Devlet baba sahip çıktı

Bu haber 17 Ekim 2015 - 0:14 'de eklendi ve 928 kez görüntülendi.

GÖZYAŞI SEVİNCE DÖNÜŞTÜ DENİZE DÜŞMESİ SONUCU FELÇ OLAN VE SOLUNUM YETMEZLİĞİ YAŞAYAN ABDULLAH ÖYMEN’E DEVLET SAHİP ÇIKTI ÖYMEN’İN 220 BİN TL TUTARINDA PİL VE DİĞER TÜM MASRAFLARINI DEVLET KARŞILAYACAK MUĞLA’DAN AMBULANS HELİKOPTER İLE İSTANBUL’A SEVK EDİLEN 4 ÇOCUK BABASI ABDULLAH ÖYMEN’İN RAHATSIZLIĞININ ÇOK NADİR BİR VAKA OLDUĞUNU SÖYLEYEN MUĞLA İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. CİHAN TEKİN, GÖNDERİLDİĞİ HASTANEDE BUGÜNE KADAR 8 VAKA GERÇEKLEŞTİĞİNİ AÇIKLADIDenize düşmesi sonucu felç olan ve solunum yetmezliği yaşayan Abdullah Öymen’e devlet sahip çıktı. Öymen’in 220 bin TL tutarında pil ve diğer tüm masraflarını devlet karşılayacak.

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde baş üstü denize düşmesi sonucu felç olan ve ciğerlerine su kaçması nedeniyle solunum yetmezliği yaşayan 4 çocuk babası Abdullah Öğmen, tedavi için ambulans helikopter ile İstanbul’a sevk edildi. Yeşil Kart’lı vatandaşa takılacak 220 bin TL tutarındaki pil ve diğer masrafların tamamını devlet karşılayacak.
5 çocuk babası Abdullah Öğmen’in çocukları üç aydır babalarının eve dönmesi için gözyaşı dökerken, basında çıkan haberlerden sonra harekete geçen Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Himoğlu, hastanın maddi durumunu göz önüne alarak ücretsiz tedavisinin yapılması için iki gün Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulundu. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Himoğlu Marmara Üniversitesi Pendik eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavinin ücretsiz yapılabilmesi için yaptığı girişimler sonuç verdi.
Hastanın tüm raporları Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderilmesinin ardından yapılan tetkikler sonrası solunum yetmezliği ile ilgili pilin İstanbul’da takılması kararı çıktı. İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin hastanın İstanbul’a sevki konusunda yaptığı girişimlerden sonra Abdullah Öğüt isimli vatandaş İzmir’den gelen hava ambulans önce Bursa’ya, oradan da yine aktarmalı olarak hava ambulans ile Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.
3 aydır eşinin tedavisi için yanında bulunan Yasemin Öğüt, eşinin tüm tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanacağı haberini ardından gözyaşlarını tutamadı. “Allah’a hep dua ettim. Allah devletimizden razı olsun. 3 aydır eşimin iyileşmesi için uğraşıyorum. Çocuklarımı ve evimi unuttum. Hep bir umut bekledim. Muğla İl Sağlık Müdürü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, Hastane Başhekimimiz ve doktorumuz bizlerle çok yakından ilgilendi. Bizim takılacak pil parasını ödememiz mümkün değil. Yeşil Kart ile geçinin bir aileyiz. Hocalarımız tedavimizin yapılması için büyük çaba harcadılar. Eşim İstanbul’da devletimizin sağladığı imkânlar ile tedavi olacak. Üç aylık yorgunluğum verilen müjdeli haber ile sona erdi. İnşallah tedavisi yapılarak eşim sağlığına kavuşacak. Şu anda eşim ne konuşabiliyor, ne de yürüyebiliyor. Tedavisi sonrası en azından solunum için takılan cihazdan kurtulacak. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.
Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise hasta ile ilgili basında çıkan haberin ardından Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himioğlu ile koordineli bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Tekin, “Hastamız 22 Temmuz’da denize kafa üstü atlaması neticesinde başını kuma çarpmış. Boyun kemiklerinde kırık tespit edildi. Aynı zaman suyun içinde uzun süre kaldığı için boğulma tehlikesi geçirmiş ve ekiplerin müdahalesi ile hayata döndürülmüş. Vücudundaki kırıklar nedeniyle boynundan aşağı felç olmuş. Nefes alıp vermesini sağlayan diyafram kası dediğimiz alan da felç ortaya çıkmış. Bu vaka çok nedir rastlanan bir vaka olduğu için bu vaka ile ilgili Türkiye’de çok fazla tedavi merkezinin olmadığını öğrendik. İzmir 9 Eylül Üniversitesinde bu tedavinin ücreti karşılığı yapılabileceği, fakat ailenin bunun karşılamasının mümkün olmadığı ortaya çıktı. Biz de alternatif ücretsiz yapabilecek bir sağlık kurumu araştırmaya başladık. Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreterimiz Dr. Rıza Murat Himoğlu ile yaptığımız görüşme sonrası kendisinin Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Göğüs Cerrahisi Profesörü Bedrettin Yıldızeli ile temasa geçildi. Bu işlemin Marmara Üniversitesinde ücretsiz yapılabileceği ifade edilmesi üzerine hastamızın sevk prosedürlerini işletmeye başladık. Sağlık Bakanlığımız hastanın hava destekli taşınması gerektiğini ifade etti. Hastamız hava ambulans ile İstanbul’a uçtu. Muğla-Bursa 2 saat, Bursa İstanbul’da iki saatlik bir uçuşun ardından hastamız hastaneye ulaştırılacak. İstanbul’da diyafram pili takılacak. Buradaki tedavinin ardından hastamız tekrar Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelecek ve geri kalan tedavisi burada yapılacak. Hastamızın Muğla’da fizik tedavi uygulanacak. Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bu güne kadar böyle bir vaka 8 defa gerçekleşmiş. 8 hastaya pil takıldığı göz önüne alınırsa çok nadir ve ekstrem bir vaka olarak görüyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.