Devlet Bahçeli’ye İlham Mı Geldi? « Hamle Gazetesi

Devlet Bahçeli’ye İlham Mı Geldi?

Bu haber 09 Ekim 2014 - 16:07 'de eklendi ve 1.261 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

MHP Lideri Devlet Bahçeli, 7 Ekim günü yaptığı konuşma ile bana göre aslına rucü etti veya edecek. CHP Liderine verdiği cevap çok geç kalmış, hatta pek çok oy kaybına uğradıktan sonra söylenmiş sözlerdir. Eski kafa ile devam etseydi veya ederse gelecek seçimde baraja takılacaktı. Benim bu fikrim çok deneyimden geçmiştir. Hiç boş konuşma zamanım zaten yok. 1999 seçimlerinde var gücümüzle MHP’nin iktidar olması için çalıştık. Yanıldığımız tek konu, Fettullah Hoca ekibinin Ecevit’in partisine destek olacağını ummuyorduk. Bu hoca takımının ülkede taş çatlasa yüzde beş oyu olduğunu o seçimde öğrenmiş olduk.

Seçim neticelerini önceden tahmin ediyorduk 125-125’er sandalye Ecevit ile Bahçeli bölüşecek. Sonunda Çiller ile Bahçeli iktidar olacaklar.

Bu tahmin çok doğru çıkmıştı. Ecevit’in partisinin 5 sandalye önde olması da önemli değildi. Eğer Bahçeli iktidar olmak için cesur olabilseydi, Çiller’den 10 milletvekili MHP’ye transfer olabilecekti. Her şey hazırdı. Fakat Bahçeli askerden çekindi. Oysa Çiller hiç çekinmeden MHP ile anlaşmaya meyyal idi.

1999 seçimi sonunda Ecevit Başbakan oldu, Bahçeli ile Mesut Yılmaz zurna tuttular.

Evvela Merve Kavak, Erbakan’ın partisinden milletvekili olarak meclise başörtülü girmesi ile Başbakanın takındığı tavır ve yaptığı hakaretler millete yapılmış sayıldı. Bu gümbürtüye bir tek MHP’nin genç milletvekili kürsüde isyan ederek cevap vermişti. Eğer o genç milletvekilinin yerinde Bahçeli olabilseydi ilk seçimde iktidar idi.

Bu koalisyon hükümeti hatalar zincirini hep devam etti. Ekonomiyi Kemal Derviş’e teslim etmek, Cumhurbaşkanı seçiminde askerlerin adayını seçmek, IMF’nin şartlarını kabul ederek şeker pancarını ve tütünü yasak etmek gibi büyük hatalar her üç partinin de sandıktan çıkamamalarına sebep oldu.

MHP 2007’de tekrar meclise girdiği sırada büyük sıkıntı meclisin toplanması için 184 iken 367’ye çıkaran Anayasa Mahkemesi resmen yetkisi olmadığı halde kanun yapmış olması zaten o kuruluşun o tarihten itibaren yok sayılması gerekirken aksine hem ayaktadır ve hem de her an anayasa çiğnemeye devam etmektedir. Bu usulsüzlüklere dur diyen güç elbet oluşacaktır.

MHP meclise girince, meclisin toplanması rakamı tartışmasına son vermiştir. Çünkü, meclise gelerek aranan rakamı tamamlamıştır. MHP bu tarihlerden sonra adete zırvalamıştır.

İktidar partisine siyasi yakınlığı olmasına rağmen, mecliste CHP’nin paralelinde gitmiştir.

2010 yılı 12 Eylül’de yapılan Anayasa referandumuna red oyu vermiştir.

Anayasa’nın değişen maddelerine milletimiz yüzde 58 oy vermiştir. Bu değişim sebeplerini halkımıza anlatırken MHP’nin tutumu hakkında artık tek parti döneminin özlemini çekenlerle birlik olmuştur. MHP’ye yakın duran derneklerin tutumu daha da içler acısı olmuştur.

Türk Ocakları eski anayasayı savunmuştur. Yani her on senede bir ihtilal olsun. Yapanların yardımcıları CHP, sol basın ve yüksek hakimler olduğunu bile bile MHP’nin burada ne işi olabilir di?

Gezi Parkı olaylarına ilk günleri kendilerinin bu olayların içinde olmayacak dedikleri halde, meydanlara çıkarak, neyi ne için yaptıklarını hep yanlış yapa yapa erimekte iken, anlaşmalı mahalli seçime girmek, Cumhurbaşkanı seçimini çatı masalı ile yanlıştan yanlışa gitmiştir.

17 Aralık olaylarını defalarca aslı varmış gibi yaygara edeceksin, halktan büyük tokadı yiyince de hala gene, kendi partisinin temelini oluşturan masonlar olmadığını hatırlamadıkça olmaz… MHP’nin ihtilalci yüksek subayları desteklemesinde milliyetçilik ruhu nerede idi.

Ak Parti kapanma aşamasında tırnak sürten MHP Liderinin şu sözü hiç unutulamaz (Partiyi kapatmayın yalnız liderini zararsız hale getirin) Bütün bunları bir anda unutuveriyoruz. Acaba diyoruz, Bunlar kendi varlık sebebi olan milliyetçiliği hatırladı mı?

TEZKERE NEDİR?

Tezkere adını 1 Mart 2003’de öğrendik. O tarihteki tezkere kabul olması gerekirken mecliste red edilmiştir. Çünkü 2002’de tezkerenin birincisi üçlü koalisyon zamanında verilmişti. İkincisini garanti olarak bilen ABD, Kuzey Irak’tan kara savaşına girecekti. Biz mecliste bunu tersine çevirmiştik. Amerika, Irak’a körfezden geçerek gene aynı neticeye vardı. Ama Türkiye çok şey kaybetti. Hala o hava ile Orta Doğu’da kaybeden ve ölen hep Müslümanlar oldu. Şimdi Türkiye daha güvenilir halde ve Orta Doğu’nun yanlışlarını savaş gurubuna anlatabilmektedir. Bu tezkere veya dış siyasette aykırı gitmelerin ne kadar yanlış olduğunu CHP Liderine kendi üslubu ile anlatan Bahçeli için; aslını ve temel idealini mi hatırladı dedim ve öyle oldu diye kutladım.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.