen Maden-İş ve Tes-İş Sendikaları il genelinde başlattıkları imza kampanyasının ardından Yatağan Termik Santrali önünde direniş çadırı kurdular.
Termik santral önünde gerçekleşen çadır kurulma eylemine Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, TES İŞ Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, ESM Muğla İl Temsilcisi Ferruh Eyüboğlu, Memur Sen Şube Başkanı Ramazan Girgin, TES İŞ ve Maden İş sendikası yöneticileri ve sendikaya kayıtlı işçiler ile KESK’e bağlı memurlar katıldı.
Eylemde konuşan TES İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik; “15 Ocak günü burada kurduğumuz direniş çadırımızı hep birlikte zafer türküleri ve halaylarla sökerken 2013 yılını Mücadele ve Direniş yılı ilan ederek, ‘Umarım bizi yönetenlerin aklı başına gelir de bizi bir daha test etmeye kalkmazlar. İnşallah bu çadırı bir daha kurdurmazlar’ demiştik. Görüyoruz ki bizi yönetenler, hala Yatağanın geçilmez olduğunu anlayamamışlar. İşte onurlu tarihi yeniden yazmak için buradayız. Direniş çadırımızı kurarak, direnişimizi büyütmek için 24 saat nöbet tutacağız, tüm ülkeyi Yatağan ve direniş alanı yapma kararı aldık. Direnmeye karar vermek, zafere atılan ilk adımdır. Direnmeye başlamak zafere biraz daha yaklaştırır insanı. Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallari’nde çalışan Tes-İş ve Maden-İş üyeleri tek bir vücut, tek bir yürek olarak yıllardır özelleştirmeye karşı vermiş oldukları mücadeleden bugünde, yarında asla taviz vermeyecektir” dedi.
Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ise şunları söyledi:
“Özelleştirme kesinlikle sizin menfaatleriniz için yapılmıyor. Dolayısıyla bizler burada sadece kendi işimizin, aşımızın kavgasını vermiyoruz. Tamamen batı dayatması olan özelleştirmeye karşı halkın malı olan bu santral ve kömür ocaklarımızı vatan malı bilinci ile sahip çıkıyoruz. En büyük gücümüz ise haklılığımız ve meşruluğumuzdur. Burada kazanılacak zafer diğer yerlere de barikat olacaktır. Çalışkan dedenin mirasyedi torunu mantığı ile milletin mallarını talana, peşkeşe açanlar Yatağanda ve Milas’ta hüsrana uğrayacaklardır. Sadece Kamuda değil enerji sektöründe de taş üstünde taş bırakmamaya çalışan hükümetten talebimiz, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının iptal edilmesidir.”
Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde direniş çadırının kurulmasının ardından işçiler olaysız bir şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.