Deve güreşlerinde protokol krizi

Bu haber 20 Ocak 2015 - 0:13 'de eklendi ve 1.405 kez görüntülendi.

deveguresleweiriYatağan Belediyesi 15.Geleneksel Deve Güreşi Festivali’ne katılan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Muğla Valisi Amir Çiçek ile yaşadığı polemiğin ardından güreş alanından ayrıldı. Beraberinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün CHP İl Başkanı Mürsel Algan CHP’li yöneticiler ve CHP’li Belediye Başkanları da Güreş Festivalini terk ettiler. Bu ara protokolde bulunanlar arasında bir soğuk havanın estiği görüldü. Güreş severler Deve Güreşinden ziyade Sayın Tekin’le Sayın Çiçek’in arasındaki yaşanan siyasi polemiği konuştular.
Hüseyin Kocabıyık
Yatağan Belediyesi 15.Geleneksel Deve Güreşi Festivali’ne katılan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Muğla Valisi Amir Çiçek ile yaşadığı polemiğin ardından güreş alanından ayrıldı. Beraberinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün CHP İl Başkanı Mürsel Algan CHP’li yöneticiler ve CHP’li Belediye Başkanları da Güreş Festivalini terk ettiler. Bu ara protokolde bulunanlar arasında bir soğuk havanın estiği görüldü. Güreş severler Deve Güreşinden ziyade Sayın Tekin’le Sayın Çiçek’in arasındaki yaşanan siyasi polemiği konuştular.
Yatağanspor yararına gerçekleşen deve güreşinde Muğla protokolü ve Yatağan protokolü çok
sayıda CHP milletvekili aday adayının hazır bulunmaları dikkati çekti. 30 binin üzerinde seyirci güreşleri ücretsiz izlerken CHP’li Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık bazı bürokratları plaketle ödüllendirirken yapmış olduğu konuşmasında gerçekleşen festivale vatandaşların ilgi göstermesine kendilerini memnun olduğunu kaydetti.
Yatağan Belediyesi tarafından bu yıl 15.si düzenlenen geleneksel deve güreşi festivaline katılan CHP genel sekreteri Gürsel Tekin, Muğla Valisi Amir Çiçek ile yaşadığı polemiğin ardından güreş alanından ayrıldı. Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün ardından konuşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Ak Parti Muğla İl Kongresine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun CHP hakkındaki yorumlarına tepki gösterdi.
Adnan Menderes ve Turgut Özal’ın cumhuriyetin bekçileri olduğunu fakat Ak Partililerin Cumhuriyet değerleri ile hesap görmeye çalıştığını savunan Tekin, cumhuriyetle olan tüm hesap sorma girişimlerini bozacaklarını belirterek, “Aydın ve Muğlalılar demokrasiye sahip çıktılar. Sayın Başbakan’ın bunu bilmesi lazım. Sayın Başbakan gerekirse ana muhalefetten de hesap sorarız demiş. Bu ne sizin haddinizedir ne de sizin anlayışınızın haddidir. Hiç kimse CHP’den hesap soracak iradeye sahip değildir” şeklinde konuştu.
Muğla Valisi Amir Çiçek ise, deve güreşi gibi sosyal ve kültürel etkinliklerde siyaset konuşulmaması gerektiğine vurgu yaparak Tekin’i eleştirdi. Çiçek yaptığı konuşmada şöyle konuştu:
“Şenliklerin siyasi alana taşınması hoş değil. Burası her tür düşüncenin, her yerden gelen vatandaşlarımızın bulunduğu bir yer. Bu nedenle bizde burada diyoruz ki,
Türkiye’nin Muğla’sı her yerde birdir. Böyle şenliklerimizin siyasi bir alana taşınması hiçbir zaman yerinde değildir diyorum.”
Bu konuşmanın ardından Gürsel Tekin ve beraberindeki CHP heyeti, Vali Çiçek’in konuşmasının ardından, şenliklerin yapıldığı alandan ayrıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.