Develer Güllük arenasına çıkıyor

Bu haber 30 Kasım 2017 - 1:31 'de eklendi ve 466 kez görüntülendi.

Ege Bölgesi’nin sevilen kış eğlencelerinden olan deve güreşlerinde 2017-2018 sezonunun ikinci güreşi 3 Aralık’ta Milas’ın Güllük Mahallesi’nde yapılacak.

Haber Merkezi

Ege Bölgesi’nin sevilen kış eğlencelerinden olan deve güreşlerinde 2017-2018 sezonunun ikinci güreşi 3 Aralık’ta Milas’ın Güllük Mahallesi’nde yapılacak.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat himayesinde, Güllük Deveciler Derneği Başkanı Okan Akar, Tertip Komitesi üyeleri Mehmet Güloğlan ve Cihan Bilen tarafından organize edilen güreşlerin 4.’sü Güllük Arena’da düzenlenecek. Yörük kültürünün bir parçası olan festivalde tülü cinsi 130 deve güreşecek. Ege, Marmara ve Akdeniz  bölgelerinin dört bir yanından getirilecek develerin güreşeceği etkinlik ücretsiz olacak. Güllük Mahallesi’nde kurulan özel alanda düzenlenecek etkinlikten bir gün önce ise yemek organizasyonu gerçekleşecek.

Kültürümüzü yaşatıyoruz

Güllük Geleneksel 4. Deve Güreşi hakkında konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Milas Belediyesi olarak Yörük kültürümüzü yaşatmak adına deve güreşlerini ilçemize geleneksel olarak gerçekleştiriyoruz. Güreşlerin ilkini geçtiğimiz hafta sonu Bafa mahallemizde yaptık, bu hafta sonu ise Güllük mahallemizde. Geçen yıl deve güreşi festivalimizde çekişmeli güreşleri izleme fırsatı bulduk. Bu tür güreşler örf ve adetlerimizi yaşatmanın yanı sıra ekonomik ve kültürel açıdan da önem taşıyor. Güllük mahallemizde gerçekleştireceğimiz festivalimiz için tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Güreşlerimiz ücretsiz olacak ben tüm halkımızı Deve güreşi festivalimize davet ediyorum” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.