Devlet bu işin takipçisi olmalı

Bu haber 12 Mayıs 2015 - 20:57 'de eklendi ve 878 kez görüntülendi.

manset651156516Tuna-1 isimli yük gemisinin Libya açıklarında hem karadan hem de havadan vurulduğu saldırıda hayatını kaybeden 3. kaptan İlker Büyükdere’nin amcası Hasan Büyükdere, “Devlet bu işin bir şekilde takipçisi olmalıdır. İşin iç yüzünün aydınlatılması gerekir” dedi.

Haber Merkezi

İspanya’dan aldığı alçıpanı Libya’ya götürdüğü iddia edilen kuru yük gemisi ‘M/V Tuna-1’, Tobruk’a doğru hareket ettiği sırada Libya’nın yaklaşık 13 mil açığında herhangi bir uyarı yapılmaksızın karadan ağır silah saldırısına uğramıştı. Saldırıda 3. Kaptan İlker Büyükdere hayatını kaybetti. İlker Büyükdere’nin amcaları Hasan ve Mustafa Büyükdere, cenazeyi almak için Fethiye’ye geldi. Fethiye Adliyesi’ne giden Hasan ve Mustafa Büyükdere süreç hakkında nöbetçi savcıdan bilgi aldı.

Fethiye İskelesi’nde cenazeyi almayı bekleyen amca Hasan Büyükdere, devletin olayı ortaya çıkarmasını ve bir şekilde takipçisi olmasını istedi. Büyükdere, olayı firmanın kendilerini aramasıyla öğrendiklerini kaydederek, “İşin iç yüzünün aydınlatılmasını bekliyoruz. Her şey ortaya çıkarılmalıdır. Devlet bu işin bir şekilde takipçisi olmalıdır. Dün sabah saat 9.00 sıralarında İlker Büyükdere’nin amcası olduğumu öğrenmişler ve telefonla aradılar. İlker Büyükdere’nin vefat ettiğini, Libya açıklarında gemiye bir saldırı olduğunu söylediler. Geminin Fethiye’ye geleceğini duyunca bunun üzerine biz de Fethiye’ye geldik” dedi.

Dün akşam 2. kaptanla telefonla görüştüğünü de söyleyen Hasan Büyükdere, “Gemi 10 mil açıktayken bir saldırı olmuş. Önce topçu atışı geminin arka kısmını karaya verdiklerini söylüyor. Karadan uzaklaşmak istiyorlar, o esnada bu kez hava saldırısı olmuş. 2 kez saldırı yapılmış, tam o sırada İlker de geminin arka kısmında açıkta merdivenlerden kaçmaya çalışıyormuş, gemi o sırada isabet almış. Maalesef İlker de o esnada ölmüş. 5-6 yıldır gemide çalışıyordu. Burada savcıyla görüştük. İşlemlerin hızlandırılmasını istedik. İşin iç yüzünün aydınlatılması gerekir. Her şey ortaya çıkarılmalıdır. Bize geminin İspanya’dan yüklediği alçıpanı götürmekte olduğu bilgisi verildi” diye konuştu.

Diğer amca Mustafa Büyükdere ise yeğeninin gemiye yapılan saldırıda öldüğünü internetten öğrendiklerini söyledi. Büyükdere şöyle konuştu:

“3. kaptan olan yeğenim Libya açıklarında gemiye yapılan saldırıda öldü. Bize geminin ve cenazenin Fethiye’ye geleceğini söylediler. Cenazeyi bekliyoruz. Otopsi işlemlerinin hızlandırılması için savcı ile görüştük.”

Öte yandan, saldırıya uğrayan geminin akşam saatlerinde Fethiye Limanı’na ulaşması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.