Devlet Hastanesi Geri Geliyor

Bu haber 21 Kasım 2017 - 1:49 'de eklendi ve 1.508 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Gökhan Tap hafta sonunda yaktı, yıktı gitti. Yaşamına son verip Hakka yürüdü…

Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Ortopedi Servisinde 8 ay kalırken ziyaretime geldiğinde tanışmıştık. Aslında tanıdığımı söyleyemem. O’nu asıl yeni hastanenin açılışında tanıdım. “Heyecanlı, hevesli, çalışkan” ve en önemlisi “samimi” bir kişilikti.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen basın kahvaltısına gittiğimde zemin benim yürüyemeyeceğim kadar kaygan olduğu için geri dönmüştüm, ama rahmetli Gökhan arkamdan koşup gelip, otomobilden indirerek koluma girmiş ve neredeyse beni zorla hastane ile ilgili brifing verilen kahvaltıya taşımıştı.

Aslında benim yapımda vardır, direnirdim, ama rahmetlinin yaklaşımı beni hastaneye döndürmüştü…

 

xx           xx           xx

Rahmetli Mevlüt Gökhan Tap beni hastanenin içine taşıyıp toplantı salonunda oturmamı sağlayıncaya ve oradan tekrar arabama ulaşıncaya kadar Genel Sekreterliğin (Basından sorumlu) Yardımcısı olmaktan çok bir “pazarlamacı” gibiydi. Hastanenin eksikleri ve yanlışları ile ilgili beni ikna etmek için elinden gelen yaptı. İkna da etti…

Kendisinin Kavaklıdere damadı olduğunu öğrendiğimde “Demek ki pazarlamacılığın oradan geliyor” diye espri yapmıştım. Beraber gülmüştük.

Ayrıca daha neler yapılabilir konusunda telefonda uzun konuşmalarımız olmuştu.

O ara kendisini, açık sözlülüğünü samimi bulup sevmiştim. Hatta kendisine 6 ay geçmeden kahvaltıda verilen bilgiler konusunda ve hastanenin eksikleri için 6 ay eleştirel bir yazımın olmayacağına dair söz vermiştim.

Hiç öyle aramızdan kalkıp gidecek gibi bir hali yoktu… Ölüm haberi bir “balon” gibi geldi bana. İnanamıyorum… Ailesini, çocuklarının onurunu koruyan çok geçerli bir nedeni olmalı… Öyledir de mutlaka. Umarız bilgi sahibi olanlar polisi, bizi ararlar…

Onunla dost olabilirdik… Emir Allah’ın… Rabbim taksiratını affetsin. Cennet mekanı olsun. Ailesine ve sevenlerine sabır versin…

 

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile görüştüğünü belirterek “Butik Hastane” müjdesi vermişti. Sevinmiştik…

Sonra da “Butik Hastane”nin Sağlık Bakanlarından Mehmet Müezzinoğlu’nun projesi olduğunu ve bu hastanede yataklı tedavi yapılmadığını öğrenip üzülmüştük…

Geçen cumartesi günü bu köşede “Ankara Muğla’nın Üstünü Çiziyor!” başlığı ile çıkan yazımda da bu durumu eleştirmiştim. O yazımın altına okurlarımızdan Asım Demirel de (özetledim) şu yorumda bulunmuş:

Biz Menteşeliler butik mutik değil, adam gibi Devlet Hastanesi istiyoruz. Butik ne demek? İlk akla gelen giysi satılan küçük dükkan demek. Birde butik otel var. Butik otel ne demek? Müşterilerine ev konforu sunan; küçük, rahat ve az yataklı otel demek. Biz devlet hastanemizi çok yataklı temiz, pak ve konforlu yapalım. Menteşe Devlet Hastanesini şapkadaki tavşanı kaybeden cambaz misali abra kabra yok etmeyelim.

Yukarıda bir yığın isim sayılıyor etkili ve yetkili. Demek bunlar bir araya gelip Muğla için ortak bir akıl yürütemiyor. Kuşadası’nda Yayla Köy Cami’sinin kıblesi yanlışmış şuanda TV haberlerinde söylüyor. Doksan sene sonra farkına varmışlar. Biz Muğla’daki yanlışları kaç sene sonra fark edeceğiz? Özcan Özgür’ün yazıları Muğla belleği olarak tarihe ışık tutacak. Bugün anlamayanların ve yazılardaki uyarıları değerlendiremeyenlerin torunları o gün anlayacak. Bizim ortak akıl konusunda sorunumuz var. Aklımızla sinerji yaratamıyoruz. Tek tek hepimiz akıllıyız ama ortak aklımız dibe vurmuş durumda. Muğla’yı birlik beraberlik ve ortak akıl kurtaracaktır.

 

xx           xx           xx

Allah’tan bugünlerde bir değerlendiren, dikkate alan var…

Geçen cumartesi günü bu köşede “Ankara Muğla’nın Üstünü Çiziyor!” başlığı ile çıkan yazımda da bu durumu Genel Cerrah Op. Dr. Naki Bulut’un değerlendirmesi ile birlikte ele almıştım.

O 18.11.2017 tarihli yazımda “Yani ‘Butik Hastane’ diye Milletvekili Öztürk kandırılmış olabilir mi bilmiyorum. Bizi kandırmayın. Aklımızla dalga geçmeyin… Yersek 2019’a kadar bekleyeceğiz ve ‘yataksız’ hastanemiz olacak!” demiştim… Ve yazıyı şöyle noktalamıştım:

Bugün Milletvekili Öztürk kahvaltıda gazetecilerle bir araya gelecek.

Hala umudumuz var…”

Umudumuz boşa çıkmadı…

O değerlendiren, dikkate alan var dediğim AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk

 

xx           xx           xx

O cumartesi günü Milletvekili Öztürk ile kahvaltıda buluştuk. Muğla Basını’ndan Hamle’den ben, Kent’ten Nejat Altınsoy ve Muğla Gazetesi’nden Mustafa İnci vardı.

Milletvekili Öztürk o günkü yazımı da okuyup gelmişti ve “Butik Hastane”yi tartıştık.

Kendisinin bilerek veya bilmeyerek kandırıldığını ve dolayısıyla Muğla’nın kandırıldığını söyledim. Ortaya samimiyetsizlik ve güvensizlik çıktığını söyledim.

Nejat Altınsoy ve Mustafa İnci de benzer ifadelerde bulundular.

Nejat Altınsoy ayrıca Muğla Tabip Odası’nın basın toplantısından söz ederek, Oda Yönetimi’nin Muğlalıların ne istediğini belirlemek için forum düzenleyeceklerini söyledi.

Milletvekili Öztürk bunlara gerek olmadığını ifade etti. Sonrada “Butik Hastane sizin dediğiniz anlamda bir hastane değil. Sayın Bakanımız konfor anlamında ‘butik’ demişti. Ben de müjde verirken, aynı sözü kullandım” dedi.

 

xx           xx           xx

İnanmak istedik, ama…

Milletvekili Öztürk kuşku duyduğumuzu görünce Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile görüşmelerinin tanıklarından bir bakanlık yetkilisini aradı ve konferans görüşme ile bizde dinledik.

Meğer o görüşmede Milletvekili Öztürk bizim, Muğla’nın beklentisini anlatıp, kısa zamanda yatak sıkıntısı yaşanabileceğini söyleyince Sağlık Bakanı Demircan şöyle demiş:

Yaptığımız yeni hastane zaten afilliasyon ile üniversitenin. Menteşe’ye şöyle sevimli, butikli bir hastane yapalım. Yapı dayanıklı hale geliyorsa, hastaneyi açma yoluna gideriz. Olmuyorsa 2018’de programa alır, 2019’da hastaneyi yeniden yaparız.

Durum açıklığa kavuştu… Anlaşılacağı gibi Muğla’ya “Butik hastane” yapılmıyor.

Devlet Hastanesibutikkonforunda geri geliyor…

Sağlık Bakanı Demircan her şeyden önce Muğla il merkezinde Devlet Hastanesi’ne ihtiyaç olduğunun farkında… Bu ne Şehir Hastanesi, ne Butik Hastane, ne de 3. Basamak hizmet veren bir hastane değil… Bu 2. Basamak hizmet veren bir Devlet Hastanesi

 

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk ile görüşmemizin bir bölümünde İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin de bulundu. Gerek sorun ve gerekse çözüm noktasında O’nunda bizlerle aynı görüşte olduğunu sevinerek gördük…

Önce binanın depreme dayanıklılığı belirlenecek. Sonra depreme dayanıklılık projesi hazırlanıp, maliyet ortaya konularak Bakan Demircan’ın önüne konulacak. Yapının eski SSK Hastanesi olan bölümü ile yeni yapılan ve kardiyoloji servisi olarak kullanılan yapı dayanıklı hale getirilecek.

Yeni bir inşaat olmadığı için bütçe programına alınmadan bu işlemler yerine getirildikten sonra hastane 150-200 yatak kapasitesiyle aciliyle, ameliyathaneleriyle faaliyete geçecek…

Bütün bunlar için bir yıl gerekiyor. Bir yıl sabır…

Daha ayrıntılı bilgileri önümüzdeki günlerde Milletvekili Öztürk bir basın toplantısı ile verecek. Bakarsınız Bakan Demircan da Eğitim Araştırma Hastanesi yeni binasının resmi açılış töreninde müjdeyi verir…

 

xx           xx           xx

Kahvaltıda, “Hiç kimse merak etmesin. Milletvekili arkadaşım Hasan Özyer ile Muğla’nın ihtiyaçlarının farkındayız. Muğla’da sağlık turizmi yapacağız. Ancak bunun sağlıklı yapılabilmesi için Menteşe Devlet Hastanesi’ni faaliyete geçireceğiz. Yeter ki Muğla desteğini sürdürsün”  diyen Milletvekili Öztürk, Eğitim Araştırma Hastanesi ile ilgili eleştiriler konusunda da “Yapıcı eleştiriler için teşekkür ediyoruz. Ev taşırken bile sorunlar oluyor. Koskoca hastane taşındı. Altı aya kadar şikayetler giderilecektir. Hem yeni hastanemiz, hem de yeniden açacağımız hastane hayırlı olsun.” ifadesinde bulundu.

Milletvekili Öztürk’ün takipçisi ve destekçisiyiz… Hayırlı olsun…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
MUSTAFA TOKSOY 21 Kasım 2017 / 09:38

SAYIN ÖZGÜR BİR PARMAK BAL ÇALMIŞLAR. GÖRECEĞİZ