Diktiği ağacın 7. yaşını kutladı

Bu haber 05 Ağustos 2015 - 18:46 'de eklendi ve 797 kez görüntülendi.

diktigiagacin65565656Muğla Abide Hasan Nuri Öncüer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde kalmakta olan Âşık Hasan kendi diktiği çınar ağacının 7. yaşını kutladı.

Hafize Ataseven

Muğla Abide Hasan Nuri Öncüer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde kalmakta olan Âşık Hasan kendi diktiği çınar ağacının 7. yaşını Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Muğla Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Nilüfer Keser, Müdür Yardımcısı Ülkü Pıçakçıefe, Psikolog Çetin Kormaz, Huzurevi Sakini Nurten Tutar ve Ali Kenker ile Huzurevi personeliyle kutladı.
Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, koruma ve bakım altındaki yaşlıların her türlü sportif ve kültürel çalışmalarını sonuna kadar desteklediklerini belirterek “Huzurevi sakinlerinin Aşık Hasan ismini taktıkları Koplay Polat amcamız yazdığı şiirleri ile tanınıyor. Aşık Hasan içindeki Atatürk, doğa ve insan sevgisi şiirleri ile gelecek nesillere aktarılacaktır. Aşık Hasan Muğla’ya ilk geldiği zamanlarda buraya bir ağaç dikmiş üzerinden 7 yıl geçmiş koca çınar ağacı olmuş şimdi gölgesinde ferahlıyoruz. Atalarımızın deyimi ile Aşık Hasan’ın bu dünyada 7 yaşında bir dikili ağacı var ” dedi
50 yıl önce bugün gelen bir ilhamla okuma yazma bilmeden şair olduğunu söyleyen Âşık Hasan “Şairlik bana Allah’ın bir lütfu ben okuma yazma bilmezken şiir yazmaya başladım 20 yaşına kadar imkânsızlıktan okuma yazma öğrenme fırsatı bulamadım askerde Mahmut isimli bir arkadaş okuma yazmayı öğretti o zamandan beri gece gündüz fark etmeden ilham geldikçe yazıyorum
2003-2008 yılları arasında İzmir’de huzurevinde kaldığını belirten Polat “2008 yılından bu yana Muğla huzurevindeyim. Burada çok iyi zaman geçiriyoruz Muğla’ya ilk geldiğim zaman bu çınar ağacını dikmiştim yıllar içersinde büyüdü gelişti şimdi gölgesinde hoşça vakit geçiriyoruz demem o ki insan da çınar ağacı gibi olmalı tüm dünyaya olamıyorsa bile memleketine, şehrine ve çevresine katkısı olmalı bir olmalı birlik olmalıyız zaman birlik zamanı” dedi.
Etrafımız sözde çevrecilerle dolu ama lafta çevreciler. ağaç dikmeyen adamdan çevreci olmaz. Gençlere ağaç dikmenin önemini kaç kez gerekiyorsa anlatmalıyız. Bu davranışımın gençlere örnek olmasını istiyorum gerçekten çevresini vatanını milletini seven gençler ağaç diksinler gelecek nesillere yemyeşil bir dünya bıraksınlar bu; hep beraber aynı hassasiyeti göstermemiz ile mümkün.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.