Devlet “Mış Gibi” Yapar Mı? « Hamle Gazetesi

Devlet “Mış Gibi” Yapar Mı?

Bu haber 20 Kasım 2019 - 11:05 'de eklendi ve 646 kez görüntülendi.
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

 İdris KOÇ

Günlük yaşamımızda “mış gibi” yaptığımız şeyler ile ilgili çok şey duyuyoruz. Üstün Dökmen’in “Mış Gibi Yaşamlar” kitabı meşhur. İşimizde, ilişkilerimizde, ibadetimizde, ticaretimizde “mış gibi” yapmanın çok örneği var. Bu, belirli ölçüde anlaşılabilir ya da izah edilebilir bir durumdur. Çünkü psikolojide kullanılan terapi tekniklerinden biri de “mış gibi yapmak”.

Ancak kamuda “mış gibi” yapmak, özellikle de kamu kurumlarının bir politika olarak “mış gibi” yapmayı benimsemesi pek izah edilebilir bir durum değil. Çünkü; olmayan, yapılmayan, yapılamayan şeyleri “mış gibi” göstermek, insanları kandırmaktır. Konu, yapılan ve yapılmayan işler olunca, kamu kurumlarının daha gerçekçi ve samimi olması gerekir.

Oysa manzara hiç de öyle değil. Geçen hafta Seydikemer’de yaşanan garip bir hırsızlık olayı basına yansıdı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sürücüleri uyarmak için yol kenarlarına yerleştirilen maket trafik araçlarından birinin aküsü çalınmıştı.  Bir “mış gibi” hikayesiydi bu. Polis varmış gibi… Herkes bu garip hırsızlık olayını konuşurken kimse bu garip uygulamayı konuşmadı.

Cuma günü iş çıkışında haberlere göz atarken “MSKÜ’nde Akademik Açılış Töreni Düzenlendi” başlıklı habere rastladım. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin 2019-2020 akademik yılı açılışı yapılmıştı, hem de derslerin başlamasından sekiz hafta sonra. Bu törenin eğitim yılının ilk haftasında yapılması gerekmez miydi? Biz mi yanlış biliyorduk? Google, göre akademik yıl “üniversitelerde öğretimin başladığı günden sona erdiği güne değin geçen süre”ydi. Buna göre de akademik yıl açılışının derslerin ilk haftasında yapılması gerekirdi. Sekiz hafta sonra tören yapmak, buna da “akademik yıl açılışı” demek ne kadar doğru? Bu cenazeden sekiz hafta sonra taziyeye gitmek gibi bir şey. Taziyenin ilk üç günde yapılması gerektiğini unutarak… “Mış gibi” bir tören yapmak yerine, başka bir organizasyon yapılamaz mıydı?

Pazar günkü gazetelerin ilk sayfa haberlerinden biri de Gümüşhane Taşköprü Yaylası’nda yapılan doğa katliamına neden olanların görevlerinden alındığı haberiydi. 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de define kazısı için olumlu görüş bildiren kamu kurumlarının yönetici ve görevlileri başlatılan soruşturma kapsamında açığa alınmıştı. Yine bir “mış gibi” yapmak hikayesi. Bu kazıya izin verenler yeterli inceleme yaparak mı bu raporu düzenledi, bu raporları onaylayanlar ve kazıya izin verenler yasalara uygun olarak mı işlem yaptı ya da bir yerlerden gelen telefon üzerine bu belgeleri imzalamak zorunda mı kaldı? Bu soruların cevabına dair tahminlerimiz olabilir. Ancak bu olayın basına yansıması ve tepki çekmesi üzerine birileri yine “mış gibi” devreye girdi. Haberi yokmuş gibi davrananlar soruşturma başlattı ve sözde sorumlular açığa alındı.

Devlet; vatandaşının dürüst, samimi, sorumlu bir birey olarak devletini, toprağını, bayrağını, kurumlarını, kaynaklarını korumasını ve bu bilinç ve sorumlulukla yükümlülüklerini yerine getirmesini beklerken kendisi “mış gibi” yapabilir mi?

Elbette “Devlet” bir tüzel kişilik, kişi değil. Devlet’i temsil edenler ise kamu kurumlarının yönetici ve çalışanları. “Devlet mış gibi yapar mı?” derken kastımız da bu kamu kurumlarının yöneticileri. Yöneticilerin kurumlarında yapılmayan ya da yapılamayan bazı işlerle ilgili “mış gibi” davranmaları, öncelikle “Devlet” sorumluluğu ile bağdaşmıyor. Dolayısıyla da karar alırken, bir uygulamayı başlatırken, “mış gibi” değil; gerektiği gibi yapılmalı, olduğu gibi anlatılmalı, gösterilmeli.

Polis varmış gibi, ders yapılmış gibi, yapılıyormuş gibi, önemsiyormuş gibi, üzülmüş gibi, yapmış gibi, toplanmış gibi, görmemiş gibi, duymamış gibi, bilmiyormuş gibi…

Kamu kurumlarında her gün “mış gibi” gösterme gayretinin havalarda uçuştuğu birçok toplantı yapılıyor. “Mış gibi”lerle dolu raporlar hazırlanıyor. “Mış gibi” eğitimler düzenleniyor.

İyi de, “mış gibi” nereye kadar?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.