Devlet Hastanesi yeniden hizmet vermelidir « Hamle Gazetesi

Devlet Hastanesi yeniden hizmet vermelidir

Bu haber 09 Ekim 2017 - 1:05 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, önümüzdeki günlerde hizmete girmesi beklenen Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yanında kent merkezinde bulunan mevcut hastanenin de ‘Devlet Hastanesi’ olarak hizmet vermesi gerektiğini söyledi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, önümüzdeki günlerde hizmete girmesi beklenen Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yanında kent merkezinde bulunan mevcut hastanenin de ‘Devlet Hastanesi’ olarak hizmet vermesi gerektiğini söyledi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesinin hemen karşısında bulunan Tıp Fakültesi Hastanesi’nin tamamlanma aşamasına geldiğini kaydeden Mansur Harmandar, “Muğla merkezde bulunan devlet hastanesinde afilasyon yapmak için uyulan bir protokol var. Bu hastanenin adı T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesidir. Yani hem Sağlık Bakanlığı’nı hem de üniversiteyi temsil ediyor. Biz burada alt yapıdan sorumlu değiliz. Biz burada tedavilerden, öğrencilerin eğitiminden sorumluyuz. Alt yapıda çalışan personeli Sağlık Bakanlığı temin eder. Bugüne kadar hastanede böyle çalıştık. Muğla ve yöre insanımıza güzel hizmetler verdik. Öğretim üyelerinin gelmesi ile daha fazla hastaya bakma ve yeni tedavi yöntemlerinin uygulanmasına fırsat çıktı. Amacımız tüm hastalarımızın tedavilerinin Muğla’da yapılmasıdır. Yeni hastane için yer aranıyordu. Üniversitemizdeki yeri devrederek yeni hastanemiz Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı. Buna da biz destek verdik. Çünkü üniversite tarafından yapılmış olsa idi burayı biz 10 senede bitiremezdik. Hastane TOKİ tarafından 114 milyon TL’ye mal edildi. Sadece J Blok’ta eksiğimiz var. Kardiyoloji ameliyatları, anjiyo ve nükleer tıp birimleri için ihale yapıldı. Bu hastanenin hizmete girmesine engel değil. Yetki sağlık Bakanlığı’na ait. Bu yetki bize verilir verilmez burada hizmete başlayacağız” dedi.

Yeni hastanenin hizmete girmesinin ardından kent merkezinde bulunan mevcut hastanenin hizmet vermesi gerektiğini kaydeden Rektör Harmandar, “Her odasında bir hastanın kalacağı söylenen yeni hastanenin 475 yatağının 600’e çıkarılabilir. Bu hastanenin odalarının ikişer yataklıya dönüştürülmesi demektir. İlçelerde de çok güzel hastanelerimiz olmasına rağmen herkes buraya gelecektir. Oysa üniversite hastaneleri Devlet Hastanelerinde hastalığına çare bulunamayanların kabul edildiği yerledir. Ankara’da bulunan Hacettepe Hastanesi’de öyledir. Devlet hastanelerde tedavi gören ancak hastalığına çare bulunamayan, yurdun her yerinden hasta kabul eder. O yüzden şehir merkezinde Devlet Hastanesi yeniden hizmet vermelidir. Bu yönde bizimde, milletvekillerimizin de çalışmaları var. Bu konuda basına ve STK’lara da görev düşüyor” dedi.

MAB çağrıda bulunmuştu

Muğla Ortak Akıl Birliği (MAB) Menteşe İlçesi’nde ki kent merkezinde 2. basamak sağlık hizmeti veren  Devlet Hastanesi’nin yeniden ve yerinde açılması için geçtiğimiz günlerde kampanya başlatma kararı almıştı.

MAB Dönem Başkanı Hafize Nizamoğlu Acar, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin girmesinin ardından kent merkezinde bulunan mevcut hastanenin de hizmet vermesi gerektiğini belirterek, “Bilindiği gibi Muğla’nın Tıp Fakültesi’ne sahip olabilmesi için fakültenin hastanesinin olması gerekiyordu. Bunun için ‘Afiliasyon’ uygulandı. 2. basamak sağlık hizmeti veren Devlet Hastanesi 3. basamak sağlık hizmeti veren Araştırma Hastanesi haline geldi. Bu arada Sağlık Bakanlığı Tıp Fakültesi için tam donanımlı bir 3. basamak sağlık hizmeti vermeye devam edecek hastane inşaatı Üniversite Yerleşkesinin karşısında tamamlandı. Buraya kadar her şey tamam. Şimdi taşınmadan sonra boşalacak hastane alanı ne olacak? Biz Muğlalıların orada Devlet Hastanesi’nin geçmişte olduğu gibi hizmet vermeye devam etmesi beklentisi içinde olduğunun farkındayız. Muğla Ortak Akıl Birliği olarak bu beklentiyi dillendiriyoruz. Bu anlamda bizden ve Muğlalılardan farklı düşünmediklerine inandığımız meslek odalarımızı ziyaret edeceğiz. Belli bir noktaya ulaştıktan sonra Muğlalının haklı talebini milletvekillerimizle el ele vererek Sağlık Bakanlığımız ile paylaşacağız. Hastanemizi geri isteyeceğiz. Tıp Fakültesi için ödünç verdiğimiz hastanemizi aynı yerde geri istiyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.